Türkiye Enerji Zirvesi

‘2024’ün ilk çeyreğinde bazı ana donanımları üretme planımız var’

‘2024’ün ilk çeyreğinde bazı ana donanımları üretme planımız var’

Solino Solar Enerji Genel Müdürü Hakan Bescelioğlu, Petroturk TV muhabiri Eylül Şahin’in sorularını yanıtladı.

Kendi enerjisini üretmek ya da elektrik kesintilerinden etkilenmek istemeyen müstakil evler, yazlıklar, oteller, okullar, tarımsal sulama arazileri veya akaryakıt istasyonlarına güneş enerji sistemleri kurulumu yapan Solino Solar Enerji hakkında merak edilen soruların cevaplarını şirketin Genel Müdürü Hakan Bescelioğlu Petroturk TV için cevapladı.

“AMACIMIZ BELİRLİ BİR GÜCÜN ALTINDA TALEBİ OLAN YERLERE HİZMET GÖTÜRMEK”

Solino Solar Enerji’nin kuruluş hikayesi nasıl gelişti?

Solino Solar Enerji’den önce ana şirketimiz IBT Solar’ın kuruluşundan bahsetmek isterim. Kurucumuz Hakan Daltaban 10 yıl önce sektörün başlaması ile beraber IBT Solar Enerji şirketini kuruyor. IBT Solar, Türkiye’de yenilebilir enerjiye olan ilgi, karbon ayak izlerinin azaltılması, endüstriyel çatılar ve araziler tarafında bakıldığında güneş enerji sistemlerini anahtar teslim olarak kuran bir şirket olarak kuruluyor. 10 yıl içinde şu anda bulunduğu segmentte en öncü firmalardan olan IBT Solar yaklaşık 300 müşterinin üzerinde ve yaklaşık 300 MW’ın üzerinde kurulum yapmış durumda. Biz bir EPC şirketiyiz yani satın alma, mühendislik ve kurulum şirketiyiz. Solino Solar Enerji, IBT Solar endüstriyel çatı ve arazilerde faaliyet gösteriyor. Artık Avrupa’ya, Amerika’ya baktığımızda mesken çatılarında da çok popüler olduğunu ve mesken çatılarının bu müstakil evlerin sahiplerinin de böyle bir talebi ile karşılaşıyoruz. Dolayısıyla bizim kuruluş amacımız ve gayemiz müstakil evler, yazlıklar, ticari işletmeler, okullar, tarımsal sulama arazileri gibi belirli bir gücün altında talebi olan yerlere hizmet götürmek.

“TÜRKİYE’DE YARATMIŞ OLDUĞUMUZ ALGIYI, AVRUPA’DA DA SON KULLANICILARLA BULUŞTURMAK İÇİN BAZI PLANLARIMIZ VAR”

Solino güneş enerji sistemleri tarafında nasıl bir rol izliyor, sadece anahtar teslim projeler mi yapıyor, yoksa üretim tarafında da var mı?

Bizim kuruluş amacımız şu anda Türkiye’de ulusal çapta müstakil evlere yani bireysel müşterilere hizmet veren bir firma yok. Biz ulusal çapta hizmet veren güvenilir ev çatısı güneş enerji sistemi denildiğinde akla ilk gelen ve tercih edilen marka olmak amacıyla bu yola çıktık. Dolayısıyla hem Türkiye’den hem yurt dışından tedarikçilerimiz A Plus donanım üretimi yapan tedarikçilerdir. Bizim asıl amacımız son kullanıcının evinin çatısına anahtar teslim bir sistem kurmak. Şu anda tedaril ile alakalı bir üretimimiz yok ama büyük ihtimalle 2023’ün son çeyreği ya da 2024’ün ilk çeyreğinde bazı ana donanımları üretme planımız var. Türkiye’de yaratmış olduğumuz algıyı, marka bilgisini Avrupa’da da son kullanıcılarla buluşturmak için bazı planlarımız var. Bunlardan bahsetmek için biraz erken.

“İKİ GÜN İÇERİSİNDE ÇATINIZA GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMLERİNİ KURUYORUZ”

Solino’nun projelerinden bahsedebilir misiniz? Güneş enerjisi sistemlerinin kurulum süreci nasıl ilerliyor?

