‘Türkiye Petrolleri, 2022’de de pazarın üzerinde büyüme hedefliyor’

Geçen sene beyaz ürün pazarında sektörün en hızlı büyüyen markası olduklarını, toplam tonaj açısından yüzde 25 büyüme elde ettiklerini dile getiren Türkiye Petrolleri Genel Müdürü Fidan Bayındır Yıldız; “2021 yılında yüzde 6 büyüyen pazarda, yüzde 17 büyüyerek bu sene de pazarın çok üstünde performans gösterdik ve pazar payımızı arttırarak yüzde 5’e ulaştırdık. Doğru öngörü ve […]

‘Türkiye Petrolleri, 2022’de de pazarın üzerinde büyüme hedefliyor’
Kubilay Aydeğer
  • Yayınlanma24 Aralık 2021 16:57

Geçen sene beyaz ürün pazarında sektörün en hızlı büyüyen markası olduklarını, toplam tonaj açısından yüzde 25 büyüme elde ettiklerini dile getiren Türkiye Petrolleri Genel Müdürü Fidan Bayındır Yıldız; “2021 yılında yüzde 6 büyüyen pazarda, yüzde 17 büyüyerek bu sene de pazarın çok üstünde performans gösterdik ve pazar payımızı arttırarak yüzde 5’e ulaştırdık. Doğru öngörü ve pazar analizi ile ticaretimizi geçen yılki %25 büyümenin üzerine, bu yıl da toplam tonajda 2020’ye göre yüzde 32 büyütmüş olduk” dedi.

Zülfikarlar Holding bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye Petrolleri’nin Genel Müdürü Fidan Bayındır Yıldız, şirketin 2021’deki durumunu ve 2022’deki hedeflerini açıkladı. Yıldız, satışlardan bayi ağını genişletmeye, perakendeden dijitalleşmeye kadar 2021 yılı değerlendirmelerini paylaştı ve Türkiye Petrolleri’nin, 2022’de de pazarın üzerinde büyüme hedeflediğini söyledi.

“PANDEMİDE KRİZİ FIRSATA ÇEVİRMEYE KARAR VERDİK”

Pandeminin başından bu yana yavaşlamak yerine satış-pazarlama ve yatırım planlarını aralıksız devam ettirdiklerini belirten Türkiye Petrolleri Genel Müdürü Fidan Bayındır Yıldız, krizi fırsata çevirmeye karar verdiklerinin altını çizerek şunları dile getirdi: “Yarışlarda en zorlu ve en keskin virajlar, sıralamayı değiştirir. Salgın, bizi, hem iş yapış şekillerimizi hem de planlarımızı tekrar gözden geçirmemizi gerektiren bir süreç içerisine soktu. Öncelikle kendimizi finansal anlamda çok iyi değerlendirdik, olasılıkları tarttık. Bu dönemde öncelikle nakit akışımızın üzerine daha çok yoğunlaştık, karlılığımızı arttırıcı çalışmalara odaklandık. Bayilerimize “durmadık, yanınızdayız ve büyümeye devam edeceğiz” mesajlarını verdik. Bayilerimizle beraber doğru ticari analizleri yaparak, krizi beraber yönettik. Yeni bayiler açısından yatırım stratejimizi ilk olarak Türkiye genelinde büyüyen 25 ile ve istasyon ağımızda ihtiyaç duyduğumuz noktalara odaklanmak olarak belirledik. İki yılda toplamda 220 yeni bayiyi ağımıza katıp bayi sayımızı 756’ya çıkararak büyümeyi akıllı bir şekilde devam ettirmiş olduk. Bir diğer tarafta hassas bir operasyonel stok yönetimi süreci yönettik, yarattığımız kaynakları yatırıma ve büyümeye kullandık. Böylelikle 2020 yılında yüzde 9 büyüme elde ederek EPDK raporlarına göre beyaz ürün satışında akaryakıt sektörünün en hızlı büyüyen şirketi olduk. Pandemiden oldukça fazla etkilenerek yüzde 9 küçülen otogaz pazarında da yüzde 10 büyüdük. Bu rakamlara dağıtıcılar arası yaptığımız ticareti de eklediğimizde toplam tonajımızda 2020 yılında yüzde 25 gibi bir büyüme elde ettik.”

