Offshore rüzgarı

Offshore rüzgarı

Küresel deniz üstü (offshore) rüzgar enerji santrali kurulu gücünün 2023-2027 döneminde her yıl 26 GW artışla toplam 194 GW’a çıkması beklenirken, ülkemizde de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından Marmara Bölgesi’nde aday YEKA’lar tahsis edildi.

KÜRESEL OFFSHORE KAPASİTESİ ARTMAYA DEVAM EDİYOR

IRENA ve IEA raporlarından derlenen bilgilere göre, geçen yıl yaklaşık 8,8 gigavat kurulu güç ilave edilen deniz üstü rüzgar enerjisi santrali kapasitesi 2022 yılı sonunda 64,3 gigavata yükseldi. 2030’dan itibaren deniz üstü rüzgar santralleri yanında yüzer rüzgar enerjisi santrallerinin de yaygınlaşacağı öngörülüyor. Offshore kapasitesinin teknolojik gelişmelerle daha da artması bekleniyor.

MARMARA BÖLGESİ’NDE ADAY YEKA’LAR TAHSİS EDİLDİ

Türkiye’nin 2035 yılı deniz üstü rüzgar enerjisi alanında 5 GW’lık kurulu güç hedefi doğrultusunda; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından Bandırma açıklarında bin 111 kilometrekare, Bozcaada açıklarında 299 kilometrekare, Gelibolu açıklarında 75,6 kilometrekare ve Karabiga kıyılarında da 410 kilometrekare alan; aday Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) olarak tahsis edildi.

Haberin devamı için tıklayınız.