TAYRAŞ ‘Düşük Karbon Kahramanı Ödülü’ne layık görüldü

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) 9.İstanbul Karbon Zirvesi; “İklim Değişikliği Kaynaklı Riskler, Fırsatlar ve Karbon Ticareti” teması ile TAYRAŞ’ın Altın Sponsorluk katkılarıyla gerçekleştirildi.

TAYRAŞ ‘Düşük Karbon Kahramanı Ödülü’ne layık görüldü
SONER OKUR
  • Yayınlanma29 Mayıs 2024 12:15
  • Güncelleme29 Mayıs 2024 16:56

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve İstanbul Teknik Üniversitesi ana desteğinde düzenlenen Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) 9.İstanbul Karbon Zirvesi; “İklim Değişikliği Kaynaklı Riskler, Fırsatlar ve Karbon Ticareti” teması ile 6-7 Mayıs 2024 tarihlerinde TAYRAŞ’ın Altın Sponsorluk katkılarıyla gerçekleştirildi.

İTÜ Öğretim Üyesi ve SÜT-D Başkanı Sayın Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, iş dünyasının yeşil ve döngüsel dönüşüm yolunda, düşük karbon ekonomisine ilerleyen, sektörlerinin lider kuruluşları ile Karbonsuz 9. İstanbul Karbon Zirvesi’nde iklim değişikliği mücadelesindeki risk ve fırsatları masaya yatırdı.

“İLERİ DÖNÜŞÜM, İYİYE DÖNÜŞÜM”

İki gün boyunca farklı sektörlerden pek çok değerli ismin bir araya geldiği zirvede, TAYRAŞ Yönetim Kurulu Danışmanı Dr. Erol Metin “Kullanım ömrünü tamamlamış madeni yağları, ileri teknoloji rafinasyon ve hidroiş lem ile üstün nitelikli baz yağlara çeviren Türkiye’nin ilk entegre çevre yatırımı” başlıklı sunumunu gerçekleştirerek katılımcılarla bir araya geldi.

Dr. Erol Metin konuşmasında, TAYRAŞ’ın kuruluş amacı olan mevcut en ileri rafinasyon teknolojileri sayesinde artan fosil kaynak tüketiminin azaltılmasına, madeni yağ üretiminin ana girdisi olan baz yağların kullanılmış madeni yağlardan elde edildiğinde oluşturdukları düşük karbon ayak izine ve yüksek katma değerli ürünlerin ileri dönüşüm teknolojisiyle üretimine değindi. TAYRAŞ’ın “İleri dönüşüm, iyiye dönüşüm” ilkesinin altında yatan endüstriyel ölçekte karbon ayak izinin azaltımının, ulusal ekonomiye sağlanan yüksek katkının, bilime ve insana yatırımın değerinin altını çizdi.

Zirvenin ana teması olan “Karbon Azaltımı” açısından TAYRAŞ’ın ileri rafinasyon teknolojileri ile ürettiği Grup II+ baz yağların ham petrolden üretilen baz yağlara göre yüzde 70’e ulaşabilen oranlarda daha düşük karbon emisyonu ve doğal kaynakların tüketimi açısından da yüzde 85’e varan kaynak tasarrufu anlamına geldiği belirtildi. Bu çalışmaların uluslararası kabul görmüş Yaşam Döngüsü Analizleri ile doğrulandığını belirten Dr. Erol Metin, küresel değişim sürecinde “ileri dönüşüm” ilkesinin önemini vurguladı.

‘GELECEK NESİLLERE TEMİZ BİR DÜNYA BIRAKMAK İÇİN VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞIYORUZ’

TAYRAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Afşin, kazanılan ödülle ilgili yaptığı açıklamada, “Çevreyi, insanı ve dünyayı korumanın evimizi korumak kadar önemli olduğunu biliyor ve gelecek nesillere temiz bir dünya bırakmak için var gücümüzle çalışıyoruz. İnsan ve gelecek odaklı yaklaşımımızla karbon içeren emisyonların çevreye olan etkisini en aza indirmek için araştırma ve geliştirme çalışmalarımızı desteklemeye ve ülkemizin karbonsuzlaşma mücadelesinde etkin rol oynamaya devam edeceğiz. Sürdürülebilir kaynak kullanımı ve çevre dostu yaklaşımımız ile, çevresel etkinin azaltılması ve döngüsel ekonomiye değer katmak hepimizin görevi.

Düşük Karbon Kahramanları Ödül Töreni’nde aldığımız bu ödül, TAYRAŞ’ın “ileri dönüşüm, iyiye dönüşüm” vizyonunun yansımasıdır. Bu başarı, ekibimizin özverili çalışmasına, insan kaynağına verdiğimiz değerle ve ileri dönüşüm ilkelerine bağlılığımız ile mümkün oldu” ifadelerini kullandı.

TAYRAŞ TIDRABASE İLE YENİ BİR BAŞARIYA İMZA ATTI

Bu yaklaşım ile TAYRAŞ’ın “İleri Dönüşüm ve İyiye Dönüşüm” ilkesinin döngüsel ekonomi, sürdürülebilirlik, emisyon azaltımı ve ulusal ekonomiye katkı açısından önemli bir örnek olduğunu; İstanbul Karbon Zirvesini destekleyen kuruluşları arasında yer almaktan büyük mutluluk duyduğunun altını çizerek “İşimiz İleri Dönüşüm, Hedefimiz İyiye Dönüşüm” açıklamasında bulundu.

Zirvenin ikinci gününde ise sürdürülebilir üretim, tüketim ve hizmette karbon yönetiminde yüksek başarı gösteren kurumların ödüllendirildiği “SÜT-D Düşük Karbon Kahramanları Ödülleri” için ödül töreni düzenlendi. “Düşük Karbon Kahramanı” ödülüne layık görülen TAYRAŞ, ham petrolden üretilen baz yağlara kıyasla yüzde 70’e varan sera gazı emisyonu azaltımı sağlayarak karbon ayak izini düşüren ürün TIDRABASE ile yeni bir başarıya imza atmış oldu.

İTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr.Şule Itır Satoğlu, “Düşük Karbon Kahramanları Ödülü”’nü TAYRAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Afşin’e takdim etti.