İspanya ve Türkiye ortak projeler geliştirecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2053 yılında sera gazı emisyonlarını sıfırlama hedefi doğrultusunda yenilenebilir enerji kaynaklarına yaptığı yatırımları yoğunlaştıran Türkiye, uluslararası alanda da yeşil enerjiye geçiş sürecinde iş birliklerini arttırıyor.

İspanya ve Türkiye ortak projeler geliştirecek
SONER OKUR
  • Yayınlanma13 Haziran 2024 16:15
  • Güncelleme13 Haziran 2024 16:16

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İspanya ziyaretinde Türkiye-İspanya Sekizinci Hükümetlerarası Zirvesi düzenlendi. Madrid’deki zirve kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, baş başa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirdi.

Görüşmelerin ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar ile İspanya Başbakan Yardımcısı, Ekolojik Dönüşüm ve Demografik Zorluklar Bakanı Teresa Ribera Rodríguez arasında Enerji Dönüşümü Mutabakat Zaptı imzalandı.

Sürdürülebilir Ekonomik Kalkınma

İki ülkenin enerji alanındaki iş birliğini daha da güçlendirmeyi ve sürdürülebilir ekonomik kalkınma hedefleri için ortak bir zemin oluşturmayı amaçlayan anlaşma; yenilenebilir enerji, enerji verimliliği, karbon emisyon ticareti, enerji depolama, hidrojen teknolojileri ve kritik mineraller gibi enerji dönüşümünün önemli alanlarını kapsıyor.

Ortak Çalışma Grupları

Mutabakat zaptı kapsamında, kamu kurumları ve özel sektör arasında ortak projelerin geliştirilecek. Bilgi ve deneyim paylaşımı yapılacak. Ayrıca, kapasite geliştirme girişimleri ve ortak çalışma grupları oluşturulacak. Bunun yanı sıra iki ülke arasında enerji politikaları, düzenlemeler ve standartlar konusunda da bilgi alışverişinde bulunulacak.

Rodriguez ile Görüşme

Bakan Bayraktar, Madrid programı çerçevesinde düzenlenen Türkiye-İspanya İş Forumu’na katıldı. Ayrıca, Başbakan Yardımcısı ve Ekolojik Dönüşüm ve Demografik Zorluklar Bakanı Rodríguez ile bir görüşme gerçekleştiren Bakan Bayraktar, görüşmeye ilişkin sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, “Ülkelerimiz arasında yenilenebilir enerji, yeşil hidrojen, hidrokarbonlar ve madencilik alanlarında geliştirebileceğimiz iş birliklerini değerlendirdik.” ifadelerini kullandı.