Eşarj istasyonlarında yeşil enerji kullanılıyor

Enerjisa Enerji’nin 2018 yılından beri çoğunluk hisselerine sahip olduğu elektrikli şarj istasyonu ağı Eşarj, Uluslararası Yeşil Enerji Sertifikası (IREC) aldı. IREC Sertifikası sayesinde 350’ye yakın Eşarj istasyonunda 1 Temmuz’dan itibaren yüzde 100 oranında yenilenebilir enerji kullanılmaya başlandı.

Enerjisa Enerji’nin, 2018 yılında çoğunluk hisselerini satın aldığı Eşarj, Türkiye’de Uluslararası Yeşil Enerji Sertifikası ‘na (IREC) sahip olan ilk operatör oldu. Buna göre şirket, 350’ ye yakın istasyonunda yıllık yeşil enerji kullanım oranları sayesinde karbon salınımının azalmasında ve bunun karşılığında tamamen güneş ve rüzgar santrallerinden üretilen enerjiyi kullanarak doğal kaynakların korunmasında önemli bir rol oynayacak.

2030’A KADAR 200 MİLYON AĞACA EŞDEĞER KARBON AZALIMI 

Eşarj, 1 Temmuz’da istasyonlarında tüketilen enerji için IREC sertifikası ile yüzde yüz temiz enerji ve sürdürülebilirliğe katkı sağlayarak geleceğe yönelik önemli bir yatırım yapmış oldu. Bu çerçevede, sertifikada onaylanan 7 senelik süre boyunca şarj istasyonlarında kullanılan yıllık elektrik tüketimi karşılığı yaklaşık 30 bin ağaç karşılığı karbon azalımı sağlanacağı belirlendi. Ayrıca, 2030 yılına kadar 2,5 milyon elektrikli araç olması durumunda bu karbon azalımının yaklaşık 200 milyon ağaca eşdeğer şekilde elde edileceği öngörülüyor.