PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş’tan EPDK’nın açıklamalarına destek

PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş, EPDK’nın bugün yaptığı açıklamalara tam destek verdiklerini belirterek, “Çok kritik günlerden geçiyoruz. Bu süreçte herkesin sağduyulu davranarak kaos yaratacak açıklamalardan kaçınması gerekir. EPDK’nın bugün yaptığı açıklamayı destekliyoruz. Akaryakıt fiyatlarına yapılan zamlardan bayiler de çok olumsuz etkileniyor. Kesinlikle fiyat artışı yapılmasını biz de istemiyoruz. ” şeklinde konuştu.  EPDK’nın bugün akaryakıt fiyatlarına […]

PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş’tan EPDK’nın açıklamalarına destek
Kubilay Aydeğer
  • Yayınlanma25 Kasım 2021 14:15
  • Güncelleme25 Kasım 2021 14:16

PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş, EPDK’nın bugün yaptığı açıklamalara tam destek verdiklerini belirterek, “Çok kritik günlerden geçiyoruz. Bu süreçte herkesin sağduyulu davranarak kaos yaratacak açıklamalardan kaçınması gerekir. EPDK’nın bugün yaptığı açıklamayı destekliyoruz. Akaryakıt fiyatlarına yapılan zamlardan bayiler de çok olumsuz etkileniyor. Kesinlikle fiyat artışı yapılmasını biz de istemiyoruz. ” şeklinde konuştu. 

EPDK’nın bugün akaryakıt fiyatlarına zam yapılacağı haberine ilişkin yaptığı açıklamaya destek veren PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş şunları söyledi:

“Akaryakıt fiyatları serbest piyasa koşullarında oluşuyor. Son günlerde meydana gelen zamlar tamamen petrol fiyatları ve döviz kurundaki artışlardan kaynaklanıyor. Kaldı ki Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu akaryakıt fiyatlarını yakından takip ediyor ve herhangi bir suiistimal varsa gerekli müdahaleleri yapıyor.  

Daha önce de defalarca kamuoyuyla paylaştığımız gibi akaryakıt bayilerinin fiyat oluşumunda herhangi bir yetkileri yoktur. Dolayısıyla akaryakıt zamlarıyla da hiçbir ilgileri yoktur. Akaryakıt yapılan zamlar bayileri de olumsuz etkiliyor. Her zamda bayilerin işletme sermayeleri biraz daha eriyor. Ayrıca karlarımız sabit bir rakam olduğu için, her fiyat artışında karlarımız oransal olarak düşüyor. Yani maliyetimiz artarken, karımız düşüyor ve zaten çok cüzi olan kazancımız daha da azalıyor. Dolayısıyla fiyat artışlarından en çok bizler olumsuz etkileniyoruz.  

Diğer taraftan devletimiz gerçekten çok büyük bir özveriyle eşel mobil sistemini uygulayarak fiyat artışlarının vatandaşlarımıza asgari düzeyde yansıtılması için elini taşın altına koydu ve 60 milyar TL’yi aşan bir vergi gelirinden fedakarlık etti. Ancak akaryakıt fiyatlarındaki Özel Tüketim Vergisinin sıfırlanması ile birlikte petrol ve döviz kurundaki hareketler doğrudan fiyatlara yansımaya başladı. 

 Sendikamızın 15 Bölge Başkanlığı, 81 ilde İl Başkanlığı, 922 ilçede ise İlçe Başkanlığı bulunan teşkilatlı bir yapısı var. Fiyat artışlarında herhangi bir akaryakıt istasyonunda vatandaşlarımıza akaryakıt satılmazsa bunun bilgisi bize hemen ulaşır. Biz de bunun gereğini hemen yerine getirip o istasyon hakkında gerekli işlemlerin yapılması için girişimlerde bulunuruz. 

Ülkemizin hiçbir yerinde akaryakıt kıtlığı yoktur. Yurdumuzun en ücra kasabasından metropollerine kadar faaliyet gösteren 13 bini aşkın akaryakıt bayisi gece gündüz demeden yılın 365 günü açık olan istasyonlarında vatandaşlarımıza hizmet veriyor. 

 Bu ülke hepimizin. Yokluk, kıtlık, kaos algısı yaratacak açıklamalardan hepimizin kaçınması gerekir. Her zaman devletinin yanında olan ve her koşulda tüketicilere en üst düzeyde hizmet veren meslektaşlarımız başta olmak üzere, tüm vatandaşlarımızı sağduyulu olmaya davet ediyorum.”