Dünya LPG sektörünün kalbi istanbul’da atacak

Dünya LPG Birliği’nin (WLPGA) Bölgesel Zirvesi 19-21 Haziran tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek. Dünya LPG sektöründe faaliyet gösteren uluslararası firmaların üst düzey yönetici ve temsilcilerinin katılacağı zirve boyunca sektörün kalbi İstanbul’da atacak. Dünyanın en büyük 11’inci, Avrupa’nın 2’nci büyük LPG pazarı olan Türkiye aynı zamanda yaygın istasyon ağı ve 4.7 milyona ulaşan LPG’li otomobil sayısı ile de dünya sıralamasında birinci sırada yer alıyor. Türkiye’de yıllık LPG tüketimi 4 milyon 146 bin 448 ton olarak gerçekleşirken, bunun 916 bin 774 tonu ülkemizde üretiliyor.

Dünya LPG Birliği ve Türkiye LPG Derneği iş birliği ile Türkiye’de ilk kez düzenlenecek olan Dünya LPG Birliği (WLPGA) Bölgesel Zirvesi‘nde 3 gün boyunca paneller, toplantılar ve seminerler ile sektörün gelişimi masaya yatırılacak. Dünya LPG Birliği Başkanı James Rockall, Türkiye LPG Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Aratay, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) LPG Meclisi Başkanı ve Dünya LPG Birliği (WLPGA) Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Tezel, Petrol Sanayi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Selim Şiper ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan en yetkili isimlerin de aralarında bulunduğu sektör temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilecek zirvede, temiz enerji kaynağı LPG’nin çok yönlü kullanımıyla ile ilgili gelişmeler de kamuoyu ile paylaşılacak. 43 ülkeden yaklaşık 350 delegenin katılması beklenen zirvede, 50’si yabancı olmak üzere toplam 70 firma da yer alacak.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) LPG Meclisi Başkanı ve WLPGA Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Tezel zirve hakkında yaptığı açıklamada, “Hem Dünya LPG Birliği hem de Türkiye LPG Derneği olarak LPG’nin önemini her fırsatta vurgulamaya çalışıyoruz. Bu sene WLPGA ile işbirliği ile düzenlediğimiz ve LPG’nin detaylı şekilde ele alınacağı bu zirveye ev sahipliği yapmaktan gurur duyuyoruz. LPG’nin ne kadar önemli bir enerji kaynağı olduğunun anlaşılmasına katkı sağlayacağına inandığımız bu konferansta, WLPGA’nin bilgi birikimi ile Türkiye’nin geniş tecrübesinin çok güzel bir sinerji yaratacağına inanıyorum. Türkiye LPG Derneği olarak bu organizasyonu gerçekleştirdiğimiz için çok mutluyuz. WLPGA Yönetim Kurulu’na bu zirvenin Türkiye’de yapılmasına destek oldukları için teşekkür ediyorum” dedi.

Türkiye LPG Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Aratay da, zirveye ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Geride bıraktığımız ‘Kömür’ ve ‘Petrol’ Çağlarının ardından içinde bulunduğumuz dönemin ‘Gaz Çağı’ olarak adlandırılmasının nedenlerinden biri de hiç şüphesiz dünyanın en verimli ve çevre dostu enerji kaynağı LPG’dir. Sürdürülebilir bir gelecek sağlayacak en önemli enerji kaynaklarından birisi olan LPG’nin bu yeni dönemde etkinliği her geçen günartmaya devam ediyor.

LPG’nin küresel boyuttaki en büyük platformunu oluşturan WLPGA, her yıl düzenli olarak gerçekleştirdikleri uluslararası konferanslarla LPG’nin önemini ve kullanım alanını genişletecek ve geliştirecek önemli çalışmalara imza atıyor. Köklü geçmişi ve etkinliği ile LPG’nin ülkemizdeki en önemli sektörel temsilcisi konumundaki Türkiye LPG Derneği’nin ev sahipliğinde İstanbul’da düzenlenecek olan WLPGA 2019 Bölgesel Zirvesi; sektöre uluslararası ölçekte katkı sağlayacak, değer yaratacaktır. Türkiye LPG sektörü, gerek yaygın kullanımı ve yarattığı hacim, gerekse gelişmiş  özgün yapısı ile dünya LPG pazarında benzersiz bir yere sahiptir.”

‘Sürdürülebilir dünya için LPG büyük önem arz ediyor’