RE-YOU Projesi için başvurular başladı

“Yenilenebilir Gençlik Enerjisi” kısa adıyla RE-YOU Projesi için başvurular başladı. Proje, fakültelerin mühendislik bölümlerinden, fen ve teknik alanlarından (4 yıl) ile yüksekokulların (2 yıl) ilgili teknik bölümlerinden gerekli niteliklere sahip olarak mezun olan ve/veya eğitim programının başvuru süresi sonuna kadar mezun statüsünde olacak 18-29 yaş arası 480 gencin, yenilenebilir enerji sektöründe istihdam edilmesi için gerekli […]

RE-YOU Projesi için başvurular başladı
Burak Karagöl
  • Yayınlanma25 Ocak 2023 13:15

“Yenilenebilir Gençlik Enerjisi” kısa adıyla RE-YOU Projesi için başvurular başladı. Proje, fakültelerin mühendislik bölümlerinden, fen ve teknik alanlarından (4 yıl) ile yüksekokulların (2 yıl) ilgili teknik bölümlerinden gerekli niteliklere sahip olarak mezun olan ve/veya eğitim programının başvuru süresi sonuna kadar mezun statüsünde olacak 18-29 yaş arası 480 gencin, yenilenebilir enerji sektöründe istihdam edilmesi için gerekli nitelikleri kazandırmayı amaçlıyor.

Re-You Proje ekibi ve uzmanları gençlerin yenilenebilir enerji sektöründe istihdama kazandırılması için verilecek eğitimler, bu eğitimlerin müfredatları, eğitimlere başvuru süreçleri gibi konularda çalışmalar yapıyor.  Rüzgar, fotovoltaik ve biyogaz olmak üzere, 3 enerji sisteminin dahil olduğu yenilenebilir enerji alanında eğitim alacak 480 kişi için başvurular başladı.

Başvurular bir süre daha devam edecek ve eğitimler bahar aylarında başlayacak. Eğitimler; rüzgar, fotovoltaik, biyogaz enerjisi ve kariyer odaklı kurslar için toplamda 3 ay sürecek. Başvuru sürecinde adaylardan kariyer hedeflerine göre enerji sistemlerinden (rüzgar, fotovoltaik, biyogaz) birini seçmeleri istenecek. Eğitimlerde başarılı olan kursiyerlere Türkiye genelindeki yenilenebilir enerji şirketlerinde staj yapma imkanı sağlanacak.

EĞİTİM MERKEZLERİ: Balıkesir Üniversitesi ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi

Eğitimler için hem Balıkesir Üniversitesi’nde hem de Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde yenilenebilir enerji laboratuvarları kuruldu. Eğitim süresince uygulamalı ve teorik dersler verilecek. Başarılı olan kursiyerler, eğitim sonunda yapılan sınavda başarılı olmaları halinde “Seviye – 5 Mesleki Yeterlilik Belgesi” alacak. Rüzgar alanında eğitim alan gençler ayrıca 5 günlük “Global Wind Organization Basic Safety Training’e” katılacak ve başarılı olmaları koşuluyla sertifika kazanacak.

Rüzgar, fotovoltaik, biyogaz enerjisi ve kariyer odaklı kurslar (motivasyon, zaman yönetimi, iletişim, girişimcilik, yönetim ve organizasyon gibi) için “5. seviye Ulusal Meslek Standartları (NOSs)” kapsamında yenilenebilir enerji sistemleri eğitimleri de verilecek.

3 ay boyunca yenilenebilir enerji eğitimleri ve kariyer odaklı kursları aldıktan sonra, başarılı olan ve EKAT yeterliliklerini sağlayan teknisyenlere Elektrik Akım Tesisleri (EKAT) için İş Yetki Belgesi eğitimi verilecek. Bu nedenle, 3 ay boyunca yenilenebilir enerji eğitimlerine ve kariyer odaklı kurslara katılacak başarılı teknisyenler, 1 ay daha sürecek olan EKAT eğitimini de almış olacaklardır. EKAT eğitimi sonunda sınavı geçen başarılı kursiyerler “EKAT (Elektrik Kuvvetli Akım) Tesislerinde Yüksek Gerilim Altında Çalışma İzin Belgesi” alacak. EKAT eğitimi kursiyerleri, eğitim merkezinin misafirhanesinde konaklayacaktır. Eğitim süresince konaklama ve öğünler (kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği) proje tarafından karşılanacak.

Tüm RE-You faaliyetleri ücretsizdir. Kursiyerlerin Çanakkale/Balıkesir’e bir gidiş-dönüş masrafları proje tarafından karşılanacak. Kursiyerler, Balıkesir ve Çanakkale’de ücretsiz konaklayabilecek. Kursiyerlere harçlık ödenmeyecek.