Brent petrolün varil fiyatı 83,52 dolar

Nijerya hükümeti, yakıt sübvansiyonunun kaldırılmasını askıya aldı

Nijerya Ulusal Ekonomik Konseyi (NEC), Devlet Başkanı Muhammed Buhari yönetimi tarafından petrol ürünlerine uygulanan yakıt sübvansiyonunun kaldırılmasını askıya aldı.

Maliye, Bütçe ve Ulusal Planlama Bakanı Zainab Ahmed, yaptığı açıklamada, Konseyin yakıt sübvansiyonu konusunu müzakere ettiğini ve şimdilik kaldırılamayacağına karar verdiğini duyurdu.

Konseyin konuyla ilgili tartışmaların sürdürülmesi gerektiği konusunda mutabık kaldığını aktaran Ahmed, şunları kaydetti:

“Konsey, yakıt sübvansiyonunun sürdürülebilir olmaması nedeniyle daha geç değil daha erken kaldırılması gerektiği konusunda hemfikirdir. Artık bunu karşılayamayız ancak bunu öyle bir şekilde yapmalıyız ki sübvansiyonun sıradan Nijeryalıların yaşamları üzerindeki etkisi mümkün olduğunca hafifletilebilsin.”

Ahmed, hükümetin yakıt sübvansiyonunun nihai olarak kaldırılması için devletin diğer kurumlarıyla çalıştığını vurguladı.

DÜNYA BANKASINDAN 800 MİLYON DOLAR KREDİ TEMİN EDİLDİĞİ DUYURULMUŞTU

Nijerya hükümeti, daha önce yakıt sübvansiyonunun kaldırılması planında ülkedeki nüfusun en savunmasız kesimi üzerindeki acısını hafifletmek amacıyla para dağıtmayı planladığını ve bunun için Dünya Bankasından 800 milyon dolar kredi temin ettiğini açıklamıştı.

Nijerya hükümeti, petrol ürünlerine sübvansiyon ödenmesi için yılda trilyonlarca naira harcıyor. Hükümet, petrol piyasasında belirlenen fiyatlar lehine tekrar tekrar sübvansiyon ödemesini kesmeye çalışmıştı.

AA