18’inci Mükemmelliği Arayış Sempozyumu’nda İpragaz’a ödül

 Türkiye Kalite Derneği – KalDer İzmir Şubesi tarafından “Değişim 4.0” başlığı ile bu yıl 18’incisi düzenlenen Mükemmelliği Arayış Sempozyumu’nda İpragaz podyuma çıktı. İzmir’de 3 gün boyunca ekonomiye yön veren şirket ve liderleri buluşturan sempozyumda KalDer’in Ulusal çapta düzenlemiş olduğu Yılın Başarılı Ekibi Ödülleri de sahiplerini buldu. İpragaz Gaziantep Dolum Tesisi’nden Sonuç Kalite Takımı, geliştirdikleri SİTKAMA projesi ile rakiplerini geride bırakarak, Yılın En Başarılı Ekibi Birincilik Ödülü olan Altın Ödül’ü almaya hak kazandı.

 

İpragaz Gaziantep Dolum Tesisi ‘Sonuç’ kalite takımını ödüle taşıyan SİTKAMA projesi; sit yüzeyindeki hasarın önlenmesi amacıyla uygun bir müdahale aparatının tasarlanarak, tesis ve bayi çalışanlarının kullanımına sunulmasını kapsıyor. SİTKAMA projesi sayesinde; dolum sonrası kontrollerinde ve bayi iadelerindeki sit kaçağı arızalarında düşüşler elde edildi, gaz kaçağının oluşturabileceği riskler ortadan kaldırıldı ve vana değişimi işçiliği ile yeni vana tedarik maliyetlerinde kayıplar önlendi.

 

KalDer İzmir Şubesi tarafından yürütülen Yılın Başarılı Ekibi Ödülü, ulusal katılıma açık olarak, Türkiye’de faaliyet gösteren tüm kurum ve kuruluşlardan gelen başvuruları kabul ediyor. Yerel Kalite Ödülleri 2017’de yapılan değerlendirmeler sonucunda İpragaz Gaziantep Dolum Tesisi Sonuç ekibi, bu yıl diğer finalistleri geride bırakarak Altın Ödül’e uzandı.

 

KalDer İzmir Şubesi tarafından 1999 yılında bu yana 18 yıldır verilen Yerel Kalite Ödülleri’nde, “Ege Bölgesi Mükemmellik Ödülü” ve “Yılın Başarılı Ekibi Ödülü” olmak üzere 2 farklı ödül süreci yer alıyor. Ödüller; Ege Bölgesi’nde ve ülkemizde kalite bilincinin yükseltilmesi, yaygınlaştırılması, kurum ve kuruluşların kalite yönündeki çabalarının ulusal ve bölgesel çapta özendirilmesi, ödüllendirilmesini amaçlıyor.

 

Ege Bölgesi Mükemmellik Ödülü, kurum ve kuruluşların kalite yönündeki çabalarının özendirilmesi, rekabet güçlerinin arttırılması, kalite düzeylerinin yükseltilmesi ve ödüllendirilmesini amaçlıyor. 2002 yılından bu yana dağıtılan ‘Ege Bölgesi Mükemmellik Ödülü’nde kurum ve kuruluşların değerlendirilmesi, uluslararası alanda kabul görmüş EFQM Mükemmellik Modeli’ne göre gerçekleştiriliyor. Bu sürece başvuruda bulunan kurum ve kuruluşlar, aynı zamanda Türkiye Mükemmellik Ödülü ve Avrupa Kalite Ödülü süreçlerine de hazırlanıyor. “Özel Sektör” ve “Kamu Sektörü” olarak 2 kategoride dağıtılan Ege Bölgesi Mükemmellik Ödülü, Ege Bölgesi’nde faaliyet gösteren tüm kurum ve kuruluşların başvurusuna açık tutuluyor.

 

Yerel Kalite Ödülleri’nin bir diğer ayağı olan ‘Yılın Başarılı Ekibi Ödülü’nde ise, kurum ve kuruluşların süreçlerinde iyileştirmeye açık alan olarak belirledikleri veya geliştirmeyi planladıkları konularda gerçekleştirdikleri ekip çalışmaları, EMM – Ekipte Mükemmellik Modeli’ne göre değerlendiriliyor. Ekip çalışmasının gerekliliğine inanan KalDer bu ödül ile; kalite çalışmalarının kurum ve kuruluşlarda özendirilmesini, yaygınlaştırılmasını hedefliyor.