Akaryakıt istasyonlarında perakende devrimi

Akaryakıt istasyonları, perakende sektörünün yeni cazibe merkezleri haline geliyor. Yaşanan dijital dönüşümle tüketicilerin hayatını kolaylaştıran çözümler sunan akaryakıt istasyonları akaryakıt dışı satış ve hizmetler alanında yapılan yatırımlarla her geçen gün hizmet sektörünün gözde lokasyonları haline dönüşüyor.

Akaryakıt istasyonlarında perakende devrimi
SONER OKUR
  • Yayınlanma10 Haziran 2024 10:04

7/24 hizmet, geniş ürün yelpazesi ve artan rekabet ortamıyla perakende satışlar konusunda fark yaratan akaryakıt sektörünün değerli markalarının temsilcileri akaryakıt dışı gelirleri ve sektörün bu konudaki evrimini Enerji Petrol Gaz okuyucuları için yorumladılar.

Türkiye’de akaryakıt dışı satışlar, petrol perakendeciliği sektöründe önemli bir ivme kazanmaya devam ediyor. Pandemi döneminde tüm hizmet sektörünün sekteye uğramasına rağmen akaryakıt istasyonları 7/24 hizmet vermeye devam ederek özveriyle çalıştı. Ayrıca tekrarlarının yaşanmamasını temenni ettiğimiz ve yakın tarihte ülkemizi sarsan 6 Şubat 2023’de yaşadığımız Kahramanmaraş merkezli ve 11 ilimizi etkileyen deprem döneminde sığınak olarak kullanılan ve her türlü hayati ihtiyacı karşılayan akaryakıt istasyonlarının ne kadar önemli olduğu tecrübe edilmiş oldu.

AKARYAKIT İSTASYONLARI BİRER PERAKENDE NOKTASI HALİNE GELDİ

Tüm bunların yanında özellikle son yıllarda sektör temsilcileri istasyonlarda yakıt satışlarından gelen kar marjında artış olmadığını ve sektörün farklı karlılık arayışı sonucu akaryakıt istasyonlarının birer perakende noktası haline geldiğini belirtiyor. Marketlerindeki kahvesinden sandviçine, sıkma meyve sularından sıcak fırın ürünlerine hatta oyuncak ve hırdavat ürünleriyle birer küçük alışveriş merkezine dönüştüler. Öyle ki kendi markalarını marketlerinde satışa sunan akaryakıt devleri tuvalet konusundaki teknolojik ve hijyenik prensipleriyle yine dünyaya parmakla gösterilecek nitelikte.

TÜKETİCİLERİN DAHA FAZLA ÇEŞİTLİLİK VE HİZMET TALEBİ BU ARTIŞI DESTEKLİYOR

Marketler kadar oto yıkama alanlarıyla da istasyonlar hızlı ve işlevsel bir hizmet anlayışı sunuyor. İstasyonlarda yer alan market içindeki ya da yanındaki kafe, restoran ve dinlenme alanları müşterilerin araç yıkama esnasında yararlanabilecekleri alternatifler oluyor. Sektör temsilcileri, tüketicilerin daha fazla çeşitlilik ve hizmet talebinin de bu artışı desteklendiğini belirtiyor.

Dünyada elektrikli araçların satışı da varlığı da gitgide artıyor. Türkiye de bu artışa fazlasıyla uyum sağladı. Hatta şarj istasyonları ağı dünyadaki birçok ülkeyle rekabet edecek sayıya ulaştı. Bu şarj istasyonlarının konumu da oldukça önemli bir konuydu ve sektör çözümü ülkemizin en uğrak noktaları olan akaryakıt istasyonlarına şarj istasyonları kurarak buldu. Böylelikle elektrikli araç kullanıcıları da araçlarını şarj ettikleri süre içinde marketi, araç yıkama alanları ve daha başka hizmeti bulunduran akaryakıt istasyonlarından yararlanarak araçlarını şarj edebiliyor.

AKARYAKIT DIŞI SATIŞLAR PERAKENDE SEKTÖRÜNDEKİ REKABETİ DE KIZIŞTIRIYOR

Akaryakıt dışı satışlar, perakende sektöründeki rekabeti de kızıştırıyor, firmalar yeni stratejiler geliştiriyor. Bu trendin, gelecekte perakende sektörünün dinamiklerini daha da değiştirmesi bekleniyor.

Bizler bu süreci merak ve heyecanla takip ederken sektörümüzün değerli ve bu alanda ustalaşmış markalarının yöneticileri konuya dair açıklamalarını gazetemizle paylaştı.

Petrol Ofisi Grubu Perakende Çözümleri ve Strateji İş Birlikleri Kıdemli Müdürü Mustafa Cem Aşık: ‘PETROL OFİSİ GRUBU’NDA AKARYAKIT DIŞI SATIŞLARIMIZ, SON ÜÇ YILDA ÜÇ HANELİ BİR ŞEKİLDE BÜYÜYOR’

Özellikle pandemi döneminde sokağa çıkma kısıtlamaları ile birlikte, akaryakıt istasyon marketlerinde yapılan alışverişler arttı, sonrasında bu alışkanlığın devam etmesi ile bu marketlerde yapılan akaryakıt dışı satışlar iki hatta üç haneli oranlarda büyümeye devam etti. Artan müşteri talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda da istasyon marketlerinin ürün gamı genişledi, yeni kategoriler eklendi.

