LPG Piyasaları oturumu yapıldı

8. Türkiye Enerji Zirvesi kapsamında düzenlenen LPG Piyasaları oturumu EPDK Sıvılaştırılmış Petrol Gazları Piyasası Başkanı Muhammed Demir’in moderatörlüğünde başladı. 8. Türkiye Enerji Zirvesi kapsamında düzenlenen LPG Piyasaları oturumu EPDK Sıvılaştırılmış Petrol Gazları Piyasası Başkanı Muhammed Demir’in moderatörlüğünde başladı. Oturumda Anadolu LPG Derneği Başkanı Atalay Armutçu, TOBB LPG Meclisi Başkanı Gökhan Tezel ve PETDER Genel Sekreteri […]

LPG Piyasaları oturumu yapıldı
Servet Uzun
  • Yayınlanma11 Ekim 2017 18:06
  • Güncelleme11 Ekim 2017 18:14

8. Türkiye Enerji Zirvesi kapsamında düzenlenen LPG Piyasaları oturumu EPDK Sıvılaştırılmış Petrol Gazları Piyasası Başkanı Muhammed Demir’in moderatörlüğünde başladı.

8. Türkiye Enerji Zirvesi kapsamında düzenlenen LPG Piyasaları oturumu EPDK Sıvılaştırılmış Petrol Gazları Piyasası Başkanı Muhammed Demir’in moderatörlüğünde başladı. Oturumda Anadolu LPG Derneği Başkanı Atalay Armutçu, TOBB LPG Meclisi Başkanı Gökhan Tezel ve PETDER Genel Sekreteri Niyazi İlter LPG Piyasası ile ilgili değerlendirmelerde bulundular.

“ULUSAL STOK MESELEMİZ VAR”

Anadolu LPG Derneği Başkanı Atalay Armutçu konuşmasında, “Kanun yayınlandığından bu yana ulusal stok meselemiz var.   Bu son noktayı koyamadığımız bir sorumluluk. Böyle bir stok tutma şansımız fiilen ve kapasite olarak yok. Bu konunun nasıl çözüleceğini bilemiyoruz. Bu işin konuşulmayan tarafı tankların güvenliğini kim sağlayacak? Bu üzerinde durulması gereken bir konu” diye konuştu.

 “TÜM ENERJİ TÜKETİMİNDE LPG PAYI YÜZDE 2,6”

TOBB LPG Meclisi Başkanı Gökhan Tezel, “LPG tüketimi dünyada azalıyor diye genel bir algı var ama 2016 yılında yüzde 6,5 arttı. Dünyada LPG hep kendi başarı hikayesini arıyor. Tüketimdeki en büyük paya evsel tüketim sahip. LPG dünyada çok büyük bir enerji kaynağı ve yüzde 44 bir paya sahip. Bunun ardından petro-kimya geliyor. LPG ise yüzde 2,6 paya sahip tüm tüketim içinde” dedi.

“AKARYAKIT SEKTÖRÜ 150 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLIYOR”

PETDER Genel Sekreteri Niyazi İlter,  “Akaryakıt sektöründe dalya yaptık ve LPG bu şekilde giderse dalya yapacak. Sizlerle ilk defa burada sektörün ekonomideki payı ile ilgili hazırladığımız çalışmayı açıkladık. Sektörümüzün hizmet aldığı sektörler de var. En önemli katkı istihdam konusu. Doğrudan 150 bin dolaylı 500 bin kişiye istihdam sağlanıyor. Ben birlikte yaptığımız çalışmalardan ötürü EPDK ve Bakanlığımıza çok teşekkür ediyoruz”