Kompen, GES kapasitesini 2 kat artırdı

Kompen, GES kapasitesini 2 kat artırdı

Bera Holding’in PVC sektöründe faaliyet gösteren şirketi Kompen, 2021’in ilk çeyreğinde devreye aldığı 11 bin metrekarelik Güneş Enerjisi Santrali (GES) yatırımının ikinci aşamasını da tamamlayarak 14 bin metrekare ek yatırım yaptı.

Kompen’den yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Kompen Genel Müdürü Erdal Küçükşehir, hızla artan nüfusun ve gelişen sanayinin enerji üretimi ve tüketimi arasındaki açığı giderek artırdığını belirterek, 4 bin 672 olan panel sayısının 8 bin 388’e ve fabrikanın yıllık enerjisini karşılama oranının yüzde 25’ten yüzde 55’e çıkarıldığını bildirdi.

Yenilenebilir enerji kaynaklarına ihtiyacın arttığı günümüzde GES’lerin de ciddi üretim yapan sanayiciler arasında yaygınlaşmaya başladığını aktaran Küçükşehir, şunları kaydetti:

“Doğal dengenin korunması, sürekli yenilenebilir enerji kaynaklarının işlenmesi ve kullanılması, günümüzde giderek önem kazanmaktadır. Kompen olarak, çevreye saygılı bir marka olmanın gereğini her alanda yerine getirmeye çalışıyoruz. Geçmiş yıllarda gerek ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgesi alarak gerekse de geçtiğimiz kasım ayında ISO 14025 ve EN 15804 standartlarına uyumlu Environmental Product Declaration belgesi alarak bu kararlılığımızı göstermiştik. Yenilenebilir enerji kaynaklarından olan GES yatırımımızı tamamlayarak ülke ekonomisine ve çevreye katkı sağlayarak üretimlerimize devam ediyoruz.”

Küçükşehir, GES sayesinde üretim maliyetlerinin de olumlu yönde etkileneceğini, GES yatırımının tamamlanmasıyla birlikte 1.500 kW olan kurulu gücün 3.390 kW’a çıktığını belirterek, GES’ten sağlanan yıllık enerji üretimlerinin 2 milyon 400 bin kWh’ten 5 milyon 400 bin kWh’e çıktığını bildirdi.

AA