İstikrar devam

İstikrar devam

Yeni dönemde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na Alparslan Bayraktar’ın atanması, kesinlikle istikrar ve tecrübeden yana bir tercih olmuştur.

Çok hareketli bir seçim sürecini geride bıraktık. 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimlerinin ardından Türkiye’yi yönetecek yeni kadrolar şekillenmeye başladı. Kabul edelim zor ve gergin bir süreçti. Aynı süreçte yaşanan deprem felaketiyle birlikte ekonomik anlamda da bir çok sıkıntıyla mücadele ettik. Her şeyden önemlisi yaşanan deprem felaketi bizleri tek vücut yaptı. Bu sayede zorlukları el ele aşabileceğimizi de dosta düşmana çok net gösterdik.

Gelelim bizim piyasalara…

Mesela akaryakıt, LPG piyasaları…

Elektrik, doğal gaz piyasaları…

Yani enerji piyasası…

Birçok sektörde olduğu gibi enerji piyasası da bu zorlukları en üst noktasına kadar yaşadı. Ancak bu süreçte bu piyasa elini taşın altına koydu, fedakârca bir tavır sergiledi. Bu dönemde karmış, ciroymuş çok fazla üzerinde durulmadı, ‘Söz konusu vatansa gerisi teferruat’’ denildi.

Deprem yaralarını sarmaya başladık. Seçim sürecinin stresi bitti.

Artık günümüze hatta yarınımıza bakma zamanı. Bugün gerek siyasi iktidarın gerek bürokratların gerekse piyasa oyuncularının işlerine konsantre olmasında fayda var.

Yani…

Yanisi açık…

Dünyada ve ülkemizde yaşanan her olaydan en çok etkilenen piyasa, enerji piyasasıdır… İşte bu anlamda güven ve istikrarın oylandığı 14 ve 28 Mayıs seçimleri sonrasında enerji piyasasının yeniden strateji yapabileceği, geleceğe umutla bakacağı bir ortam oluşmuştur.

Ankara’nın da bu süreçte atacağı her adımı dikkate alarak yeni yol haritasını çizmesi önemlidir.

Mevcut tabloda ve yeni dönemin kadrolarıyla bu hiç zor olmayacaktır, hatta kolaydır…

Bakın seçimlerin tamamlanmasıyla birlikte Cumhurbaşkanımız yeni Kabineyi açıkladı. Öncelikle vatanımıza, milletimize hayırlı olsun.

Böyle dönemlerde özellikle ekonomi tarafı için en önemli gösterge güven ortamıdır.

Bu anlamda Cumhurbaşkanımızın enerji piyasasına inancı ve desteği, Alparslan Bayraktar’ın atanmasıyla bir kez daha net bir şekilde ortaya çıktı.

Yeni dönemde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na Alparslan Bayraktar’ın atanması, kesinlikle istikrar ve tecrübeden yana bir tercih olmuştur. 6 yıl EPDK Kurul Üyeliği, 2 yıl Müsteşar Yardımcılığı, 5 yıl Bakan Yardımcılığı yapan Bayraktar, tam 13 yıldır Türkiye enerji politikalarının oluşması ve uygulanmasında önemli roller üstlenmiştir.

Bakanımızın konulara bakış ve hakimiyetinin ülkemizin enerjideki hedeflerine ulaşmasına büyük katkı sağlayacağından eminim.

Yine EPDK Başkanı olarak Mustafa Yılmaz’ın varlığı ve konulara hakimiyeti, Bakanlık ve EPDK arasında devam edecek diyalog direkt piyasaların gelişimine katkı sağlayacaktır.

Enerji piyasası için geçtiğimiz yıllarda Bakanlık ve EPDK’nın piyasaya sahip çıkması tüm sorunların aşılmasında kritik önem taşımıştır. Aynı birlikteliğin devam edeceği açıktır.

Son olarak Eskişehir Milletvekilliğine seçilen eski Bakanımız Fatih Dönmez’e özel bir paragraf açmak gerekiyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminin ilk Enerji Bakanı olan Dönmez, çok başarılı bir bakanlık dönemi geçirdi. Gece gündüz demeden çalıştı. Özellikle Karadeniz gazının rekor sürede işletmeye alınması muazzam bir başarıydı. Sayın Bakanımıza verdiği tüm hizmetler için teşekkür ediyor, Meclis’teki görevinde sonsuz başarılar diliyoruz.

Türk siyasetinde olduğu gibi enerjide de yeni dönem başladı…

Yeni dönemin ülkemize ve piyasamıza hayırlı olmasını diliyoruz.