‘OYAK gücü ve sinerjisi sektöre yeni bir soluk getirecek’

TOTAL ve M Oil markalarını tek bir çatı altında birleştiren Güzel Enerji Akaryakıt’ın Genel Müdürü Yüksel Yılmaz gazetemize özel açıklamalarda bulundu.

Mart 2020 itibari ile OYAK bünyesine dahil olan Güzel Enerji Akaryakıt’ın Genel Müdürü Yüksel Yılmaz, şirketin yeni süreç için hedeflerini ve projelerini Enerji Petrol Gaz’a anlattı. Yılmaz; “2020 ile birlikte arkamızda bıraktığımız yeniden yapılanma süreci sonrasında, 2021’de projelerimizi hızla hayata geçirmeye başladık” dedi.

Geçtiğimiz yıl enerji sektöründeki en büyük satın almayı gerçekleştirdiniz. Satın alma süreci ve sonrasındaki yeniden yapılanma sürecine ilişkin bilgi verir misiniz? Yeniden yapılanma sürecinin neresindesiniz?

Mart 2020 itibarıyla, Güzel Enerji Akaryakıt A.Ş. ve Milan Petrol A.Ş.’nin OYAK’a hisse devirleri tamamlandı. Pandeminin etkilerinin Türkiye’de görülmeye başlamasıyla eş zamanlı bir şekilde devir sürecimiz de gerçekleşmiş oldu. Hem devir süreci hem de global petrol piyasalarındaki fiyat dalgalanmalarıyla birlikte sektörde faaliyet gösteren tüm firmalar gibi bizler için de 2020’nin ilk yarısı çok kolay geçmedi. Bizim de bu dönemde önceliğimiz; yeni normaldeki yeni stratejimizi belirlemek ama en önemlisi tüm çalışanlarımızın sağlık ve güvenliği oldu. Devletimizin getirmiş olduğu düzenlemelere uygun ilerleyerek, tedarik ve lojistik süreçlerimizde hiçbir aksamaya mahal vermeyerek hem istasyonlarımızı yakıtsız bırakmadık hem de tüm sektörlerde çarkların dönmesine katkı sağladık. Pandemi döneminde ziyaretçilerimize ne tür ek hizmetler sunabilir, değişen günlük hayat akışını onlar için nasıl kolaylaştırabiliriz diye çalıştık ve Türkiye genelinde istasyonlarımızda, binlerce araca ücretsiz dezenfeksiyon hizmeti verdik. Satın alma sonrası aldığımız ilk önemli aksiyon, iki farklı tüzel kişilik altında faaliyet gösteren TOTAL ve M Oil şirketlerimizi, Güzel Enerji Akaryakıt çatısı altında yeni organizasyonu ile birleştirerek, operasyonel süreçlerde verimlilik sağlamak oldu. Yaz döneminde, 2021 yol haritamızı belirledikten sonra, sonbaharda iş ortaklarımızla bir araya gelmek üzere pandemiye rağmen tüm önlemlerimizi alarak sahaya indik. Bölgesel toplantılarımızda da bayilerimizin yorum ve beklentilerini dinledikten sonra, stratejilerimiz son şeklini almış oldu. 2020 ile birlikte arkamızda bıraktığımız yeniden yapılanma süreci sonrasında, 2021’de projelerimizi hızla hayata geçirmeye başladık.

“SENEYİ MEVCUT KOŞULLAR DAHİLİNDE İYİ SONUÇLAR İLE KAPADIK”

Ticari operasyonlar anlamında 2020 yılı Güzel Enerji için nasıl bir yıl oldu?

2020 senesi, şüphesiz sektör için beklenmeyen ticari zorlukları beraberinde getirdi. Güzel Enerji Akaryakıt olarak, yoğun bir sözleşme yenileme sürecini kayıpsız tamamladık. İstasyon ağımıza yeni stratejik noktalar katarak, satış hacmi olarak büyüdük. OYAK, Türkiye’nin en büyük mesleki emeklilik fonu ve başta sanayi olmak üzere otomotiv lojistik, finans, kimya, tarım ve hayvancılık gibi sektörlerdeki lider kuruluşları bünyesinde barındırmaktadır. Biz de OYAK Şirketleri ile çok hızlı bir şekilde sinerji yaratmaya başladık. Aynı çatı altında faaliyet gösterdiğimiz şirketlerin akaryakıt tedariklerini üstlendik, lojistik ve finansman gücümüzü yine bu sinerji ile birlikte artırdık.