‘2021’DE AKARYAKITTA YÜZDE 17 VE OTOGAZDA DA YÜZDE 34 BÜYÜME KAYDETTİK’

“Türkiye Petrolleri olarak amacımız bu büyümeyi 2021 yılında da sürdürülebilir kılmaktı” diyen Fidan Bayındır Yıldız; “Planlarımızı boyutlandırarak doğru öngörü ve pazar analizi ile ticaretimizi bu yıl da toplam tonajda 2020’ye göre %32 büyüterek devam ettiriyoruz. 2021 yılında yüzde 6 büyüyen pazarda yüzde 17 büyüyerek pazarın çok üstünde performans gösterdik ve pazar payımızı arttırarak yüzde 5e ulaştırdık. Otogaz pazarında ise bayi sayımızı 2 yılda 1,5 katına çıkararak 2021 yılında yüzde 3 büyüyen pazarda yüzde 34 büyüme elde ettik ve son EPDK verilerine göre TP Gaz’ı otogaz pazarının en hızlı büyüyen markası yaptık. Tüm bunların toplamında Türkiye Petrolleri iki sene içinde tonajda yüzde 60’ın üzerinde, ciroda da yüzde 80’in üzerinde bir artışla çok güçlü bir büyüme gerçekleştirdi. Kısacası pandemi döneminde krizi fırsata çevirerek tüm ülkeyi etkisi altına alan bu süreçten biz güçlenerek çıkmayı bildik” dedi.

“TP MOBİL İLE AKARYAKIT SEKTÖRÜNDE SUNULMAMIŞ BİR HİZMETİ MÜŞTERİLERİMİZE SUNUYORUZ”

Dijitalleşen dünyada amaçlarını dijital dönüşümü odak noktası alarak yenilikçi iş modelleri geliştirmek ve tüketici deneyimini kolaylaştırmak olarak belirlediklerini belirten Fidan Bayındır Yıldız, TP Mobil’le Türkiye’de bir ilk olan akaryakıtta “Şimdi Al, Sonra Öde” dönemini başlattıklarının altını çizdi ve şunları ekledi: “Colendi ve Türk Para iş birliğiyle hayata geçen yeni uygulamamızla müşterilerimizin ihtiyacı olduğu anda yanlarında yer alıyor, ödemelerine destek olarak akaryakıt sektöründe sunulmamış bir hizmeti müşterilerimize sunuyoruz. Uygulama üzerinden tüketicilerimize anında hazır limit tanımlayıp, onlara akaryakıt alımlarında ödeme erteleme kolaylığı sağlıyoruz. Üstelik bunun için bir banka hesabına, kredi kartına, ya da kefile gerek duyulmuyor. Sistemden yararlanan tüketicilerimiz, anında tanımlanan hazır limit ile akaryakıtını alıp ödemesini esnek ödeme kolaylığıyla haftalık, 15 günlük ya da aylık olarak erteleyebiliyor. Adeta bir bankacılık uygulaması olarak hayata geçen TP Mobil ile müşterilerimiz aynı zamanda banka hesabı olmadan, IBAN numarasına gerek duymadan, telefon numarası veya QR kodla diledikleri gün ve saatte ücretsiz para transferi imkânına da sahip oluyorlar. Üstelik TP Mobil sadece akaryakıt alımlarında kullanılacak bir çözüm değil, içerisinde yer alan ve kişiye özel oluşturulan TP Mobil Kart ile marketten, kozmetiğe mobilyadan giyime tüm alışverişler istendiği gibi yapılabilir ve üye işyerlerinden anında indirim kazanılabilir.” 

“TP MOBİL KULLANICILARINA ÖZEL AVANTAJLI İŞ BİRLİKLERİMİZE HER GÜN YENİLERİNİ EKLİYORUZ”

“TP Mobil sadakat kart kapsamında, akaryakıt dışında daha pek çok sektörde geçerli fırsat ve avantajlar da müşterilerimizi bekliyor” diyen Fidan Bayındır Yıldız; “Kısa bir süre önce TP Mobil üzerinden sigorta satışımız başladı. Bunun yanı sıra araç kiralamalarında da çeşitli ayrıcalıklar sunuyoruz. Aynı zamanda TP Mobil kart ile yapılan akaryakıt dışı harcamalarda, müşterilerimiz harcadıkları tutar üzerinden geri iadeye hak kazanıyor. Bu ve bunun gibi daha pek çok marka ile TP Mobil kullanıcılarına özel avantajlı iş birliklerimiz var ve her gün bu iş birliklerine yenisini ekliyoruz. Uygulama üzerinden, ön ödemeli cüzdana kredi kartıyla ya da havale / EFT yöntemi ile bakiye yüklenmesini sağlayan TP Mobil, aynı zamanda altın veya gümüş alım – satım işlemlerinin de gerçekleştirilmesine imkân tanıyor. Değişen beklenti ve ihtiyaçlarına göre yeni çözümleri tüketicilerimize sunmaya devam edeceğiz” dedi.  

