2 gram

Zor günlerde, zor süreçlerde bir olmak, gerçekten aile olmak, ışığı görmek için tek formüldür. Zaten bu formüle Ankara’sıyla, rafinerisiyle, dağıtıcısıyla, bayisiyle, ekipmancısıyla, binlerce, on binlerce sektör çalışanıyla, akaryakıt ve LPG piyasaları, tarih boyunca inanmıştır. Zaten bu inanç değil midir bu piyasaları dünyanın ve/veya Türkiye’nin yaşadığı krizlerde ayakta tutmayı başaran…

Evet koronavirüs krizi ne siyasi krizlere benziyor, ne ekonomik krizlere…

Evet koronavirüs ile herkes can derdinde…

Evet koronavirüs krizinin ne zaman biteceği konusunda kesin bir tarih yok…

Ama…

Ama bu beladan kurtulmak için artık umutluyuz. Bu kriz sürecini atlatma yoluna girdiğimizi görüyoruz.

Yani…

Yanisi açık…

Işık göründü…

İşte bu ortamda sektör paydaşlarının ‘etle tırnak, olduklarını unutmaması gerekiyor.

Özellikle popülist söylemler, kişisel yaklaşımlar için doğru bir dönemde değiliz. Tüm oyuncuların kişisel veya şirketsel faydaları değil, sektörün ortak faydalarına konsantre olması gerekiyor.

Bu nedenledir ki başta sivil toplum örgütleri olmak üzere tüm paydaşların koronavirüs sürecinde söyleyecekleri şeyleri, verecekleri mesajları bir kere değil, on kere düşünmesi gerektiğine inanıyoruz.

El ele vererek, olabilecek en ufak hasarla bu dönemi atlatmanın formülü yine, yeniden ‘et tırnak, olmaktır. Bunu başarabilecek güç, ruh hali ve tecrübe bu sektörde mevcuttur.

Bakın bütün dünyayı enfekte eden virüsün tüm dünyadaki toplam ağırlığı 2 gram. Bu 2 gramın dünyaya etkisine bakılırsa tüm sektörün birbirine daha çok sahip çıkmasının önemi de anlaşılacaktır.