Güneş enerjisi sistemlerinin kurulum süreçleri aslında çok basit. Bizim her ilde enerji dönüşüm merkezi adını verdiğimiz bizim sertifikasyon ve eğitim programımızdan geçmiş yetkili bayilerimiz var. Bu yetkili bayilerin içinde çalışan enerji danışmanı arkadaşlarımız öncelikle sizin güneş enerjisi sistemi kurduracağınız müstakil evinize geliyorlar ve sizin tüketiminize, çatınızın metrekaresine ve ihtiyacınıza bakarak çok hızlı bir şekilde teklif hazırlıyorlar. Daha sonra teklifte hem fikirsek keşif yapan teknik çözüm ortaklarımız geliyor. Sizin evinizde keşif yapan arkadaşlarımız teknik kökenlidir. Bu keşfe göre sizin ihtiyacınız olan bütün donanımları bizim tedarik ettiğimiz donanımlarla beraber yaklaşık 2 gün içerisinde çatınıza güneş enerji sistemlerini kuruyoruz. Sizi artık enerjide bağımsız, kendi elektriğini kendi üreten bir ev sahibi haline getiriyoruz.

“YÜZDE 20’LİK BİR PAZAR PAYI HEDEFLİYORUZ”

Solino Solar Enerji’nin gelecek hedeflerinin arasında neler var? Yurt dışı hedefleri var mı?

Bütün Avrupa ülkelerine baktığımızda mesela Almanya ile Türkiye’yi mukayese ettiğimizde Almanya’nın güneş ışınımı Türkiye’nin yarısı olmasına rağmen şu anda Almanya’da 4 milyon evde güneş enerjisi santrali var. Yani 4 milyon ev enerjide bağımsızlığını yakalamış durumda. Türkiye’de bu rakam henüz 10-15 binler arasında seyrediyor. Bunun bazı sebepleri var, aşmamız gereken bazı engeller var. Biz bu regülasyonların yumuşayacağını biliyoruz ve daha önce regülasyonu olan sektörlerde çalıştık. Türkiye’de biz enerji dönüşüm merkezi dediğimiz her ilde ve ilçede Solino’ya özel Solino’nun ürün ve servislerini satacak ve pazarlayacak yetkili bayi olacak şekilde iş ortakları ile çalışmak istiyoruz. Bu iş ortaklarının alacağı enerji danışmanı adını verdiğimiz satıcılarımız ile sahada birebir müşterinin ihtiyacı olan, eve gidip ihtiyacı tespit edeceğimiz bir yapı kuruyoruz. Hem dijital hem geleneksel pazarlama metotlarımızı, bütün süreçlerimizi buna göre kuruyoruz. Türkiye pazarı ise şöyle; Türkiye’de 2 milyon müstakil ev var, bunların yaklaşık 1 milyonunun çatısı güneş enerjisi sistemleri kurmaya müsait. EPDK ile yabancı şirketlerin yaptığı araştırmalara ve bizim tahminimize göre bu 1 milyonun yaklaşık yüzde 30’u 3 sene içerisinde hayata geçecek. Yani bu sayı 300 bin eve tekabül ediyor. Bu 300 bin evin yaklaşık pazar payı 3 milyar dolar. Solino olarak bizim bu pazardan almayı hedeflediğimiz miktar yüzde 20’lik bir pay yani 600 milyon dolarlık bir işten bahsediyorum. Bunun için sahada 50 farklı ilde yaklaşık 500’ün üzerinde enerji danışmanı ile müşterilerimizin oldukları yerlere gidip ihtiyaçlarını tespit edeceğiz. Bütün yapımızı buna göre kurduk. Avrupa’da çok talep var bu yüzden Avrupa’da da olacağız. Biz bir mühendislik ve proje şirketiyiz. 10 yıldır IBT Solar Grup’un tecrübesi ile sahaya indik ve müşterinin ihtiyacını iyi biliyoruz. Müşterilerin güvenilir bir şirket ile çalışmak istediğini biliyoruz. Akla gelen bir marka olmak istiyoruz ve tüm amacımız bu yönde. Bütün sistemlerimizi, planlarımızı ve süreçlerimizi buna göre tasarlıyoruz.