Rafinericilere kupon hizmetini lisanslı depolarda verme imkanı

EPDK’nın LPG Piyasasında Zorunlu Petrol Stoğu ve Zorunlu Petrol Stoğunun Kupon Sistemi Kapsamında LPG Olarak Tutulabilmesine Dair Karar’da yaptığı değişiklik Resmi Gazete’de yayımlandı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK), 08.10.2020 tarihli toplantısında aldığı kararla 07.12.2017 tarihli ve 7494 sayılı Kurul Kararı’nda değişiklik yapıldı. Söz konusu değişiklik, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yapılan değişikliğe göre ilgili Kurul Kararı’nın “Kupon sistemi izni ve izin bedeli” başlıklı 5. maddesinin dördüncü fıkrasına “lisanslı depolar” ibaresi eklendi ve rafinericilerin, kendi LPG depolarında verebildikleri kupon sistemi hizmetini lisanslı depolarda da verebilmesinin önü açıldı.

EPDK’nın yaptığı değişiklik sonrası söz konusu Kararın 5. maddesinin dördüncü fıkrasının son hali şu şekilde oluştu:

“4) LPG dağıtıcı lisansı sahipleri bu Karar kapsamında Kurumdan aldıkları izin çerçevesinde sadece lisanslı depolarda kupon sistemi hizmeti verebilir. Rafinerici lisansı sahipleri de bu Karar kapsamında Kurumdan aldıkları izin çerçevesinde kendi LPG depolarında veya lisanslı depolarda kupon sistemi hizmeti verebilir”.