“İSTASYONLARIMIZDA PERAKENDECİLİK ANLAYIŞINI BİR ADIM ÖTEYE TAŞIMAYA ÇALIŞIYORUZ”

“İstasyonlar, akaryakıt dağıtım firmalarının vitrini, tüketiciye dokundukları tek yer. Akaryakıt istasyonuna giren tüketici öncelikle güven, kalite, güler yüz ve iyi hizmet arar” diyen Yıldız, istasyonlara öncelikle akaryakıt almaya gelinse de tüketicilerin sunulan diğer hizmetlerden de faydalandığına dikkat çekerek şu hususlara değindi: “Geçtiğimiz yıl pandemiyle birlikte 24 saat açık olmaları ya da erişilebilir konumda olmaları dolayısıyla marketlerimizin ön plana çıktığını gördük. Böylece perakende noktalarını zenginleştirmek ve perakendecilik anlayışımızı daha da arttırmak amacıyla Bizim Toptan ile iş birliğine imza attık. T 7/24 Market konseptimizle, istasyon marketlerimizde 5 binden fazla ürüne yer vermeye başladık. Market alışverişinin yanı sıra müşterilerimiz lastik değişimi, araçlarına check – up yaptırmak, araba kiralama, marketteki kafede soluklanma ya da madeni yağ değişimi gibi ihtiyaçlar için de istasyonlarımıza uğruyor. Bütünsel açıdan bakarak istasyonların hizmet çeşitliliğini arttırmaya ve perakendecilik anlayışını bir adım öteye taşımaya çalışıyoruz.”

‘DAĞITICILAR ARASI TİCARET BİZİM İÇİN BÜYÜMEK İSTEDİĞİMİZ ÇOK ÖNEMLİ BİR KANAL’

Türkiye Petrolleri Genel Müdürü Fidan Bayındır Yıldız; akaryakıttan perakendeye, deniz yakıtları ve madeni yağdan dijitalleşmeye, Türkiye Petrolleri’nin 2022 Hedeflerini de şöyle sıraladı: “2022 yılında, son iki yılda olduğu gibi, pazarın büyüme rakamlarının üzerinde bir büyümeyi hedefleyerek stratejilerimizi bu yönde belirliyoruz. Büyüme, çok boyutlu olarak tüm satış kanalları ve tüm müşteri gruplarından geliyor. Müşterilerimize kaliteli ürünü ekonomik fiyatlar ve yüksek hizmet kalitesi ile sunarken, bayilerimize de sahip olduğumuz marka gücü, ürün kalitesi, ikmal noktalarımız ve sunduğumuz ayrıcalıklarımızla karşılıklı katma değer sağlıyoruz. Hem perakende bacağında hem de bayi ilişkileri anlamında bu vaatlerimizi gelecek yıl da devam ettireceğiz. Bununla birlikte, pazarın %70’ine hakim olan perakende kanallının yanında, agresif büyümeyi hedeflediğimiz başka satış kanalları da var.   Dağıtıcılar arası ticaret bizim için büyümek istediğimiz çok önemli bir kanal. Hem yeni müşteriler hem de var olan müşteri hacimlerinin büyümesi ile bu kanaldaki tonajımızı 2 yılda 5 kat büyüttük. 2020 yılının sonunda girdiğimiz Deniz Satışları kanalında 1 yıl dolmadan İstanbul Şehir Hatları gibi önemli projeleri sahiplenip bu alanda da kritik bir oyuncu haline geldik. Bu büyümemizi 2022 yılında da devam ettirmeyi hedefliyoruz. Bu çerçevede gerek denizlerdeki yapılanmamızı gerekse karada, deniz araçlarına yakıt verebileceğimiz bayilik çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz. Bir diğer önem verdiğimiz alan olan madeni yağ satışlarında 2 yıldan az bir sürede satışlarımızı 5 kat arttırdık. Türkiye genelinde distribütör modeline geçerek oluşturduğumuz bu yeni alt yapı ile güçlü, sürdürebilir, karlı bir büyümenin temelini attığımız için gelecek seneye dair büyük bir beklentiye sahibiz. Dijital yatırımlarımızı da yine odağa alarak, kullanıcı davranışlarını anbean gözlemleyerek değişen beklenti ve ihtiyaçlarına göre müşterilerimize fayda sağlayacak hizmet ve ürünleri TP Mobil uygulaması üzerinden sunmaya devam edeceğiz. Akaryakıt sektöründe perakendecilik anlayışını bir adım öteye taşımak ve her istasyonu bir yaşam merkezine dönüştürmek için çalışıyoruz. 2022 yılında da bu anlayışla farklı projeler ve işbirlikleri gerçekleştiriyor olacağız.”