Cumhurbaşkanı Erdoğan, DSİ tarafından yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santralinin açılış törenine katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santralinin açılışı nedeniyle Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene katıldı. Törende yaptığı konuşmada, kamu ve özel sektör tarafından yapımı tamamlanan hidroelektrik santrallerinin açılış töreni vesilesiyle bir araya geldiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Su, dünyamızın ve insanlığın en kıymetli kaynaklarından biridir. Hayatın, […]

Cumhurbaşkanı Erdoğan, DSİ tarafından yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santralinin açılış törenine katıldı
Burak Karagöl
  • Yayınlanma11 Ağustos 2022 16:05
  • Güncelleme11 Ağustos 2022 16:11

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santralinin açılışı nedeniyle Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene katıldı.

Törende yaptığı konuşmada, kamu ve özel sektör tarafından yapımı tamamlanan hidroelektrik santrallerinin açılış töreni vesilesiyle bir araya geldiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Su, dünyamızın ve insanlığın en kıymetli kaynaklarından biridir. Hayatın, sağlığın, kalkınmanın ve yaşanabilir çevrenin vazgeçilmezi olan su kaynakları kuraklığın ve yoksulluğun da önüne geçer. En küçüğünden en büyüğüne kadar tüm canlıların hayat kaynağı olan suyun her damlasının değerini çok iyi bilmemiz gerekiyor” diye ekledi.

“İklim değişikliği tartışmaları yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarının ehemmiyetini artırmaktadır.”

Tüm bunların yanında suyun, enerjiden ulaşıma, tarımdan turizme kadar pek çok alanda ekonomik değere sahip olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kalkınmanın temel altyapısı olan, nüfus artışı ve teknolojideki gelişmelerle her geçen gün daha çok ihtiyaç duyulan enerjinin en önemli kaynaklarından biri de sudur. Petrol, kömür, doğal gaz gibi dünyanın sınırlı kaynaklarını hoyratça tüketen fosil yakıtların tersine su, yenilenebilir bir enerji kaynağıdır. Üstelik fosil yakıtlar, hava kirliliğinden küresel ısınmaya kadar pek çok soruna da yol açmaktadır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “İklim değişikliği tartışmaları yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarının ehemmiyetini daha da artırmaktadır. Ülkemizin yerli ve yenilenebilir enerji üretiminde en önemli imkânı su kaynaklarıdır. Coğrafyamızın yapısı, bize bu konuda ciddi avantajlar sağlıyor. Sudan elektrik üretimi, çevre kirliliğine yol açmayan, kullanılan suyun miktarını azaltmayan ve kalitesini bozmayan özelliğiyle öne çıkmaktadır. Hidroelektrik santralleri için kurulan barajlar, sulamadan balıkçılığa ilave pek çok imkânı da beraberinde getiriyor. Türkiye gibi, kaynakları sınırlı bir ülke için, sudan elektrik üretimi sayesinde yurt içinde kalan paranın kritik kalkınma yatırımlarında kullanılması, en az diğer hususlar kadar önemlidir.”