‘Çevre dostu akıllı binalar enerji verimliliği ve yaşamın devamı için büyük önem taşıyor’

Avrasya ARGE, İnovasyon ve Teknoloji Zirve ve Sergisi kapsamında gerçekleştirilen ‘Binalarda Sürdürülebilirlik Yönetiminin Çevre ve Karbon Ayak İzine Etkisi başlıklı oturum PETRONET Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Gemici moderatörlüğünde gerçekleştirildi.

‘Çevre dostu akıllı binalar enerji verimliliği ve yaşamın devamı için büyük önem taşıyor’
SONER OKUR
  • Yayınlanma29 Mayıs 2024 10:59

Enerji verimliliğinin, binalarda kullanılan akıllı ve yeşil sistemlerin çevre ve karbon ayak izine etkilerinin tartışıldığı oturumda, panelistler PETRONET Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Gemici’nin sorularını yanıtladı.

PETRONET Avrasya ARGE, İnovasyon ve Teknoloji Zirve ve Sergisi kapsamında gerçekleştirilen ‘Binalarda Sürdürülebilirlik Yönetiminin Çevre ve Karbon Ayak İzine Etkisi başlıklı oturumun başkanlığını PETRONET Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Gemici yaparken, oturumda ENSİA Genel Sekreteri Hazal Coşkun, TEKSIS İleri Teknolojiler Genel Müdürü Hüseyin Devrim, PETRONET GES Projeler Müdürü Ali Yaşe ve aHa Teknoloji Yönetim Kurulu Üyesi Elvan Aygün panelist olarak yer aldı.

“MESKENLERDE ENERJİ VERİMLİLİĞİNİ ÖNCELİKLİ ALAN OLARAK BELİRLEMELİYİZ”

Enerji Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (ENSİA)’nın 2016’da kurulduğunu, bugün temiz enerjide kümelenmeye dair yaptığı çalışmalarla 131 kurumsal üyeye ulaşırken, akademik ve bireysel üyelerle birlikte bu sayının 170’i geçtiğini söyleyen ENSİAD Genel Sekreteri Hazal Coşkun, rüzgar enerjisi sektörünün İzmir’de oluşmaya başlaması nedeniyle derneğin İzmir’de kurulduğunu, ayrıca şehirde iki limanın bulunmasının lojistik faaliyetleri kolaylaştırdığını ifade etti.

Coşkun sözlerine şöyle devam etti: “Karbon salımı ile ilgili Kyoto Protokolü ve sonrasında Paris Anlaşması ile başlayan bir süreç var. Burada enerji verimliliğinden de bahsetmek gerekiyor. AB’nin 2019’da gündeme getirdiği yeşil mutabakatı var. Burada da hem yenilenebilir enerji kurulum tarafında hem de enerji verimliliği tarafında birçok hedef var. Türkiye olarak 2053 yılı hedefleri doğrultusunda mesken tarafında çok ciddi hedeflerimiz var. Bu sebeple enerji verimliliği çok önemsediğimiz bir alan. Ufuk 2020 programı ile hem sanayi hem de AR GE çalışmalarına çok güzel destekler veriliyor. Biz de hem sanayii hem de mesken tarafında enerji verimliliğini öncelikli alan olarak belirlemeliyiz. Bu konuda koyduğumuz hedefler çok önemli ve bu hedeflere ulaşırsak enerji ithalatımızda 10 milyar dolarlık bir azalma olacak.”