Kırşan, madencilik sektörünün taleplerini Ekonomi Şurası’nda bakanlara iletti

TOBB Türkiye Maden Meclisi Başkanı ve UMREK Üyesi İbrahim Halil Kırşan, TOBB Başkanı ve 6 bakanın katıldığı “Sektörel Ekonomi Şurası”nda madencilik sektörünün sorunlarını dile getirerek çözüm önerileri konusunda ilgili bakanlardan talepte bulundu. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Sanayi Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ticaret Bakanı […]

Kırşan, madencilik sektörünün taleplerini Ekonomi Şurası’nda bakanlara iletti
Tolgahan Küçük
  • Yayınlanma30 Kasım 2020 13:48

TOBB Türkiye Maden Meclisi Başkanı ve UMREK Üyesi İbrahim Halil Kırşan, TOBB Başkanı ve 6 bakanın katıldığı “Sektörel Ekonomi Şurası”nda madencilik sektörünün sorunlarını dile getirerek çözüm önerileri konusunda ilgili bakanlardan talepte bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Sanayi Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile 60 Sektör Meclis Başkanı’nın katılımıyla video telekonferans yöntemiyle Sektörel Ekonomi Şurası yapıldı.

Sektörel Ekonomi Şurasında söz alan TOBB Türkiye Maden Meclisi Başkanı Kırşan, şuraya katılan bakanlara madencilik sektöründe devam eden sorunları ileterek çözüm üretilmesini talep etti.

Kırşan, orman izin bedellerinin yüksek oluşunun projelerin fizibilitesini etkilediğini, orman izin alanı dışına taşma sonucu hapis cezalarının mağduriyet oluşturduğunu, zeytincilik yasası nedeniyle madencilerin 3 kilometre mesafe koşuluna takıldığını belirterek orman izin ve ruhsat süreçlerinin çok uzamasının doğurduğu belirsizliğin maden projelerini olumsuz etkilediğini ve yatırımın önüne set çektiğini Tarım ve Orman Bakanlığı’nın sektörün önünü açacak şekilde aksiyon almasını talep etti. İş hukuku ve madencilik ihtisas mahkemelerinin yetersizliğinin sektörün önemli sorunlarından olduğunu ifade eden Kırşan, Adalet Bakanlığından bu konuda destek istedi. Kırşan son olarak Hazine ve Maliye Bakanlığını ilgilendiren linyit ve taşkömürü çıkarılan işyerlerinde yeraltında çalışan işçilere ödenecek ücretin en düşük 2 asgari ücret olmasından kaynaklanan maliyet artışının devlet tarafından ödenmesinin 2020 yılı sonunda bitecek olması nedeniyle bunun uzatılmasını talep etti.

TOBB Türkiye Maden Meclisi Başkanı İbrahim Halil Kırşan, yakın bir zamanda Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanan, aynı zamanda maden mühendisi olan Lütfi Elvan’ı da sektör adına tebrik etti.