Taşıt tanıma altyapımız Yakıtmatik’i, M Oil markası altında hizmet veren istasyonlarımızda da kullanıma açarak ticari müşterilerimize çok daha geniş bir kapsama alanı sağlarken, istasyon ağımızın büyümesiyle birlikte önemli ihaleler aldık. İkmal, satış ve finans operasyonlarımızda yaptığımız doğru hamleler ile seneyi mevcut koşullar dahilinde iyi sonuçlar ile kapadık.

“İŞ ORTAKLARINA KAZANDIRAN ŞİRKET OLMAK EN ÖNEMLİ ÖNCELİĞİMİZ”

Yine 2020 yılı akaryakıt sektörü açısından büyük bir önem taşıyan intifa sürecinin de yaşandığı bir yıldı. Bu dönemde bayi networku konusunda nasıl bir süreç geçirdiniz?

Güzel Enerji Akaryakıt olarak iş ortaklarına kazandıran şirket olmak en önemli önceliğimiz. Birlikte değer yarattığımız, bu yolculukta bize değer katacağına inandığımız bayilerimiz ile kontratlarımızı uzattık. Karşılıklı verim alamadığımız, hizmet kalitesiyle bizleri doğru temsil etmediğine inandığımız noktalarda ise kontratlarımızı sonlandırmayı tercih ettik. Aramıza yeni katılan istasyonlarımızı belirlerken, yatırım kriterlerimizin yanında, heyecanı ve enerjisiyle, ziyaretçilerimize en doğru hizmeti ve müşteri deneyimini sunacak, kendi alanında değerli bayiler arasından seçmeye özen gösterdik.

“2021 SENESİNE HIZLI BİR BAŞLANGIÇ YAPACAĞIZ”

Güzel Enerji markalarından TOTAL’in pazardaki konumunun, oldukça uzun bir süredir aynı seviyelerde seyrettiğini görüyoruz. Orta ve uzun vadede TOTAL’i nasıl bir konuma getirmeyi hedefliyorsunuz? Geleceğe yönelik pazar stratejiniz hakkında bilgi verir misiniz? TOTAL ve M Oil markalarının birleşmesi söz konusu mu? Herhangi bir marka değişikliği söz konusu mu?

TOTAL, pazarda bugüne kadar potansiyeline tam olarak ulaşma fırsatı bulamadı. Sektör için önemli dönüşüm yıllarında, markayı yoran ve yavaşlatan bazı süreçlerden geçti. Sektör standartlarının üzerinde, hatta çoğu zaman öncü projeler hayata geçirmiş olsa da bu nedenlerden ötürü rekabet avantajını istediği ölçüde kullanamadı. OYAK gücü ve sinerjisi, TOTAL’e, Güzel Enerji’ye ve sektöre yeni bir soluk getirecek. Faaliyet gösterdiği tüm sektörlerde istikrarlı büyümesini başarıyla sürdüren OYAK’ın vizyonuyla, bizler de pazardaki konumumuzu daha yukarı taşıma hedefiyle yola çıktık. Akıllı büyüme hedefimiz var; bu uzun bir yolculuk, adımlarımızı planlı ama hızlı atmayı hedefliyoruz. 2020 senesini planlama yaparak ve değişen piyasa koşullarına adapte olarak geçirdik, 2021 senesine hızlı bir başlangıç yapacağız. Türkiye genelinde farklı tüketici beklentilerini karşılayabilmek için TOTAL ve M Oil markalarımızla ziyaretçilerimizi ağırlamaya devam edeceğiz.

