‘En büyük önceliğimiz iş güvenliği’

Kurumsal kimlik uygulamaları alanında hizmet veren RM İstanbul Genel Müdürü Yavuz İpek, RM İstanbul’u Enerji Petrol Gaz’a anlattı. İpek, “En büyük önceliğimiz iş güvenliği” dedi.

Başta akaryakıt dağıtım sektörü olmak üzere kurumsal kimlik uygulamalarında markaların uzman iş ortağı olan RM İstanbul’u, Genel Müdür Yavuz İpek’ten dinledik. Faaliyetlerinden, geleceğe yönelik hedeflerinden ve değerlerinden bahseden İpek, en büyük önceliklerinin ‘iş güvenliği’ olduğunu söyledi.

“Müşterilerimizin yüzde 95’ini akaryakıt istasyonları oluşturuyor”

RM İstanbul’un faaliyetlerinden bahseder misiniz?

RM İstanbul tamamen bir açık hava reklamcısıdır. Bizim sektörümüzde çeşitli alanlar var; otomotiv, bankacılık, zincir mağazalar ve akaryakıt istasyonculuğu gibi. Biz ağırlıklı olarak akaryakıt istasyonları kurumsal kimlik giydirmede uzmanlaştık. Müşterilerimizin yüzde 95’ini akaryakıt dağıtım şirketleri oluşturuyor. Türkiye’deki akaryakıt dağıtım sektörünün önde gelen firmalarına kurumsal kimlik, cephe kaplama uygulamaları yapıyoruz.

“Hedefimiz yurtdışındaki faaliyetlerimizi arttırmak”

Türkiye’de geniş bir müşteri portföyüne sahipsiniz. Peki RM İstanbul olarak gelecek planlarınızı ve hedeflerinizi anlatır mısınız?

Türkiye’de oldukça geniş bir müşteri portföyüne sahibiz. Bizim hedefimiz yurtdışındaki faaliyetlerimizi arttırmak, ismimizi uluslararası mecralarda duyurmak. Yurtdışında önemli fuarlara katılıyoruz. Abu Dabi’de gerçekleştirilen ADIPEC, Kuzey Afrika ülkelerinin yoğun olarak katıldığı, bu yıl Cezayir’de düzenlenen NAPEC ve 21. Özbekistan Uluslararası Petrol ve Gaz Fuar’larına katıldık. Olumlu geri dönüşler aldık. Hedefimiz alanımızda en iyi, en büyük firma olmak. Avrupa’da akaryakıt istasyonu kurumsal kimliği yapan firmaların önüne geçmek istiyoruz. 5 yıl içindeki hedefimiz bu alanın en büyüğü olmak. Avrupa’da Türkiye’deki kadar büyük üretici iki ya da üç firma var. Orada işçilik pahalı, çalışma saatleri kısıtlı. Biz daha esnek çalışabiliyoruz, böyle bir avantajımız var.

Ayrıca yurtdışında kurumsal firmaların da ihalelerine girmeye başladık. Diğer sektörlere de girmeye niyetliyiz ama biz teklifte bulunmuyoruz, eğer talep gelirse değerlendiriyoruz.

“İş güvenliği her şeyden önce gelir”

İş güvenliğinin çok önemli olduğu bir sektörde faaliyet gösteriyorsunuz. İş güvenliği önceliklerinizin neresinde?

Bizim firma olarak en çok önemsediğimiz konu iş güvenliği, aldığımız işin büyüklüğü ya da küçüklüğü önemli değil. Önce çalıştığımız firmalara iş güvenliğini çok önemsediğimizi kanıtlıyoruz, zaten bu alanda ödül aldık. Yani demek istediğim, ‘Ne olursa olsun’ deyip de iş almıyoruz. Bu bizim iş ahlakımızı da bozar. Bu bilinci çalışanlarımıza da verdik, mantığı içimizde oturttuk. Bizim için önce iş güvenliği, sonra kalite, en son kâr gelir. Yani kısaca, iş güvenliğini ön planda tutmak için para kaybetmeyi göze alan bir şirketiz.

“RM İstanbul çok yüksek bir performansla bu aşamaya geldi”

Son olarak neler söylemek istersiniz?

RM İstanbul olarak çok yüksek bir performansla ve birçok rakibimize fark atarak bu aşamaya geldik. Hata yapma şansımız yok çünkü bizim yaptığımız hata diğer hizmet verdiğimiz sektörlere de etki ediyor.

Daha öncede söylediğim gibi bizim şuan en büyük hedefimiz yurtdışına açılmak, bunun için de bütçemizin sınırı yok. Bu nedenle Türkiye’de çalıştığımız firmaların yurtdışı yatırımları var mı diye de takip ediyoruz ki ihalelere girelim ve teklif verelim. Şuan yurtdışında birçok Afrika ülkesi, Azerbaycan, Rusya, Kosova, Ürdün ve Özbekistan’da hizmet veriyoruz. Dileriz bu alan daha da genişler.

‘Yeni alanlarda hizmet verme hedefimiz var’

Ağırlıklı olarak akaryakıt istasyonu alanında faaliyet gösterdiğinizi söylediniz. RM İstanbul olarak akaryakıt istasyonlarının dışında farklı alanlarda da hizmet seçeneklerinizi arttırmayı düşünüyor musunuz?

Bizim pazarlama sıkıntımız, müşteri bulma sıkıntımız yok. Bizim için önemli olan müşteriye doğru ve kaliteli hizmeti zamanında verebilmek. Biz, teklifler daha çok yurtdışından gelsin istiyoruz. Yurtiçinde de var olan müşterilerimizin memnuniyetinin devamı için tabii ki çalışıyoruz. Ama 2018, 2019 ve 2020 yıllarında yurtdışında bir müşteri potası oluşturmak için de çalışacağız.

Yeni alanlarda da hizmet verme hayalimiz var. Hatta bir tane gerçekleştirdik bile; önceden sadece kendi ürünlerimizin çelik konstrüksiyonunu yapıyorduk ama 2017’de Rusya’ya büyük bir çelik bina yaptık. Önümüzdeki yıllarda bu çalışmalarımızı daha da geliştirmek istiyoruz. Çelik binalar ve solar panelli binalar yapmayı hedefliyoruz. Diğerlerine kıyasla biraz pahalı bir iş bu yüzden çok fazla tercih edilmiyor ama bazı firmalar temiz ve çevre dostu diye kullanmaya başladılar.