“Rüzgar ve güneş yatırımları istenen seviyede değil”

GÜYAD Başkanı Özkök, katıldığı televizyon programında yenilenebilir enerji sektörüyle ilgili değerlendirmelerde bulunurken ülkemizdeki yatırımların daha da artması gerektiğini söyledi. Güriş Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Güneş Enerjisi Yatırımcıları Derneği (GÜYAD) Başkanı Cem Özkök, Bloomberg HT’de yayımlanan Üst Düzey programında sektörle ilgili son durumu değerlendirdi. Yenilenebilir enerji yatırımlarından teşvik programlarına, elektrik fiyatlarından sorunlu kredilere kadar birçok […]

“Rüzgar ve güneş yatırımları istenen seviyede değil”
Tolgahan Küçük
  • Yayınlanma3 Ekim 2019 13:49
  • Güncelleme3 Ekim 2019 15:12

GÜYAD Başkanı Özkök, katıldığı televizyon programında yenilenebilir enerji sektörüyle ilgili değerlendirmelerde bulunurken ülkemizdeki yatırımların daha da artması gerektiğini söyledi.

Güriş Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Güneş Enerjisi Yatırımcıları Derneği (GÜYAD) Başkanı Cem Özkök, Bloomberg HT’de yayımlanan Üst Düzey programında sektörle ilgili son durumu değerlendirdi. Yenilenebilir enerji yatırımlarından teşvik programlarına, elektrik fiyatlarından sorunlu kredilere kadar birçok konuda açıklamalarda bulunan Özkök, Güriş Holding’in yatırımlarıyla ilgili de konuştu.

“YATIRIMLARDA DAHA İYİ YERLERDE OLABİLİRİZ”

Başta rüzgar ve güneş olmak üzere yenilenebilir enerjiye yapılan yatırımları değerlendiren Cem Özkök, bu yatırımların istenen seviyede olmadığını belirterek “İstenilen yerde değiliz, çok çok daha iyi olabiliriz. Güneş her sabah doğuyor, batıyor. Rüzgar esiyor. Bu bir enerji demek. Bu enerji ne kadar kullanılırsa faturalarımız o kadar azalır. Ne kadar çok güneş enerji santrali, rüzgar enerjisi santrali, HES ve jeotermal enerji santralimiz olursa yurt dışına harcadığımız para o kadar azalacaktır” dedi.

“TEŞVİKLERİN DEVAM ETMESİ GEREKİYOR”

İnsanların YEKDEM konusunda bilgi eksikleri olduğunu savunan Özkök, “İnsanımız YEKDEM’i görüyor ama yatırımcıların yurt dışına harcadığı parayı görmüyor, bu konuda bilgi eksikliği var. Konuyla ilgili bizimle irtibata geçebilirler, elimizde tablolar ve rakamlar var, bunları da zaten açıklıyoruz” diye konuştu. GÜYAD olarak mevcut YEKDEM’in devamından yana olduklarını dile getiren Özkök,  “Yeni Ekonomi Programı kapsamında belirlenen yüzde 5 hedefinin tutturulması için bu tür teşviklerin devam etmesi gerekiyor” dedi. İki yıldır Türkiye’de güneş ve rüzgar enerjisine yönelik yatırımların olmadığını ifade eden Özkök, “Bu durum bir hayra vesile oldu ve yatırımcılarımız yurtdışına açıldı, Türkiye’ye ciddi bir döviz girdisi sağladı” dedi. Teşviklerin devamı konusunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’le görüştüklerini açıklayan Özkök, Yeni YEKA’ları bekliyoruz çünkü Türkiye’de çok ciddi yatırımcılar var. Mevcut teşvikler de iyi gidiyor, umarım devamı gelir” şeklinde konuştu.

“ENERJİYİ TÜKETTİĞİNİZ YERDE ÜRETİRSENİZ MALİYET AZALIR”

Güneş enerjisi konusunda son dönemde olumlu gelişmeler yaşandığını söyleyen GÜYAD Başkanı Özkök, “Yeni yapılan ihale kapsamında Ankara’da bir fabrika kuruluyor. Şu an evlerde olmasa da sanayide güneş enerjisi kullanmak çok ekonomik. Sanayicilerimiz enerjiyi tükettikleri yerde üretirse ihracat artar, maliyet azalır” dedi. Sanayide güneş enerjisi tesisleri kurma noktasında bir takım problemler yaşandığını kaydeden Özkök, “Örneği 100 dönümlük bir fabrikanız var ve bunun 20 dönümü kapalı, 80 dönümü açık alansa o 20 dönümlük alana güneş tesisi kurabiliyorsunuz, 80 dönümlük alana kuramıyorsunuz. Bu ilginç bir durum ve sanayicimiz için bir kayıp. Bunun aşılması için Enerji Bakanlığı ve EPDK’yla görüştük, inşallah çözüme kavuşturacağız” ifadelerini kullandı.