“HİBRİT BİR SİSTEM UYGULAYARAK İSTASYON AĞIMIZI GENİŞLETMEYİ HEDEFLİYORUZ”

İstasyon ağının genişlemesi konusunda nasıl bir strateji izleyeceksiniz? Bayilik sistemine mi ağırlık vereceksiniz yoksa hibrit bir sistem mi uygulayacaksınız? Ayrıca yeni bir satın alma gündeminizde olabilir mi?

İstasyon ağımız ile ilgili detaylı analizler yaptık. Mevcut ağımızın kuvvetli ve zayıf yönlerini tespit ederek, büyüme planlarımızı belirledik. 2021 yılında hedefimiz, belirlediğimiz stratejik iller ve lokasyonlarda yatırımlarımızı artırarak markamızı perakende kanalında daha da büyütmek. Bunu yaparken markalarımızın tüketiciyle buluştuğu nokta sayısını da artıracağız. Şehir içlerinde önemli perakende noktalarında uzun süreli DOCO ve Acente anlaşmalarımızın yanında, kendi alanında değerli bayiler ile hibrit bir sistem uygulayarak istasyon ağımızı genişletmeyi hedefliyoruz.

“TOTAL MARKASI, SEKTÖRDE “ENERJİ İSTASYONU” KAVRAMINI İLK SAHİPLENEN MARKA OLDU”

Enerji sektörünün yaşadığı dönüşümün bir benzerini son yıllarda otomotiv sektörünün de yaşadığını görüyoruz. Güneş enerjisinden kendi elektriğini üreten istasyonların arttığı ve istasyonların akaryakıttan ziyade bir ‘yakıt’ ya da ‘enerji istasyonu’ olarak konumlanmaya başladığı bu sürece ilişkin düşünceleriniz nelerdir? İstasyonlarınızda başta elektrikli araç şarj üniteleri olmak üzere, bu dönüşüme ayak uydurabilmek adına neler yapacaksınız?

Hem biz, hem de global iş ortağımız TOTAL, bugüne kadar, bu alanda kapsamlı araştırmalar ve çalışmalar gerçekleştirdik. OYAK’ın gerek enerji şirketleri gerekse farklı sektörlerde faaliyet gösteren şirketleri alternatif enerji kaynakları konusundaki gelişmeleri yakından takip ediyor. İlk güneş enerjisinden kendi elektriğini üreten istasyon,

Türkiye’de, acentemiz olarak faaliyet gösteren bir TOTAL İstasyonuydu. TOTAL markası, sektörde “enerji istasyonu” kavramını ilk sahiplenen marka oldu. İstasyonlarımızdaki deneyimi, tüketicilerin sadece araçlarına enerji ikmali sağladığımız bir noktadan, günlük hayat koşturmaları içerisinde yolda enerjilerini yenileyip, tek noktada tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir yaşam alanına dönüştürdük. Marka iletişimimizi de bunun üzerine kurduk ve TOTAL İstasyonlarıyla “Türkiye’nin enerjisi güzel” söylemini sahiplendik. Elektrikli araçlar ile ilgili gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Konsept uygulamamızı “Şarjet” markamız ile birlikte bir istasyonumuzda test ettik. Doğru zamanda doğru çözüm ile ziyaretçilerimizin beklentilerini karşılamak üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

“İSTASYONLARIMIZDAKİ BAZI HİZMETLERE RADİKAL DOKUNUŞLAR YAPMAYI PLANLIYORUZ”

Sektördeki kar marjlarının sınırlı olması, istasyonlardaki akaryakıt dışı gelir getirici faaliyetlerin önemini arttırdı. Bu konuda gerek bayilerinizin gerekse şirketinizin gelirlerine pozitif etki yapacak ne tür uygulamalarda bulunmayı planlıyorsunuz?

