Vaillant Group Türkiye çalışanları Ümmiye Koçak ile buluştu

Vaillant Group Türkiye, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bir etkinliğe imza attı. Sahneye taşıdığı hikayelerle kadınların sesini geniş kitlelere duyuran ve uluslararası platformda ödül kazanan Ümmiye Koçak, Vaillant Group Türkiye çalışanlarıyla kendi başarı öyküsünü paylaştı. Vaillant Group Türkiye İK Direktörü Nilüfer Birdal ve Koçak tüm kadınlara günün anlam ve önemini vurgulayan mesajlar verdi.

İklimlendirme sektöründen Vaillant Group Türkiye, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, kadın çalışanlarını köyünde kadın tiyatro topluluğu kuran, 15 tiyatro oyunu yazan ve New York Avrasya Film Festivali’nde “Sinemada en iyi Avrasyalı Kadın Sanatçı” ödülünü kazanan ilkokul mezunu Ümmiye Koçak’la buluşturdu. Koçak’ın başarı öyküsü izleyicilere duygusal anlar yaşattı.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü şirket olarak önemsediklerini belirten Vaillant Group Türkiye İK Direktörü Nilüfer Birdal, sıradışı bir kişilik olan Ümmiye Koçak’ın olağanüstü hikâyesinin şirket çalışanları için de ilham verici ve etkileyici olacağına inandıklarını söyledi. Birdal,“Onu dinlediğinizde bilge bir kişiyle, kendi deyimiyle hayat profesörüyle karşı karşıya olduğunuzu hemen anlıyorsunuz. Kendi köyündeki hikâyesinden yola çıkarak hayata bu denli bütünsel ve evrensel bakan yorumlara ve saptamalara ulaşabilmesi beni çok etkiledi” dedi. Nilüfer Birdal, aile içinde ve toplumda birçok görev üstlenen kadınların sanayide hak ettikleri yeri bulabilmeleri için onlara destek olacak faaliyetlere ağırlık verilmesi gerektiğini dile getirdi. Ezber bozan, cesur ve girişimci bir kadın olarak Ümmiye Koçak’ın toplumsal gelişime yaptığı katkıyı önemsediklerini de belirten Birdal, Koçak’ın destekçisi olacaklarını vurguladı.

Vaillant Group’ta kadın çemberi oluşturuluyor

Vaillant Group’un şirket içindeki kadın oranını ve etkinliğini artırmayı hedefleyen projelerine de değinen Birdal, 2018 yılı içerisinde daha önce hiç kadın çalışanı olmayan bazı departmanlarda ilk örneklerin oluşturulacağının müjdesini de verdi. Üretim, servis, satış gibi departmanlarda, özellikle fabrika ve saha hizmeti verilen noktalarda ilk uygulamaların başlamak üzere olduğunu da ifade eden Birdal, “Kadın çalışanlarımızla kuracağımız bu kadın çemberinin kendilerine güvenlerini artırarak, ortak çözüm yolları aramada bazı imkânlar sunacağını düşünüyoruz” dedi.

2001 yılında kurduğu “Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu” ve sinema çalışmalarıyla kadınların yaşantılarını geniş kitlelere ulaştıran Ümmiye Koçak, Vaillant Group Türkiye çalışanlarına, karşılaştığı zorluklara rağmen yılmadan ilerleyerek elde ettiği başarıları anlattı. Eğitim hayatını devam ettiremediği halde okumaktan ve hayal kurmaktan asla vazgeçmeyen Koçak, hayatından örnekleri paylaştığı konuşmasında kadının çalışma hayatındaki yeri ve sosyal hayattaki gücü hakkında ilham verici mesajlar verdi.

Ümmiye Koçak konuşmasında, “Kadınlar isterse imkansız diye bir şey kalmaz. Hiçbir kadın kendini ‘yapamam, başaramam’ diye düşünerek herhangi bir işten geri çekmemeli. Kadınlar da erkeklerin yaptığı tüm işlerde var olabilir. Bu anlamda öncü olmaktan korkmasınlar. Daha önce hiçbir kadının yer almadığı bir işin içinde bile olsalar, bir ilki başarmak ve bu sebeple takdir almak çok güzel bir duygu” dedi.

Kadınların kendi güçlerini keşfederek mücadeleden asla vazgeçmemesi gerektiğini de vurgulayan Koçak, “Büyük bir güce sahibiz ama maalesef bunun farkında değiliz. Kendi gücünün farkına varan ve birlikte hareket eden kadınlarla dolu bir dünya çok daha güzel bir yer olacaktır. Yeter ki içimizdeki o coşkuyu, çalışma hırsını ve mücadeleci gücü ortaya çıkaralım” diye konuştu.

Ümmiye Koçak Kimdir?

1957 yılında Adana’da Çelemli Köyü’nde 10 çocuklu bir ailenin altıncı çocuğu olarak doğdu. Okumayı çok istemesine rağmen 10 kardeş oldukları için ilkokuldan sonra okula gönderilemeyen Koçak, ilkokulu bitirdikten sonra okuduğu kitaplarla kendisini geliştirdi.

Evlendikten sonra Mersin’in Arslanköy’üne gelin giden Koçak, köy kadınlarının yaşadıkları sorunları tüm dünyaya göstermek için, 2001 yılında “Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu”nu kurdu. Bugüne kadar 15 tiyatro oyunu yazan Koçak, Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu ile yaklaşık 20 bin kez sahneye çıktı ve oyunlarını Türkiye’nin dört bir yanında 50 bine yakın kişi izledi.

Ümmiye Koçak, daha sonra tarlalarda çalışarak kazandığı paraları biriktirerek kadına karşı şiddet sorununu anlatan “Yün Bebek” filmini yazdı ve yönetti. 49. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde galası yapılan film, Ümmiye Koçak’a New York Avrasya Film Festivali’nde “Sinemada en iyi Avrasyalı Kadın Sanatçı” ödülünü kazandırdı.

2017 yılında ise Koçak, Real Madridli dünya yıldızı futbolcu Cristiano Ronaldo’nun oynadığı Türk Telekom’un reklam filminin yönetmeni oldu.