‘Otomobil iyi bir yatırım aracı değildir, paramızı üretkenliğe yatırmalıyız’

Hedef Filo, ’20. Yılında Hedef Filo ile Anadolu Buluşmaları’ etkinliği kapsamında Ankara’daki iş insanları ile bir araya geldi. Panelde konuşan Hedef Filo Yönetim Kurulu Başkanı Önder Erdem, geçtiğimiz sene insanların büyük bir iştahla otomobil satın aldıklarını ancak bugün tablonun tersine döndüğünü söyledi. “OTOMOBİL SATIŞLARINDA TABLO TERSİNE DÖNÜYOR” Hedef Filo Yönetim Kurulu Başkanı Önder Erdem, otomobilin […]

‘Otomobil iyi bir yatırım aracı değildir, paramızı üretkenliğe yatırmalıyız’
Burak Karagöl
  • Yayınlanma1 Aralık 2023 09:42

Hedef Filo, ’20. Yılında Hedef Filo ile Anadolu Buluşmaları’ etkinliği kapsamında Ankara’daki iş insanları ile bir araya geldi. Panelde konuşan Hedef Filo Yönetim Kurulu Başkanı Önder Erdem, geçtiğimiz sene insanların büyük bir iştahla otomobil satın aldıklarını ancak bugün tablonun tersine döndüğünü söyledi.

“OTOMOBİL SATIŞLARINDA TABLO TERSİNE DÖNÜYOR”

Hedef Filo Yönetim Kurulu Başkanı Önder Erdem, otomobilin yatırım aracı olmamasına karşın son birkaç yılda inanılmaz bir değer artışı yaşadığını söyledi. Bu artışın pandemi, çip krizi ve enflasyon gibi bir çok sebebinin olduğunu ifade eden Erdem, özellikle Türkiye’de ucuz kredi ile insanların ev ve otomobile yöneldiğini belirtti. Erdem, “Talep artışı fiyatlara da yansıdı. Ancak otomobil bir yatırım aracı değildir. Çünkü çok hızlı değer kaybeder. 5 yıl sonra amortisman süresine göre aracınızı değiştirmelisiniz. Normalde değer kaybetmesi gereken şey değer kazandı. Dünyada bunun bir örneği yok.” dedi.

“DAHA SAĞLIKLI BİR EKONOMİYE GİDİYORUZ”

Son dönemde gelen faiz artışlarıyla birlikte otomobilde tablonun tersine döndüğüne dikkat çeken Erdem, “Geçtiğimiz dönemlerde otomobil kiralamaya olan taleplerde düşüşler meydana gelmiş olsa da şimdi talebin belirgin bir şekilde arttığını görüyoruz. Üretken bir yatırıma değil de ev ve otomobile giden yatırımlar şimdi tersine dönüyor. Bence daha sağlıklı bir ekonomiye gidiyoruz.” dedi.

“TASARRUF DÖNEMİNDEYİZ”

2024 yılına yönelik değerlendirmelerini de paylaşan Erdem sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bence tasarruf dönemindeyiz. Zaman, parayı konsolide edip yatırım planları yapmanın zamanı. Biz içinde bulunduğumuz süreçten daha güçlü bir şekilde çıkabiliriz.”

“HEDEF FİLO MÜŞTERİ İHTİYAÇLARINA ODAKLANIYOR”

Önder Erdem konuşmasında Hedef Filo’nun 20. yılına da değindi: “Firmamız, otomobil finansmanı alanında faaliyet gösteren bir kuruluş olarak öne çıkıyor. Otomobiller, genellikle yüksek maliyetli yatırımlardır ve bu noktada finansman süreci devreye girer. Bu nedenle de ciddi yatırımlar gerektirir. Hedef Filo olarak biz müşterilerimize 1 ile 4 yıl arasındaki esnek vadelerle otomobil finansmanını taksitlendirerek, destek oluyoruz. Kuruluşumuzun 20. yılında ise Ankara’daki operasyonlarımızı güçlendirmek önceliklerimizden biri. Özellikle uzmanlığımızı sanayi bölgesine taşıyarak, bölgenin ekonomik kalkınmasına katkı sağlamaktan gurur duyuyoruz.”

“ELEKTRİKLİ ARAÇLARI TEST SÜRÜŞÜNE ÇIKARDILAR”

Panelin ilk kısmında ise Hedef Filo iştiraklerinden Voltify CEO’su Mehmet Yiğit, ‘Elektrikli Araçlar ve Türkiye Pazarı’ konulu bir sunum gerçekleştirdi. Sunumda özellikle elektrikli araçlar için mevcut düzen, Türkiye pazarı ve 2024 yılı için bu sektörü bekleyen fırsatlardan bahsedildi. Hedef Filo bünyesinde ‘Voltify’ markasıyla müşterilerine elektrikli araç kiralama hizmeti sunan firma, panel sonrasında ise katılımcılara elektrikli araçları test etme imkanı sundu.