“ELEKTRİKTEKİ ARTIŞ NORMAL”

Geçtiğimiz gün EPDK tarafından elektrik fiyatlarına yapılan güncelleme sonrası gelen yüzde 14,90’lık zammın normal olduğunu belirten Cem Özkök, “Dünyada doğal gaz fiyatlarının ve doların artışı üzerine beklenen bir zamdı, oldukça normal bir artış çünkü maliyetler sürekli yükseliyor. Bakanlık da bu nedenle rakamları güncelliyor” dedi.

“KREDİLER KONUSUNDA YATIRIMCI MAĞDUR OLDU”

Enerji sektöründeki firmaların bankalarla yaşadığı kredi problemine de değinen Cem Özkök, özelleştirmelerde tekliflerin dolar üzerinden verildiğini ancak gelirlerin TL üzerinden olduğunu dile getirirken “Dolar artınca yatırımcılar sıkıntıya düştü. Bankalara da dolar olarak borçlandılar. Örneğin dolar 1 lirayken tesisi aldınız, bir baktınız dolar 6 TL oldu. Borcunuz arttı ama geliriniz hala TL üzerinden, dolayısıyla sabit. Bu da yatırımcıyı sıkıntıya düşürdü” şeklinde konuştu. Sektör temsilcileri olarak hep birlikte bu sorunu çözeceklerine inandığını ifade eden Özkök, “Yatırımcılar, bankalar ve Bakanlık temsilcilerinin oturup ortak noktayı bulması lazım çünkü gerçekten yatırımcı mağdur oldu. Herkes bu olayın farkında, görüşmeler sürekli devam ediyor. Biz de 12-13 Ekim’de sayın bakanımızın katılımıyla bir beyin fırtınası yapacağız, orada da bu konu gündeme gelecek. Devletimizin desteğini bekliyoruz” dedi.

“YENİ BİR MBA PROGRAMI İÇİN BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ’YLE GÖRÜŞTÜK”

GÜYAD ile Bahçeşehir Üniversitesi arasındaki Mini MBA programı hakkında da bilgiler veren Cem Özkök, eğitimin ilk kez gerçekleştirildiğini bildirerek “İlk ders geçtiğimiz hafta verildi. Jeotermal enerji, rüzgar ve güneş enerjisi ile HES anlatılacak. Sektör ve pazar üzerine her şey anlatılacak. Dersleri GÜYAD üyesi uzman arkadaşlarımız verecek. Hatta bir arkadaşım Slovakya’dan eğitim için gelecek. Bu bizim ilk deneyimimiz oldu” şeklinde konuştu. Bu programın bir benzerini Boğaziçi Üniversitesi’nde de yapmak için görüştüklerini kaydeden Özkök, “Devlet üniversitesi olmasından dolayı oradaki eğitim daha yaygın olacak. Talep de oldukça fazla. Ben de mevzuatı anlatacağım bir sunum yapacağım” ifadelerini kullandı.

“KADINLAR İŞE DAHA ÇOK KATILMALI”

Kadınların enerji sektöründe daha fazla rol alması gerektiğini anlatan GÜYAD Başkanı Özkök, “Enerjik Kadınlar” projesiyle ilgili de şunları söyledi: “O proje bizim bebeğimizdi, çok kimse bilmiyor. Ben GÜYAD Başkanı olduktan sonra Türkiye’de ilk kez bir derneğin genel sekreterini kadın olarak atadım ve kendisi avukattı, mühendis de değil. O bir başlangıç oldu. Şu anda neden bir Kadın Enerji Bakanı yok, bakan yardımcısı yok? Niye TEİAŞ Genel Müdürü bir kadın olmadı bugüne kadar? Neden olmasın? Türkiye’de kurumlarda o kadar başarılı kadınlarımız var ki. Ben de onlarla çalışmaktan çok mutluyum, çalışma arkadaşlarımın çoğu kadın. Türkiye’de kadınların daha çok işe katılmalarını istiyorum, onlara ihtiyacımız var.”

GÜRİŞ HOLDİNG YATIRIMLARI

Öte yandan Yönetim Kurulu Üyesi olduğu Güriş Holding’in yatırımlarıyla ilgili de konuşan Cem Özkök, özellikle yenilenebilir enerji alanında hem Türkiye’de hem de Kosova, Ukrayna gibi ülkelerde birçok projeleri olduğunu belirtti. Ayrıca Artvin Yusufeli’nde bir altın madenleri olduğunu da ifade eden Özkök, “Oraya da 70 milyon dolara yakın yatırım yaptık. Güriş Holding olarak madencilik sektörüne yeni girdik. Altının geleceği parlak görünüyor. Önce para harcayıp yatırım yapıyorsunuz, sonra uzun süre bekliyorsunuz ama geriye dönüşler olunca çok çabuk kendini ödüyor” dedi.