TORA, ‘Buhar Geri Kazanım Sistemi’ ile ‘Buhar Geri Dönüşüm İzleme Sistemi’ sertifikaları almaya hak kazandı

TORA, Türk Standartları Enstitüsü tarafından gerekli tüm testleri başarı ile geçerek ‘Buhar Geri Kazanım Sistemi’ ve ‘Buhar Geri Dönüşüm İzleme Sistemi’ sertifikaları almaya hak kazandı.

TORA’dan yapılan açıklamaya göre, yeni kurulan akaryakıt istasyonlarında 1 Ocak 2021 tarihinde başlayan buhar geri kazanım sisteminin kurulması zorunluluğu, mevcut istasyonlarda FAZ 1 için 1 Ocak 2023, FAZ 2 için ise 1 Ocak 2024 tarihleri olarak belirlendi.

Geçiş takvimi şu şekilde belirtildi:

Türkiye’de ilgili firmaların buhar geri kazanım kurulumlarını gerçekleştirebilmesi adına akredite kuruluşundan sertifika almaları gerekiyor. Bu kapsamda TORA, Türk Standartları Enstitüsü tarafından TS EN 16321-1 (Petrol buharı geri kazanım sistemlerinin onay etkinliğinin değerlendirmesi için test metotları) standardına göre aşağıdaki testleri başarı ile geçerek sertifikaya almaya hak kazandı.

Buhar Geri Dönüşüm Testleri

  • Benzin/Benzin buharı oranı testi 
  • Düzeltme faktörü tayini testi 
  • Orantılılık testi
  • Verimlilik testi

İzleme Sistemi Testleri

  • Basınç kaybı testi 
  • Verimlilik hata tespit testi 
  • Sistemin kendi kendini test ettiği sırada Monitör Sistemi’nde hata algılama alarm testi

TORA, şu ana kadar 50 istasyonda, 170 Dispenser ve 560 tabancaya ‘Buhar Geri Kazanım’ hizmeti vermeye devam ediyor.  Bu istasyonlarda benzin tabancaları standartta belirtiği üzere %85-%115 oranı arasında çalıştığı onaylı TORA VR sistemi üzerinden sürekli izlenmektedir. Ayrıca dispenserlar üzerindeki LED İşaretlerinden de sahada takip işlemi gerçekleştirilebiliyor.

Bu yöntemle otomatik izleme sisteminin son 3 yılına ait geçmiş bilgileri kayıt altına alınabiliyor.

BGD ile ilgili merak edilen tüm konular, www.buhargerikazanim.com adresi ile info@tora.com.tr adresine mail atarak öğrenilebiliyor.

Ayrıca akaryakıt istasyonlarının kanunen, (buhar geri dönüşüm süreçleri ile ilgili) TSE’nin web sitesinden https://www.tse.org.tr/IcerikDetay?ID=3054&ParentID=9489  ilgili açıklamaları takip edip başvuru yapmaları gerekiyor.