‘LPG sektörü olarak seferberlik ilan etmiş durumdayız’

“Türkiye LPG Derneği Başkanı ve İpragaz CEO’su Eyüp Aratay, Genel Yayın Yönetmenimiz Emin Kaya’ya konuştu. Aratay şunları söyledi: Öncelikle ülkemizin yaşadığı bu büyük afette hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır, yaralılarımıza acil şifalar dilerim. Arama ve kurtarma çalışmalarında yer alan tüm ekiplerimize kolaylıklar dilerim. Duygularımızı kelimelerle tarif etmek mümkün değil. Çok ama çok üzgünüz. […]

 ‘LPG sektörü olarak seferberlik ilan etmiş durumdayız’
Burak Karagöl
  • Yayınlanma10 Şubat 2023 11:25
  • Güncelleme10 Şubat 2023 11:28

“Türkiye LPG Derneği Başkanı ve İpragaz CEO’su Eyüp Aratay, Genel Yayın Yönetmenimiz Emin Kaya’ya konuştu. Aratay şunları söyledi:

Öncelikle ülkemizin yaşadığı bu büyük afette hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır, yaralılarımıza acil şifalar dilerim. Arama ve kurtarma çalışmalarında yer alan tüm ekiplerimize kolaylıklar dilerim. Duygularımızı kelimelerle tarif etmek mümkün değil. Çok ama çok üzgünüz. Allah güzel ülkemize bir daha böyle acılar yaşatmasın.

LPG, özellikle doğal gaz ve elektrik olmadığı zaman gerek ısınmada gerekse pişirmede büyük avantaj sağlıyor. Bizler sektör olarak geçtiğimiz yıllarda yaşadığımız afetlerde de benzer aksiyonları almış ve afetzedelerin hayatını kolaylaştırıcı faaliyetlerde bulunmuştuk. Bu kez de yine depremin hemen ardından büyük bir çalışmanın içine girdik. Bölgede doğal gaz ve elektrik sıkıntısının olmasından dolayı LPG tüpleri ve LPG ile çalışan ısıtıcı ve pişirici türden cihazların bölgeye ulaştırılması konusunda sektörce organize olduk. Sektörün stoğunda bulunan neredeyse tüm ısıtıcı cihazları bölgeye gönderdik. Ancak taktir edersiniz ki bu cihazların üretimi ve stoklanması ülkemizin normal dönem talebine göre yapılıyor. Üretim kapasiteleri de buna göre oluşturuluyor. Dolayısıyla tüm stokları göndermemize rağmen yeterli olmadığını söylememiz lazım. Şu anda bütün cihaz üreticileri 24 saat üretim yapıyor ama maalesef üretici sayısı ve kapasite sınırlı. Afetten etkilenen insan sayısını düşündüğümüzde bu talebin tamamını çok kısa sürede karşılayabilmek mümkün değil.

Bu nedenle LPG ile kullanılacak ısıtıcı ihtiyacı başta olmak üzere bazı ekipmanları karşılayabilmek için EPDK ile yaptığımız görüşmeler sonrasında onların desteğini de alarak Türkiye LPG Derneği olarak, Dünya LPG Birliği (WLPGA) aracılığı uluslararası yardım çağrısı yayınladık. Yine İpragaz’ın da grup şirketleri arasında olduğu SHVE global şirketimizle iletişime geçerek SHVE’nin faaliyette bulunduğu tüm ülkelerdeki grup şirketlerinden LPG’li cihazlar konusunda destek talebinde bulunduk. Yurt dışından gelecek cihaz yardımları ulaştığı an deprem bölgesine sevkini gerçekleştireceğiz.

Ülkemizde gerek tüplü gerekse otogaz LPG tedariki konusunda bir problem görünmüyor ancak lojistik anlamda yaşanan birtakım sıkıntılar oldu, onları da aşıyoruz. Bu noktada zamanla olan bir yarışımız var, tüm sektör olarak seferberlik ilan etmiş durumdayız 24 saat çalışıyoruz. En kısa sürede el birliği ile bölgenin ihtiyaçlarını karşılamak için teyakkuz halindeyiz.”