Türkiye Enerji Zirvesi

Ziraat Bankası ve Beko iş birliği ile TABGİS üyelerine özel fırsatlar

TABGİS: “EPDK tarafından yapılan açıklamayı destekliyoruz”

TABGİS, akaryakıt fiyatlarının artacağına ilişkin bazı basın yayın organlarında çıkan haberlere dair Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından bugün yapılan açıklamayı desteklediklerini bildirdi.

TABGİS tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Akaryakıt fiyatları ilgili mevzuat doğrultusunda dağıtım şirketleri ve rafineriler tarafından petrol fiyatları ve döviz kurlarındaki aşağı veya yukarı yönlü harekete bağlı olarak belirlenmektedir. Ancak serbest piyasa ortamında söz konusu bileşenlerin aldığı etkinin fiyatlara ne şekilde yansıyacağı bile daha tespit edilmemişken fiyatların artacağına ilişkin yapılan spekülatif haberlerden akaryakıt bayilerinin de son derece olumsuz yönde etkilendiğini belirtmek isteriz.

Ayrıca, her fiyat artışı istasyonlarımıza ürün temini için ihtiyacımız olan sermaye gereksinimimizi artırarak bir açık oluşturmakta ve bu açık zaten çok kısıtlı olan dağıtım payımızdan karşılandığından bayileri oldukça zorlamaktadır.

İstasyonlarımızdaki tüm satışlar ve pompa fiyat değişiklikleri sektörümüzde zorunlu bir uygulama olan otomasyon sistemleri aracılığıyla anlık olarak EPDK tarafından izlenmekte ve herhangi bir illegal durum tespit edilirse gerekli ceza ve idari işlemler yine EPDK tarafından uygulanmaktadır.

Dolayısıyla, fiyat artışı haberleri nedeniyle istasyonlara akın edilmesi neticesinde,  stokları tükenip ürün satışını yeniden ürün temin edilinceye kadar gerçekleştirememiş olan bayilerin,  kötü niyetli tutumlardan ayırt edilmeden mal satışını kestikleri, bir ikmal sıkıntısı yaşandığı vb. algıları oluşturmak niyetiyle çıkarılan bu ve benzeri haberler de, 7 gün 24 saat ve her koşulda alnının akıyla mesleğini icra etmeye çalışan bayilerin mesleki onurlarını zedelemektedir.

Gerek verdiğimiz hizmetin üstün kalitesi,  gerekse son teknolojiye sahip ekipman ve teknik donanımlarımız ile dünya sıralamasında üst seviyede bulunan akaryakıt istasyonlarımızda kıvanç duyduğumuz bu özelliklerden ödün vermeden ve kesintisiz olarak halkımıza hizmet etmeye devam edeceğimizi kamuoyunun bilgilerine saygıyla arz ederiz. “