HT Solar, Kiwa’nın yedi testini de başarıyla geçti

HT Solar, güneş enerjisi sektörünün en prestijli test kuruluşlarından biri olan Kiwa’nın PVEL 2024 yılı sıralamasında; panellerinin kalitesiyle yedi testin hepsinden başarıyla geçen Türkiye’de tek, dünya çapında ise dokuz firmadan biri oldu.

HT Solar, Kiwa’nın yedi testini de başarıyla geçti
SONER OKUR
  • Yayınlanma2 Temmuz 2024 15:15

HT Solar, böylece Türkiye’de ürettiği panellerin kalitesini, güvenilirliğini ve performansını bir kez daha kanıtladı.

Türkiyenin önde gelen panel üreticilerinden biri olan HT Solar, uluslararası sıralamalarda yer alarak başarısını kanıtlamaya devam ediyor. Sektördeki ekonomik gücüyle Bloombergin prestijli TIER 1 listesinde 8 yıldır yer alarak dünya devleri arasında yer alan HT Solar, Hollanda merkezli dünyanın önde gelen test kuruluşlarından biri olan Kiwa’nın PV Evolution Labs (PVEL) listesine de bir kez daha girmeyi başardı. Türkiye’de ürettiği panellerle yedi testin tamamından başarıyla geçen HT Solar, teknolojiye yaptığı yatırımlarla sektörün en önemli şirketleri arasında yer aldığını gösterdi. Dünya çapında testlerin tamamından geçen dokuz firmadan biri olan HT Solar, aynı zamanda Türkiyeden listeye girmeyi başaran tek firma oldu.

Çin Halk Cumhuriyeti’nde düzenlenen 17’nci Uluslararası Fotovoltaik Güç Üretimi ve Akıllı Enerji Konferansı ve Fuarı’nda (SNEC PV POWER EXPO) Kiwa PVEL’in Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tristan Erion-Lorico’dan ödülünü alan HT Solar Enerji Satış ve Pazarlama Direktörü Emre Kulaç, Türkiye’de ürettikleri panellerle bu önemli başarıya imza atmanın gururunu yaşadıklarını ifade etti. Kulaç, “Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yatırımcılarımıza ve iş ortaklarımıza en kaliteli ve güvenilir ürünleri ulaştırmak için çalışmayı sürdüreceğiz” diye de ekledi.

Bu önemli başarıya ilişkin açıklamalarda bulunan Kulaç, 2018 yılında beri PVEL listesinde üst sıralarda yer aldıklarını hatırlatarak şunları kaydetti:

“Kiwa PVEL’in ‘En İyi Performans Gösterenler’ listesinde yer almak kalite ve güvenilirliğe odaklanma çabamızın en önemli kanıtıdır. Bugüne kadar yaptığımız güçlü Ar-Ge yatırımları, kaliteli ham madde ve ürün seçimlerimiz ve en önemlisi de yıllardır edindiğimiz tecrübe; üstün kaliteli, yüksek performanslı ve uzun ömürlü paneller üretmemizi sağlıyor. HT Solar güvencesiyle ürettiğimiz panellerimiz, bugün Türkiye ve ABD başta olmak üzere dünyanın birçok coğrafyasında daha temiz, daha yaşanılabilir bir dünya için enerji üretmeye devam ediyor. Dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de kalitemizden ödün vermeyerek yüksek teknoloji ve verimliliğe sahip güneş panelleri ve hücrelerimizi geliştirmeye ve sürdürülebilir bir geleceğe katkı sunmaya devam edeceğiz.”

Türkiye genelinde 2 GW’ın üstünde kurulu güce ulaşarak büyük bir başarı elde eden HT Solar, başta ABD olmak üzere dünyanın dört bir yanına gerçekleştirdiği ihracatla da global bir marka olduğunu gösterdi.  HT Solar’ın Türkiye’de ürettiği panelleri, Hollanda merkezli bağımsız test laboratuvarı Kiwa PVEL’in zorlu dayanıklılık testlerinden başarıyla geçerek dünya çapında ‘En İyi Performans Gösteren’ler arasına girdi. HT Solar panelleri, Isıl Döngü (Thermal Cycling), Yaş Isı (Damp Heat), Mekanik Dayanım Testi (Mechanical Stress Sequence), Dolu Dayanım Testi (Hail Stress Sequence), Potansiyel Kaynaklı Bozulma (PID), Işık Kaynaklı Bozulma (LID) ve Işık ve Yüksek Sıcaklık Kaynaklı Bozulma (LETID) ve PAN Performansı (PAN Performance)” testlerine tabii tutuldu. HT Solar’ın yüksek teknolojili üretim altyapısı ve uzun yıllara dayanan uzmanlığı ile geliştirdiği paneller bu testlerin tamamını geçmeyi başardı.