Güneş enerjisi başvurularına ilişkin yönetmelik yayımlandı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından hazırlanan “Güneş Enerjisine Dayalı Elektrik Üretimi Başvurularının Teknik Değerlendirmesi Hakkında Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlandı.   Yönetmelik; güneş enerjisine dayalı elektrik üretim tesisleri başvurularının teknik değerlendirilmesini kapsıyor. Yönetmeliğin amacı; elektrik enerjisi üretiminde güneş enerjisinin etkin ve verimli kullanımını sağlamak amacıyla güneş enerjisine dayalı yapılan başvurular hakkında verilecek teknik görüşün oluşturulmasına […]

Güneş enerjisi başvurularına ilişkin yönetmelik yayımlandı
Servet Uzun
  • Yayınlanma30 Haziran 2017 09:28
  • Güncelleme30 Haziran 2017 09:42

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından hazırlanan “Güneş Enerjisine Dayalı Elektrik Üretimi Başvurularının Teknik Değerlendirmesi Hakkında Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlandı.

 

Yönetmelik; güneş enerjisine dayalı elektrik üretim tesisleri başvurularının teknik değerlendirilmesini kapsıyor. Yönetmeliğin amacı; elektrik enerjisi üretiminde güneş enerjisinin etkin ve verimli kullanımını sağlamak amacıyla güneş enerjisine dayalı yapılan başvurular hakkında verilecek teknik görüşün oluşturulmasına ilişkin usul ve esasları belirlemek olarak açıklandı.

 

Önlisans başvurularının teknik değerlendirmesi, Tadil taleplerinin teknik değerlendirmesi, LÜY kapsamında çatı uygulamaları dışındaki başvuruların değerlendirmesi, Parlama analizi ve Yürürlükten kaldırılan yönetmelik kısımlarından oluşuyor.