Şebeke elektriği vs. güneş elektriği

Elektrik tüketicileri, yeni lisanssız elektrik üretim yönetmeliği ile birlikte, artık birer elektrik üreticisi haline dönüşürken, elektrik faturası ve maliyetleri ile ilgili farkındalık da giderek artıyor.

Bir elektrik faturasında geçmişte ve günümüzde yer alan tüm ayrıntılar da aslında birim elektriğin maliyetini oluşturan unsurlar olarak bize bilgi veriyor.

Bir kWh elektrik tüketiminde, elektrik bedeline ek olarak, doğrudan ve dolaylı olarak şu maliyet kalemlerini ödüyoruz; iletim bedeli, YEKDEM bedeli, kayıp bedeli, dağıtım bedeli, sayaç okuma bedeli. Bunlardan bir kısmı geçmişte tarife kalemi iken bir kısmı bugün hala tarife bedellerinin içinde yer alıyor. Bunlara ek olarak; belediye tüketim vergisi, elektrik enerjisi fonu ve TRT payı gibi fonlar da devreye girdiğinde, elektrik tüketicileri, saf elektrik bedeline ek olarak 7-8 doğrudan ve dolaylı maliyet bedelini ödüyor.

Tüm bu maliyetler de tüm dünyada olduğu gibi elektrik tarifesini oluşturuyor. Ve tarifelere USD kuru bazında bakıldığında artı ve eksi oynamalar olsa da tüm tarifelerde bir trend olduğunu söyleyebiliriz.

Örneğin; hastane, okul, AVM, akaryakıt istasyonu gibi işletmeler ticarethane tarifesinden elektrik kullanıyorlar ve yaklaşık her bir kWh için KDV öncesi yaklaşık 12,5 UScent ödüyorlar.

Peki çatısına panel kurup elektrik üreten tüketici için durum nasıl? Çatısına panel kurup elektrik üreten tüketici, elektrik bedeli dışında bu ek bedellerin hiç birini ödemiyor. Elektrik üretildiği yerde tüketildiği için; iletilmiyor, dağıtılmıyor, kayıp kaçak yaşanmıyor vs. vs. Yani kendi elektriğini üreten tüketici yalnızca kullandığı güneş elektriğine veya rüzgar elektriğine para ödüyor.

Peki buradaki maliyet nasıl? Yaklaşık 1600 kWh/kWp ışınım ve üretim değerine sahip İzmir’i ele alalım. 100 kWp üzerinde bir sistem için, 25 yıl garantili panel ömrü ile, her bir kWh için elektrik maliyeti kötümser bir senaryo ile yaklaşık 2,25 UScent’e karşılık geliyor.

Şimdi yazının başlığına dönelim ve sonucu yazalım: Şebeke elektriği (Ticarethane) ~12,5 UScent vs. Güneş elektriği ~2,25 UScent.