Depolamaya büyük ilgi

Depolamaya büyük ilgi

Resmi Gazete’de yayımlanan ikincil mevzuat değişikliklerinin ardından EPDK, depolamalı elektrik üretimi kapsamında başvuruları almaya başladı. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, bu alanda EPDK’ya rekor başvuru ulaştığını ve başvuruların sürdüğünü belirtti.

TAHSİS EDİLECEK TOPLAM KAPASİTE 30 BİN MW CİVARINDA

EPDK, depolamalı elektrik üretimi kapsamında başvuruları almaya başladı. Depolama tesisi kurmayı taahhüt eden yatırımcılar kuracakları depolama kapasitesi kadar rüzgar ve güneş enerjisi santrali kurmak için TEİAŞ tarafından herhangi bir yarışma yapılmaksızın EPDK’ya ön lisans başvurusunda bulunabiliyor. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, tahsis edilecek toplam kapasitenin 30 bin MW civarında olmasına karşın sektörün olağanüstü ilgisiyle karşılaştıklarını açıkladı.

‘BAŞVURULARIN TOPLAM YATIRIM DEĞERİ YAKLAŞIK 230 MİLYAR DOLAR’

72 bin 400 MW kurulu gücündeki bin 542 adet başvuruyu güneş enerjisine dayalı depolamalı elektrik üretimi başvurularının oluşturduğunu belirten Başkan Yılmaz; “91 bin 800 MW kurulu gücündeki bin 211 adet başvuru ise rüzgâr enerjisine dayalı depolamalı elektrik üretimi tesisi kapsamındaki başvurular. Bu başvuruların toplam yatırım değeri yaklaşık 230 milyar dolar. Daha önce de söylediğimiz gibi mevcut kapasite dikkate alındığında bu miktarın 40-45 milyar dolarının sahaya yansımasını bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

Haberin devamı için tıklayınız.