“Optimum faydaya bakmalıyız”

 23. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı ikinci gününe Enerji Ticareti Derneği (ETD) özel oturumu ile başladı. Oturumda ETD yönetim kurulundan temsilciler piyasa mekanizmasının ve tarife konusunu masaya yatırdı.

Enerji Ticareti Derneği (ETD) özel oturumu ikinci güne başlayan 23. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansında aynı zamanda sektörün aktif oyuncularından olan ETD yönetim kurulu üyeleri piyasalar ve tarife konusunda önemli mesajlar verdi. Oturumda konuşan ETD özel oturumda ETD Başkanı, Limak Enerji A.Ş CEO’su ve Yönetim Kurulu Üyesi Birol Ergüven konuşmasında “Yani bütün regülasyonlar aslında oyuncuların devam etmesi için ancak uzun dönemde unun negatif getirilerini de biz görebiliyoruz. Ancak bakmamız gereken şey optimum fayda olması lazım” dedi.

“ÖNEMLİ OLAN SEKTÖRÜ YAŞATMAK”

23. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı dahilinde düzenlenen ETD özel oturumda ETD Başkanı, Limak Enerji A.Ş CEO’su ve Yönetim Kurulu Üyesi Birol Ergüven konuşmasında “Mesele sadece serbest tüketicinin kendi tedarikçisini seçmesi değil. Sektörü öldürmesi ve bir kez biterse geri döndürmek çok zor. Şöyle düşünebilirsiniz eğer tüketici kendi tedarikçisini seçmezse yatırım yapacak olan şirket neye güvenerek yatırım yapacak. Yani ne olacağını kestiremiyoruz. Aniden BOTAŞ’ın veya TETAŞ’ın kararlarının bir anda verip harekete geçmesi firmaların tedbirlerini almasının engelliyor. Biz kendi aramamızda birbirimizin hamlelerini kestirebiliyoruz ve buna göre risk yönetimi yapabiliyoruz ancak devlet kurumları serbest piyasaya göre davranmaya biliyor. Şunu belirtmek lazım yapılan regülasyonlar kötü amaçla yapılmıyor. Yani bütün regülasyonlar aslında oyuncuların devam etmesi için ancak uzun dönemde unun negatif getirilerini de biz görebiliyoruz. Ancak bakmamız gereken şey optimum fayda toplam fayda olması lazım. Bazı şeyler iyi niyetle yapılıyor ancak kötü sonuçlar doğuruyor olabilir. Uygulamalarda hata olabilir ancak bakanlık kadar, sektör olarak da bu işin bir ucunda tutmalıyız” ifadelerini kullandı.

“SAĞLIKLI BİR FİYAT MEKANİZMASI OLMASI LAZIM”

ETD Başkan Yardımcısı ve Organize Piyasalar ve Risk Yönetimi Çalışma Gurubu Başkanı ve Enerjisa Elektrik Enerjisi Toptan Satış A.Ş Genel Müdürü Armanç Ekinci ise şunları kaydetti: “Görevli tedarik şirketi ve bağımsız tedarik şirketi diye bakmamak lazım olaya önemli olan serbest piyasa kalmayacak. Likit piyasanın ticarileştirilmesi ortadan kalkacak. Biz yeterince rekabet oluştu mu fiyatlar aşağıya gidecek ve müşteri bundan yararlanacak. İstediğimiz bu. Hatta 2015-16 yılında biz öyle güzel rekabet ettik ki bazı müşteriler yüzde 20-25 aşağıda fiyat ödedi ve rüştünü ispatlamış oldu. Bu birazcık korkulsa da yani tarifeyi kaldırmak en önemli çözüm olacak. Pazarlama açısından satış açsından önümü görüyor olmama lazım ancak piyasanın ve kuralları da değişmiyor olmaması lazım. Bunun yanında asimetrik bir bilgi paylaşımı olmaması lazım. Sağlıklı bir fiyat mekanizması olması lazım sadece tek bir kuruluşun fiyatları düzenliyor olmaması lazım. Yani bu ön görülebilir olmamak bize tezgâh üstü ticareti geliştirmemize engel oluyor. Özellikle kamu kurumların fiyatı belirleme gücü ve bunu dengesiz kullanması.”

“BAĞIMSIZ TEDARİK ŞİRKETLERİ TEHLİKEDE”

ETD Yönetim Kurulu Üyesi ve Perakende Çalışma Grubu Başkanı ve 2M Enerji Genel Müdürü Mehmet Yükselen “Tarifeyle bizim maliyetlerle aramızda yüzde 20 marj var bunun yüzde 18’ni tüketiciye yüzde 1-2 de piyasa mekanizmasına kalıyor. Bu 2016 yılında yüzde 20’den yüzde 15’e düştü daha sonra neredeyse paylaşacağımız öyle bir pasta kalmadı. Ve yavaş yavaş K2 müşterilerden K1 ye doğru yavaş yavaş kaymaya başladı Sektörün zararı 2.8 milyar TL olarak ön görüyoruz 2017 yılında Bağımsız tedarik şirketlerinin pazar payı yüzde 3. Eğer bu devam ederse ilk kez bağımsız tedarik şirketi kalmayacak. Faaliyet durduracak. Ki benim bildiğim şu anda bu iş yapılmaz diyen 4-5 firma var. Eğer önlem almazsak son 5 yıla kazandığımız her şeyi kaybedeceğiz. Ve bir bağımsız tedarik şirketleri bir kez faaliyetleri bıraktıktan sonra bir daha aynı müşterinin kapısını çalamaz” dedi.

“TARİFEYLE YARIŞAMIYORUZ”

Tarifeyi kaldırmak için en uygun senenin 2016 yılı olduğunu ifade ETD Yönetim Kurulu Üyesi ve Doğalgaz Ticareti Çalışma Gurubu Başkanı ve Aksa Enerji Ticaret A.Ş Genel Müdürü Murat Kirazlı “Eden 5-6 milyar liraya kadar çıkan ticaret hacimleri 2 milyarı gördü. Ben şunu diyorum daha en dibi görmedik. Bizim gibi piyasalarda yani gelişmekte olan piyasalarda ticaret talebi olmazsa likidite olmaz. Biz maliyet bazlı fiyatlandırma yaptığımızda ve fiyatları üst üste koyduğumuzda tarifeyle yarışamıyoruz Bir geçiş dönemi yaşanacak ama bir şey yapılmazsa bu ara dönemde bağımsız tedarik şirketi diye bir şey kalmayabilir” dedi.