RES ve GES’te 2 MODELLE DEVAM

MEVCUT MODELİ DEVAM ETTİREBİLİRİZ

 

“Biz bir modeli diğerine tercih etmiyoruz” diyen ETKB Müsteşarı Fatih Dönmez, “Büyük alanlar bulursak YEKA ile devam etmek mantıklı gözüküyor. Ama daha küçük ve parçalı kapasitelerde de mevcut modeli devam ettirebiliriz” şeklinde konuştu.

 

GERÇEK YATIRIMCILAR OLSUN İSTİYORUZ

 

Konuşmasında lisanssız üretimle ilgili bilgi veren Fatih Dönmez, “Bu alanda gerçek yatırımcı olsun istiyoruz. Bir takım mevzuat boşluklarından yararlanarak 3-5 bin TL’lik projelerle gelip, bunların 100-200 bin dolara satılmasına rıza göstermeyeceğiz” dedi.

 

Rüzgar sektörü Ankara’da buluştu

 

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) kamu ve yatırımcıları bir araya getiren ikinci sektör toplantısını düzenledi.

 

Toplantıda konuşan TÜREB Başkanı M. Serdar Ataseven yenile-nebilirdeki temel politikanın “daha çok yerli, daha çok yenilenebilir” olduğunu hatırlatarak düzenlemelerin buna göre yapılması gerektiğini söyledi.

 

‘Çiçekli HES 2018’de devreye girecek’

 

Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Kürşat Tezkan 2017’de rüzgar, güneş ve hidroelektrik enerji alanında 2 milyar liralık yatırım yapacaklarını belirterek; “Gelecek yıl 15 milyon dolarlık yatırımla Artvin’deki Çiçekli HES projemizi hayata geçireceğiz” diye konuştu.

 

Enerji Ticareti ve Tedariği Zirvesi ISTRADE 2017’de önemli açıklamalar yapan Enerji Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, RES ve GES’te yalnızca YEKA ya da yalnızca başvuru alma yönteminin tercih edilmeyeceğini, her iki modelin de uygulanmaya devam edileceğini söyledi.

 

‘% 5 güneş milli hedef olmalı’

 

Solartürk Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Osman Özbek, Solar sektörünün Türkiye’deki gelişimyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

 

İleri dönemlerde farklı uygulamalar ve yatırımlar ile güneş sektörünün Türkiye’de önemli bir yer edineceğini söyleyen Özbek, “Enerji tüketimimizin yüzde 5’inin güneşten karşılanması milli hedef olmalıdır” dedi. ›› 4

 

Kurulu güç Nisan’da 80 bin MW’ı geçti

 

TEİAŞ verilerine göre, Türkiye’nin elektrikteki kurulu gücü Nisan ayında bir önceki aya göre 413,6 MW artarak 80 bin 35 MW’a yükseldi. ›› 6