Özhaseki'den sanayici ve iş insanlarına "karbon ayak izi" uyarısı

‘Her sektörde yeşil dönüşümü gerçekleştirmeye uğraşıyoruz’

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, iklim değişikliğinin oluşturacağı hasarlara karşı; “Her sektörde yeşil dönüşümü gerçekleştirmeye uğraşıyoruz” dedi.

Bakanlık olarak takip ettikleri diğer hassas bir konunun iklim değişikliği olduğunu vurgulayan Bakan Özhaseki, “İklim değişikliğinin bizim ülkemiz üzerinde oluşturabileceği olumsuz hasarlar var. Bunun için her sektörde yeşil dönüşümü gerçekleştirmeye uğraşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bakan Mehmet Özhaseki, bilim insanlarının dünyanın ısının son yüzyıl içerisinde 1.1 derecede arttığını, 2 derece olduğunda gıda krizlerinin başlayacağını, eğer 3 derece olursa dünyanın yaşanamaz bir yere dönüşeceğini söylediklerini hatırlattı. Birleşmiş Milletler raporlarına göre, 2050 yılına kadar dünya ısısının artmaya devam ederse, bunun 216 milyon insanı olumsuz etkileyeceğine dikkat çeken Bakan Özhaseki, “Ülke olarak bizim bu noktada çok az sorumluluğumuz olmasına rağmen, isteyerek ve bilerek biz bu mücadele içerisinde yer alıyoruz. Bundan sonra da yer almaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

“3 MİLYON KONUTU ÇEVREYE DUYARLI OLARAK İNŞA ETTİK”

Son yıllarda inşa edilen 3 milyon konutun çevreye duyarlı, sıfır atık uyumlu ve iklim dostu olarak yaptıklarını belirten Bakan Mehmet Özhaseki, şunları söyledi:

“Katı atık depolama tesislerimizin sayısını 15’den 93’e çıkardık. Arıtma tesislerimiz şu anda nüfusumuzun yüzde 90’ının dışarıya atmış olduğu kirli suları arıtarak tabiata veriyor ve onu yeniden kullanılacak hale getiriyor. Yeşil alanları çoğaltmaya çalışıyoruz. 100 milyon metrekare hedefimiz var. Bunun bir bölümünü gerçekleştirdik. Bir kısmının da inşaatları devam ediyor. Bir taraftan mavi bayraklı plaj sayımızı 551’e çıkardık. Bir taraftan da Sıfır Atık kampanyasıyla artık dünyada öncü bir hareketin de liderliğini yapıyoruz. Birkaç yıldır ülkemizde uygulanan ve daha sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın eşleri Emine Erdoğan hanımefendinin himayesine almasıyla daha da bir dünya markası haline gelen projemiz kapsamında, 7 yıl içerisinde dışarıya attığımız atıkların sadece yüzde 15’i değerlendirilirken; 2023 yılı sonu itibariyle bu oran yüzde 35’lere çıktı. Bunu yüzde 100’e kadar arttıracağız.”