Akaryakıt dışı gelirler hem bayilerimiz hem de biz dağıtım firmaları için gün geçtikçe vazgeçilmez hale geliyor. Değişen tüketici beklentisini, bahsetmiş olduğum “enerji istasyonu” kavramı çerçevesinde değerlendiriyoruz. İstasyon alanlarımızda sunduğumuz ürün ve hizmetleri planlarken tüketici, bayi ve firmamız ekseninde getirisi en yüksek projelere öncelik veriyoruz. Market ve araç yıkama gibi hizmetler, tüketicilerin istasyon seçim kriterleri içerisinde giderek daha büyük pay kazanıyor. Türkiye’nin hızlı yaşam döngüsü içerisinde, tüketiciler en kaliteli hizmeti, en hızlı şekilde almak istiyor. Bunu göz önünde bulundurarak istasyonlarımızda sunduğumuz bazı hizmetlere bu sene radikal dokunuşlar yapmayı planlıyoruz.

Bunun yanı sıra gerek OYAK çatısı altında gerekse farklı iş birlikleriyle istasyonlarımıza ve bayilerimize değer katacak projelerimiz olacak. İş ortaklarımızın yanında sadece akaryakıt dağıtımı ile yer alarak değil, farklı iş alanlarında da ufuk açarak ve destek olarak, birlikte hem sektörümüz hem de ülkemiz için katma değer yaratacak projelere imza atmayı arzuluyoruz.

“PANDEMİ SÜRECİ BİZLERE İŞ SÜREÇLERİMİZDE DİJİTALLEŞMENİN ÖNEMİNİ GÖSTERMİŞ OLDU”

Uzaktan ödeme, dijital uygulamalar, sadakat kart programları, akıllı istasyonlar gibi günümüzde yaygınlaşan teknolojik ve yenilikçi yaklaşımlar konusunda Güzel Enerji olarak nasıl bir yol haritası izleyeceksiniz?

Sektörde bugüne kadar yeni teknolojileri adapte etmekte hep öncü projelerimiz oldu. İlk mobil ödeme uygulaması, ilk kredi kartıyla tamamen online taşıt tanıma başvurusu, ozon gazı teknolojisiyle hijyen gibi pek çok yeniliği sektöre kazandırdık. Müşteri deneyimini yenilediğimiz mobil uygulamamızla büyük ölçüde dijitalleştirdik. Artık ziyaretçilerimizi mobil uygulamamız üzerinden sadakat programımıza dahil ediyor, bu sayede tüketim alışkanlıklarını çok daha yakından takip edebiliyor ve onları daha yakından tanıyabiliyoruz. Bu da bize ürün ve hizmetlerimizi geliştirirken, çok daha tüketici odaklı çözümler yaratma imkânı sunuyor. CRM teknolojilerini, iş süreçlerimize ve istasyon deneyimine maksimumda entegre ederek ziyaretçilerimizle birebir iletişim kurabilmeye önem veriyoruz.

Pandemi süreci bizlere iş süreçlerimizde dijitalleşmenin önemini bir kere daha göstermiş oldu. Covid-19 ile değişen tüketici beklentilerine adapte olmada, bu alanda yatırım yapmış olan firmaların bir adım öne çıktığını gördük.

“YENİ İMAJ SÖYLEMİMİZ “DAHA YENİ BAŞLIYORUZ” KENDİNİ ÇOK NET ANLATIYOR”

Gerçekleştirdiğiniz lansman hakkında neler söylemek istersiniz? Güzel Enerji 2021’e iddialı başlıyor diyebilir miyiz?

Kesinlikle diyebiliriz. OYAK, bu ülkeyi ve insanlarını çok iyi tanıyan, 60 yıldır bu topraklarda faaliyet gösteren, ülkemizin en köklü ve güvenilir kurumlarından biri. Akaryakıt sektörüne de bu anlamda yeni bir soluk getireceği şüphesiz. 2020 senesini hazırlıklarımızı yaparak geçirdik. 2021’in birinci yarısında hayatımıza pek çok yeni proje girecek, seneye hızlı başlayacağız. Yeni imaj söylemimiz “Daha Yeni Başlıyoruz” kendini çok net anlatıyor. 2021’de hem sektör hem de tüketiciler Güzel Enerji Akaryakıt altında TOTAL ve M Oil markalarını daha sık duyacak.