LPG Meclisi Ankara’da toplandı

TOBB Türkiye Sıvılaştırılmış Petrol Gazı (LPG) Meclisi, Meclis Başkanı Gökhan Tezel başkanlığında EPDK Sıvılaştırılmış Petrol Gazları Piyasası Dairesi Başkanı Muhammed Demir’in katılımıyla TOBB’da bir araya geldi.​ Toplantıda ilk olarak EPDK tarafından açıklanan Nisan ayı pazar rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu.  Otogaz ağırlıklı bir büyümenin göze çarptığı, aşağı yukarı ilk 4 ayda otogazdaki büyümenin yüzde 10 olduğu […]

LPG Meclisi Ankara’da toplandı
Servet Uzun
  • Yayınlanma10 Temmuz 2018 10:54
  • Güncelleme16 Ocak 2019 11:42

TOBB Türkiye Sıvılaştırılmış Petrol Gazı (LPG) Meclisi, Meclis Başkanı Gökhan Tezel başkanlığında EPDK Sıvılaştırılmış Petrol Gazları Piyasası Dairesi Başkanı Muhammed Demir’in katılımıyla TOBB’da bir araya geldi.​

Toplantıda ilk olarak EPDK tarafından açıklanan Nisan ayı pazar rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu.  Otogaz ağırlıklı bir büyümenin göze çarptığı, aşağı yukarı ilk 4 ayda otogazdaki büyümenin yüzde 10 olduğu ve toplam pazardaki büyümenin de yine otogazın etkisiyle yüzde 6,5 civarında olduğu bilgisi verildi.

Sorumlu müdür konusunun ele alındığı toplantıda sorumlu müdürle iş güvenliği uzmanı uygulamaları irdelendi ve sektörün değerlendirmeleri iletildi. Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı istihdamıyla ilgili çalışmalar aktarılarak sertifikalandırma sürecinin oldukça zor olduğu paylaşıldı. Türkiye’de tehlikeli madde güvenlik danışmanı eğitimi alanların yaklaşık yüzde 26’sının belge alarak tehlikeli madde güvenlik danışmanı olma hakkını kazandığı belirtildi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından başlatılan kategorize çalışması ile daha önceden terminallerde iptal edilen sanayici sicil belgelerinin daha sonra dolum tesisleri ve diğer kısımlarda da iptal edildiği iletilerek teknik ve mevzuat komitesi bünyesinde konunun gündeme alındığı ve görüş önerilerin ilgili kurumlara iletildiği bildirildi.

Toplantı kapsamında alt komite çalışmalarıyla ilgili bildirimlerde bulunuldu. Teknik Komite, Otogaz Komitesi, Mevzuat Komitesi ve Tüplügaz Komitesi başkanları çalışmalarını ve güncel durumu aktardı.