Henkel, yüzde 100 yenilenebilir elektrik hedefine ulaştı

Henkel’in Orta Doğu ve Afrika (MEA) bölgesinde faaliyet gösterdiği altı ülkede bulunan toplam sekiz Yapıştırıcı Teknolojileri üretim tesisi, yenilenebilir elektrik kaynaklarına başarılı bir şekilde geçiş yaptı.

Henkel, yüzde 100 yenilenebilir elektrik hedefine ulaştı
SONER OKUR
  • Yayınlanma10 Temmuz 2024 14:34
  • Güncelleme11 Temmuz 2024 08:42

Henkel, bu sayede söz konusu tesislerinde elektrik kullanımından kaynaklanan karbondioksit emisyonlarını, diğer bir deyişle Kapsam 2 emisyonlarını sıfırladı.

Türkiye ve Kenya’da yerinde fotovoltaik (PV) güneş enerjisi ve hidroelektrikten elde edilen yenilenebilir elektrik, Güney Afrika’da rüzgar enerjisi, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde ise güneş enerjisi, kullanıma alınan yenilenebilir enerji kaynakları oldu.

Bu sayede Henkel, yılda yaklaşık 10.471 ton karbondioksit  emisyonunu azaltmış oluyor. Bu rakam, benzinle çalışan yaklaşık 2.500 arabanın bir yıl boyunca yol açtığı karbon ayak izini ortadan kaldırmaya eşdeğer.

Türk Henkel Yapıştırıcı Teknolojileri Başkanı, Henkel Yapıştırıcı Teknolojileri Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Operasyonlar Direktörü Mehmet Yılmaz “Henkel’de sürdürülebilirlik, stratejik gündemimizin temelinde yer alıyor ve bu alanda sürekli ilerleme kaydettiğimiz çok net hedeflere sahibiz. Hedeflerimizden biri de 2030 yılına kadar; globalde tüm ülkelerde elektriğimizin %100’ünü yenilenebilir kaynaklardan sağlamak. Bununla birlikte Türk Henkel olarak, ülkemizdeki Gebkim ve Tuzla Yapıştırıcı Teknolojileri Fabrikalarımızda kullandığımız elektriğin tamamını, 2023 yılından bu yana yenilenebilir kaynaklardan temin etmekteyiz. Şimdi aynı başarıyı Orta Doğu ve Afrika bölgesindeki tüm Henkel Yapıştırıcı Teknolojileri üretim tesislerimizde de sağladık. Bölge kapsamında hedefimize 2024 yılı itibarıyla ulaşmış olmamız, daha sürdürülebilir bir gelecek yaratma konusunda attığımız güçlü adımları ortaya koyarken, aynı zamanda bizim için büyük bir gurur kaynağı.” dedi.