Borusan EnBW rüzgarda tam gaz

 710 MW’lık kapasite tahsisi için gerçekleştirilen RES yarışma maratonunda toplam 220 MW’lık bağlantı kapasitesini kazanan Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü Mehmet Acarla ihaleler sonrası Gas&Power’a değerlendirmelerde bulundu.

 

Borusan EnBW Enerji’nin rüzgar enerjisi ön lisans ihalelerinde aldığı 220 MW kapasite için yaklaşık 250 milyon dolarlık yatırım yapacağını söyleyen Acarla, “Bu yatırımın gerçekleşmesi iki seneyi bulur” dedi.

 

Genel Müdür Acarla değerlendirmesinde şunları söyledi:

“Herşey rüzgarın iyiliğine bağlı. Rüzgar ön lisans ihalelerinde aldığımız 220 MW kapasiteyle yaklaşık 250 milyon doların üzerinde bir yatırım yapılacak. Bu yatırımın gerçekleşmesi iki seneyi bulur. Özellikle Trakya’da (rüzgarda) yüzde 50’nin üzerinde kapasite faktörüne ulaşılabiliyor. Almanların off-shore sahalarında bile bu kapasite yok” dedi .

 

FİNANSMAN YERLİ VE YABANCI KURUMLARDAN

 

Acarla, “Finansman için hem yerli hem de yabancı kurumlar söz konusu, kısmen ihracat kredilerini de kullanmak mümkün. Diğer taraftan bu yatırımın gerçekleşmesi iki seneyi bulur. O zamana kadar yerlileşme oranı ne olacak ona bakacağız, ama bu tür projelerde yerlileşme ön planda tutulmuyor. Yatırımcı pazar riskini alır ve en verimli şekilde bunu yapmaya bakar. Eskiden yapılan ihalelerde de çok yüksek kuruşlu ihalelerimiz vardı, o zaman da herkes hayret etmişti, ama o projelerin hepsi çalışıyor şu anda. Hepsi finanse edildi. Hatta bizden herhangi bir garanti istemeyecek şekilde proje finansmanıyla yapılmıştı. Bunlar tamamen projenin iyiliği, önceden hesabı ne kadar doğru yaptığınız, fizibiliteyi ne kadar doğru yaptığınız ve bu fiyatlara rağmen borcunu geri ödeyebilecek mi gibi etkenlere bağlı. Hesaplarımızı elektrik fiyatlarının çok yükseleceğini düşünerek yapmıyoruz zaten, ama eksi fiyata rağmen bu projelerin kredilerini geri ödeyebileceğini görüyoruz. Bugüne kadar projelerimizi gayet güzel finanse ettik ve bundan sonra da böyle olacağını görüyoruz. Bu fiyatlar da 10 yıl geçerli olacak” şeklinde konuştu

 

BORUSAN EnBW RÜZGAR YEKA’DA DA İDDİALI

 

“Ön lisans ihalelerinin yanı sıra Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) projesi için de hızlı bir şekilde hazırlanıyoruz. Orada da önemli olan doğru projeleri belirlemek. Bu (ön lisans) ihaleleri sonrasında birçok iyi alan boşaldı, onları da değerlendireceğiz. YEKA’da asıl amaç yerlileşmeyi sağlayabilmek. YEKA, muhakkak ki yatırım orada ilk başta biraz daha pahalı olacak. İlk etapta sadece fabrika kurmak değil tüm yan sanayinin de size ayak uydurması gerekiyor, onun da bir maliyeti oluyor. O yüzden ilk ürünler pahalı çıkar” dedi.

 

BORUSAN EnBW RÜZGARDA YÜZDE 39’LUK KAPASİTE KULLANIMINA ULAŞTI

 

Acarla, 2016’da Borusan EnBW’nin rüzgar enerjisi portföyünde yer alan santrallerin yüzde 39’luk kapasite kullanımı ile Türkiye’deki en yüksek orana ulaştığını ifade ederken yakaladıklarını ve şirket olarak rüzgar enerjisi projelerinde her zaman iddialı olacaklarının altını çizdi.

 

Değerlendirmelerine devam eden Acarla, “Aksa Enerji’den satın alma anlaşması imzaladıkları ve satış sürecinin devam ettiği 28 MW’lık Kıyıköy rüzgar enerjisi santralinin 72 MW’lık daha kapasite artış izni var. Biz de bu nedenle aldık, bu artışı gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. O da Trakya’da çok iyi bir bölgede. Sektörde başka satın alma ve fırsatlar olursa değerlendireceğiz tabii ki ama bizim asıl amacımız ihalelerden alıp kendimiz sıfırdan geliştirmek” diye konuştu.