2009 yılından itibaren 250 istasyon Veeder Root LPG Probe ile çok hassas ölçüm yapıyor

Veeder Root’un, LPG tankların seviye ölçümü için geliştirmiş olduğu Mag Plus Probları ve ISO montaj kiti teknolojisi ile uzun yıllardır bu tanklarda güvenli bir şekilde yüksek hassasiyetle ölçüm yapılmasını sağlıyor.

Dünyada 1979 yılında ilk jenerasyon tank otomasyon sistemini üreten Veeder Root, Türkiye’de 1990’lı yılların sonlarında kullanılmaya başlandı ve 2005 yılından itibaren Tora Petrol güvencesi ile çok daha geniş bir kullanıcı kitlesine ulaştı.

Akaryakıt tankları stok takibinde tank otomasyon sistemleri kullanımın yaygınlaşması ve sağladığı faydaların tecrübe edilmesi sonrası benzer talepler LPG tankları içinde gündeme gelmeye başladı.

Halihazırda LPG tankları seviye ölçümünde yoğun bir şekilde kullanımda olan mekanik kollu şamandıra düzeneği düşük hassasiyet ve yüksek arıza frekansına sahiptir. Buna karşın Mag Plus Probları 0.000765 mm hassasiyet ile ölçüm yapıp, arıza frekansları çok düşüktür.

Tora Petrol, LPG tankı seviye ölçümünde ilk probe montajını 2009 yılında yaptı ve  sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam ettirdi. Devamında sürdürdüğü çalışmaları ile şu an 250’den fazla istasyonda yaklaşık 300 LPG tankının seviye ölçümü Veeder Root teknolojisi le yapıyor.

“Tora Petrol olarak bu konudaki en büyük farkımız kullanımda olan LPG tanklarıda dahil onaylı tank projesinde ve dolayısı ile tank üzerinde herhangi bir tadilata gerek kalmadan tüm tanklara probe montajının yapılabilmesini sağlayan bağlantı parçaları ve probe şamandırası geliştirmemizdir. Mevcut Rochester mekanik seviye göstergesi demonte edilerek aynı noktadan probe’un tanka girişi sağlanıp montaj yapılabilmektedir.”

LPG tanklarında seviye probe’ları,  basınç kayıplarına karşı özel olarak geliştirilmiş yüksek izolasyon standartlarına sahip ISO montaj kiti ile birlikte kullanılmaktadır. 

ISO Montaj kitleri, ürünün cinsine uygun materyalden üretiliyor. Montaj sonrası tankta sabit olarak kalmakta ve proba etki edecek şamandıra montaj kiti üzerinde likit seviyesi ile paralel hareket etmektedir. Aynı bir kılıf gibi seviye probe bu kitin içerisine geçirilerek LPG seviyesinin ölçümü yapılmaktadır. Her türlü mevcut Veeder-Root konsolu ile uyumludur, bu nedenle LPG tank otomasyon sistemi aktif Veeder Root otomasyon sistemine ilave bir tank olarak kolaylıkla eklenebiliyor. Bakım ve servis amaçlı müdahaleler bu montaj kiti sayesinde tankı boşaltmadan ve bir basınç kaybı yaşanmadan güvenle yapılabiliyor.

LPG tankları probe uygulaması için diğer önemli bir konu ürünün basınç sınıfıdır. Bilindiği üzere LPG tankları test 25 Bar olup tanka bağlı ekipmanlarının ve dolayısı ile ISO Montaj Kiti’nin  bu basınca uygun sertifikalandırılmış olması gerekiyor.

Veder Root ISO-Montaj kiti çalışma  basıncı 28 Bar olarak sertifikalandırılıyor.

Probe montajı sonrasında tank içi envanter bilgisi tüm detayları ile kontrol paneli ekranından görülebiliyor. Tanka ait depo içi envanter ve alarm geçmişi, dolumların otomatik olarak kaydedilmesi gibi fonksiyonlar akaryakıt tanklarında olduğu gibi ileriye dönük olası yasal düzenlemelere istasyonların şimdiden hazır olmasının sağlıyor. Probe üzerinde 6 farklı noktada yer alan sıcaklık sensörleri sayesinde tank içi ürün sıcaklığı en doğru şekilde ölçülüyor. Alınan ortalama sıcaklık değerine istinaden, sıcaklık faktörü ile düzeltilmiş hacim bilgiside hesaplanıyor ve kaydediliyor.