Depolama mevzuatı heyecanı

Depolama mevzuatı heyecanı

Yenilenebilir enerji sektörü, EPDK tarafından kabul edilen enerji depolama düzenlemesinin mevzuatını heyecanla bekliyor. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, Kurul’da kabul edilen enerji depolama düzenlenmesi ile birlikte 20-25 milyar dolarlık bir yatırım beklendiğini ifade etti.

YARIŞMA YAPILMAKSIZIN ÖN LİSANS BAŞVURUSU YAPILABİLECEK

Yapılan son düzenlemeyle, depolama tesisi kurmayı taahhüt eden yatırımcılar kuracakları depolama kapasitesi kadar rüzgar ve güneş enerjisi santrali kurmak için TEİAŞ tarafından herhangi bir yarışma yapılmaksızın EPDK’ya ön lisans başvurusunda bulunabilecek.

Kurulacak depolama tesisleriyle kesintili şekilde üretim yapan yenilenebilir enerji kaynaklarının şebekeye verdikleri enerjinin depolanarak daha düzenli hale gelmesi sağlanırken, şebeke işletimi ve esnekliğine de katkı sunulacak. Ayrıca, aylık mahsuplaşma yapılan tüm lisanssız üretim tesislerinde de elektrik depolama tesisi kurulabilecek.

‘YENİLENEBİLİR, TÜRKİYE’NİN GÜCÜNE GÜÇ KATMAYA DEVAM EDECEK’

Yapılan düzenlenmeyle birlikte 20-25 milyar dolarlık bir yatırım beklediklerini belirten EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz; “Yatırım ortamını görüyoruz, bu büyük bir fırsat. Yerli ve yabancı birçok yatırım çekeceğini düşünüyoruz. Dünyada da iyi bir yer edineceğiz. Yenilenebilir enerji kaynaklarımız Türkiye’nin gücüne güç katmaya devam edecek” dedi.

‘DÜZENLEMEYLE ENERJİ YATIRIMI YAPMAK DAHA KOLAY HALE GELİYOR’

Onaylanan değişikliklerle elektrik depolama tesisi kurmayı taahhüt eden yatırımcıların, taahhüt ettikleri depolama tesisinin kurulu gücü kadar rüzgar ve güneş enerjisi projesi kurmak için ön lisans başvurusunda bulunabileceklerini ifade eden Yılmaz, şunları kaydetti: “Bu düzenlemeyle enerji yatırımı yapmak daha kolay hale geliyor. Artık depolama tesisi kuran herkes enerji yatırımcısı olma ayrıcalığını kazanacak. Sadece rüzgar türbini ve güneş paneli üretiminde değil batarya teknolojilerinde de çok hızlı bir gelişim süreci bizi bekliyor.”

Haberin devamı için tıklayınız.