Kazakistan’da Şangay İşbirliği Örgütü enerji bakanları bir araya geldi

Kazakistan’ın başkenti Astana’da Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Enerji Bakanları Konseyi’nin 4. toplantısı yapıldı. Türkiye’den Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar toplantıya iştirak etti.

Kazakistan’da Şangay İşbirliği Örgütü enerji bakanları bir araya geldi
Deniz Yasayan
  • Yayınlanma21 Haziran 2024 15:34
  • Güncelleme25 Haziran 2024 14:48

Kazakistan’ın başkenti Astana’da Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Enerji Bakanları Konseyi’nin 4. toplantısı yapıldı.

ŞİÖ Dönem Başkanlığı kapsamında Kazakistan Enerji Bakanı Almasadam Satkaliyev’in ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya İran, Hindistan, Rusya, Çin, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan ve Belarus’un enerji bakan ve bakan yardımcıları katıldı.

Örgütün diyalog ortağı Türkiye’den Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, toplantıya video konferansla iştirak etti.

ŞİÖ üyesi ülkelerde enerji güvenliğinin sağlanması ve enerji altyapısının güçlendirilmesi konularını değerlendiren bakanlar, örgütün gelecek döneme ilişkin enerji sektöründeki temel işbirliği alanlarını da belirledi.

Kazakistan Enerji Bakanı Satkaliyev, toplantı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, ŞİÖ üyesi ülkeler arasında 2030 yılına kadar enerji iş birliğinin geliştirilmesine yönelik strateji belgesinin taslağını onayladıklarını bildirdi.

Bu stratejinin yıl boyunca hazırlandığını ve 16 çalışma grubu toplantısının yapıldığını anlatan Satkaliyev, belgenin Astana’da gelecek ay yapılacak ŞİÖ Zirvesi’nde devlet başkanları tarafından da kabul edileceğini belirtti.

Satkaliyev, stratejinin enerji güvenliğinin sağlanması için örgüt üyesi ülkeler arasındaki temel enerji işbirliği alanlarını kapsadığını kaydetti.

AA