Organize Toptan Doğalgaz Satış Piyasası açıldı

Enerji Piyasaları İşletme AŞ bünyesinde kurulan spot doğalgaz piyasasında beş aylık test aşamasının ardından bugün Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in katılımıyla hizmete açıldı ve ilk işlem yapıldı.

Enerji Piyasaları İşletme AŞ (EPİAŞ) bünyesinde kurulan ve 1 Nisan’dan bu yana test aşamasında olan spot doğalgaz piyasası bugün gerçek işlemlere açıldı. Açılışa Bakan Dönmez’in beraberinde enerji sektörünün önemli isimleri ve özel sektör temsilcileri katılım gösterdi.

Organize Toptan Doğalgaz Satış Piyasası (OTSP) olarak spot doğalgaz piyasasının hayata geçmesiyle piyasa katılımcıları elektronik platform üzerinden doğalgaz alım satım işlemlerini gerçekleştirebilecek.

BAKAN DÖNMEZ VE SEKTÖRÜN ÖNEMLİ TEMSİLCİLERİ KATILDI

OTSP’nin açılışında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, EPİAŞ Genel Müdürü Ahmet Türkoğlu, BEDAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan, GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan, GAZİD Başkanı Bilal Aslan konuşma yaptılar. Bakan Dönmez; “Bugün burada tarihi bir ana şahitlik ediyoruz. Özellikle bütün maliyeti üstlenerek bu anı yaşamımıza vesile olan özel sektör temsilcilerimize çok teşekkür ederiz” dedi.

Spot doğalgaz ticareti yapmak isteyen katılımcılar, OTSP üzerinden 365 gün 24 saat işlemlerini yapabilecek. EPİAŞ tarafından işletilecek piyasada doğalgaz referans fiyatlarının oluşumu sağlanacak. Boru Hatları ile Taşımacılık AŞ, sistem ihtiyaçlarını öncelikli olarak OTSP’den karşılayacak. İşlemlerde gizlilik, piyasaya dair bilgilerde ise şeffaflık ön planda olacak.

 TÜRKİYE DOĞALGAZ TİCARET MERKEZİ OLMAYI HEDEFLİYOR

Söz konusu piyasanın hayata geçmesiyle Türkiye’nin doğalgaz ticaret merkezi olma hedefi doğrultusunda önemli bir adım daha atılacağı vurgulandı.