EPİAŞ’tan ‘Teminat Hesaplaması’ duyurusu

Enerji Piyasaları İşletme A.Ş. (EPİAŞ) 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesi teminat hesaplamasıyla ilgili bir duyuru yayımladı. Söz konusu duyuruda, resmi tatil nedeniyle uygulanacak Gün Öncesi Piyasası ve Gün İçi Piyasası faaliyetleri için sunulması gereken teminat tutarıyla (GÖGİ teminatı) ilgili bilgiler verildi.

EPİAŞ’tan konuyla ilgili yapılan duyuruda şu ifadeler kullanıldı:

“Teminat Hesaplama Yöntemi kapsamında Gün Öncesi Piyasası ve Gün İçi Piyasası faaliyetleri için sunulması gereken teminat tutarı (GÖGİ teminatı) hesabında kullanılan ve son 30 günde sıfırdan farklı ticari işlem onayı olan son “k” gününü ifade eden “k” sayısı iki günden uzun resmi tatiller için resmi tatil gün sayısının bir fazlasıdır.

“k” gününün üçten büyük olduğu durumlarda tatil öncesindeki iş günlerinde yapılan bulundurulması gereken toplam teminat hesabında, bu kapsamda hesaplanan tutarın %75’i, tatili takip eden iş günlerinde ise %100’ü kullanılmaktadır.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Tatili tatili sebebiyle 26, 27 Ekim ve 1 Kasım 2021 tarihlerinde yapılacak olan GÖGİ teminat tutarı hesabında kullanılacak “k” günü sayısı 5 (beş)’tir. “