Sektörden Haberler’in yeni bölümü yayında!

Muhabirimiz Beyza Erdoğan, hafta boyunca enerji sektöründe öne çıkan konu başlıklarını PetroTurk TV izleyicileri ile buluşturdu.

Sektörden Haberler’in yeni bölümü yayında!
SONER OKUR
  • Yayınlanma28 Haziran 2024 17:45
  • Güncelleme28 Haziran 2024 17:42

PetroTurk TV‘nin sevilen serilerinden biri olan Sektörden Haberler’in 91. bölümü bugün yayınlandı.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplandı

Ekonomi Koordinasyon Kurulu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplandı. Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısının ardından yapılan açıklamada, cari açığın önemli ölçüde azaldığına, rezervlerin güçlendiğine ve ülke risk priminde önemli gerileme yaşandığına dikkat çekildi.

Bakan Bayraktar: Mega şebeke ve şarj ağında birlikte çalışabiliriz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenen Şangay İş birliği Örgütü Enerji Bakanları Toplantısı’na video konferans yöntemiyle katıldı. Hükümetler arası iş birliklerinin genişletilmesi durumunda ortak altyapı projeleri için çok daha fazla potansiyel ve sinerjinin oluşturulabileceğini belirten Bakan Bayraktar, Şangay İş birliği Örgütü çatısı altında “mega şebeke” üzerinde çalışacak teknik düzeyde bir çalışma grubunun kurulmasını önerdi.

Bayram tatilinde elektrikli araç şarj süresinde rekor kırıldı

Kurban Bayram tatili öncesi 6-14 Haziran döneminde şarj hizmetine bağlı elektrik tüketimi 15-23 Haziran döneminde göre yaklaşık yüzde 21 arttı. Böylece bayram tatili boyunca Türkiye genelinde elektrikli araç şarj süresinde 140 bin 935 saatle rekor kırıldı. Bu dönemde şarj işlemi sayısında da yüzde 6,3’lük artış kaydedildi.

AB’de yeni otomobil satışları mayısta düştü

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği, Avrupa Birliği ülkelerinin mayıs ayına ilişkin yeni otomobil tescil verilerini açıkladı. Verilere göre, AB ülkelerinde yeni otomobil satışları geçen ay 2023’ün aynı ayına göre yüzde 3 azalma gösterdi. Öte yandan birlik üyesi ülkelerde satılan yeni otomobillerin yüzde 35’i benzinli, yüzde 29’u hibrit, yüzde 13’ü dizel, yüzde 12’si elektrikli, yüzde 6’sı fişli hibrit ve yüzde 2’si diğer yakıt türlerinin kullanıldığı araçlar olarak açıklandı.

Türk ve Çinli borsaların enerji iş birliği

Türkiye’nin enerji ticaretinde merkez ülke olma hedefi doğrultusunda çalışmalar yürüten Enerji Piyasaları İşletme A.Ş., Çinli Şangay Petrol ve Doğal Gaz Borsası ile mutabakat belgesi imzaladı. EPİAŞ Genel Müdürü Taha Meli Arvas, bu iş birliğinin enerji ticaretinde her iki ülke için de önemli bir adım olacağını söyledi.

Togg 6’ncı yılında Avrupa’ya açılmaya hazırlanıyor

25 Haziran 2018’de kurulan Togg, kuruluşunun 6’ncı yılını dolduruyor. Türkiye elektrikli otomobil pazarında lider olduğu açıklanan Togg, T10F modelini de bu yıl sonundan itibaren siparişe açmayı, gelecek yılın başından itibaren ise kullanıcılarına teslim etmeye başlamayı hedefliyor. Öte yandan Ürettiği ilk akıllı cihaz olan T10X modelini de  Avrupa’da bu yıl sonunda ön siparişe açmayı amaçlıyor.