24 saat kesintisiz hizmet verilmesi de istasyon marketlerinin cazibe merkezi olmasında önemli bir faktör oldu. Akaryakıt dışı satışlarda ve hizmet noktalarında farklılaşan, müşterilerini dinleyen şirketlerin, artan istasyon trafiği nedeniyle akaryakıt satışlarında da rakiplerine göre pastadan daha fazla pay alması kaçınılmaz.

Nitekim Petrol Ofisi Grubu’nda akaryakıt dışı satışlarımız, adet ve ciro bazında son üç yılda üç haneli bir şekilde büyümeye devam ediyor. Perakende brüt kârlılığı içerisindeki oran da günden güne artıyor.

“ÖZELLİKLE SICAK KAHVE, SICAK SANDVİÇ VE SICAK TOST ÜRÜNLERİNDE DE TALEP ARTIŞI GÖZLEMLİYORUZ”

En fazla talep gören akaryakıt dışı ürünler içerisinde sıcak/soğuk içecekler, gıda ve oto yıkama ürünleri yer alıyor. Özellikle sıcak kahve, sıcak sandviç ve sıcak tost ürünlerinde de talep artışı gözlemliyoruz.

“E-MOBİLİTENİN ARTMASI İSTASYONLARDA GEÇİRİLECEK ZAMANININ DA ARTMASINI BERABERİNDE GETİRECEK”

Akaryakıt istasyonları otomobil teknolojileri ve müşteri ihtiyaçlarına göre sürekli dönüşüyor, verilen hizmetler farklılaşıyor. Yakıt tipi zaman içerisinde değişecek olsa da mola ihtiyacı ve yolculuk esnasında ihtiyaçların karşılanması önemini koruyacak. Özellikle e-mobilitenin artması istasyonlarda geçirilecek zamanının da artmasını beraberinde getirecek. Stratejimiz bu alanlarda farklılık yaratarak istasyonlarımızın tercih edilme sebeplerini artırmak.

“REKABET ORTAMINDA ÖNE GEÇMEK İÇİN ÖNDE GELEN MARKALAR İLE YAKIN İŞ BİRLİKLERİNE BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ”

Akaryakıt istasyonlarının 7/24 hizmet vermesi çok büyük bir avantaj. Bu da istasyon marketlerini günün her anı, herkes için önemli bir alışveriş noktası haline getiriyor. Biz de rekabet ortamında öne geçmek için önde gelen markalar ile yakın iş birliklerine büyük önem veriyoruz. Bu bağlamda örneğin sektörün liderlerinden Migros ile uzun yıllara dayanan anlaşmamız mevcut. Tüm Türkiye’de yaklaşık 100 istasyonumuzda 7/24 çalışan Mjet mağazalarımız bulunuyor. Ayrıca ürün ve hizmet çeşitliliği gün geçtikçe daha da artan istasyon marketi konseptimiz “Marketplus” da tüm Türkiye’de istasyon marketlerimizin belirli bir standarda kavuşmasında önemli rol oynuyor. Son yıllarda akaryakıt marketlerinin ve Marketplus’ın olmazsa olmazı kahve ürünlerinde de önemli bir iş birliğimiz bulunuyor. Bu alanda Tchibo ile beş yılı aşkın süredir çalışıyoruz. Ülke çapında 700’e yakın istasyonumuzda “Tchibo To Go” kahve makinalarımızla aynı standartta lezzetli bir kahve deneyimi sunuyoruz. Kendi markamız KapBitat üçgen ve baton sandviçlerimizi de müşterilerimizin beğenisine sunuyoruz. Bunun dışında fırından sıcak servis ettiğimiz, çeşitli tostlarımız, simitlerimiz, çörek, börek, kruvasan ve donut ürünlerimiz de müşterilerimizin ilgisini çekiyor.

“ÖNEMLİ ROTALAR ÜZERİNDE BELİRLEDİĞİMİZ PETROL OFİSİ GRUBU İSTASYONLARINDA YÜKSEK HIZDA ŞARJ İSTASYONU KURULUMLARINA DEVAM EDİYORUZ”

Önümüzdeki yıllarda akaryakıt istasyonlarımızı farklılaştıracağına inandığımız EV şarj hizmeti tarafında ise Borusan EnBW ile iş birliğimiz mevcut. Şehir merkezleri ve önemli rotalar üzerinde belirlediğimiz Petrol Ofisi Grubu istasyonlarında yüksek hızda şarj istasyonu kurulumlarına devam ediyoruz. Bu iş birliğimizin yanı sıra 2017’den bu yana faaliyette olan e-POwer şarj ağı markamızla da seçili istasyonlarda hizmet vermeye devam ediyoruz.

“TRENDLERİ TAKİP EDEN, MÜŞTERİSİNİ DİNLEYEN, İHTİYAÇLARI DOĞRU ANLAYAN ŞİRKETLER BİR ADIM ÖNDE OLACAK”

Fosil yakıttan elektriğe dönüşüm, istasyon marketlerinin ürün gamları ve kategori çeşitliliklerindeki artış, istasyon sahalarında park imkânlarının kolaylaşması, oturma alanlarının artması, 24 saat hizmet faktörleri, müşterilerin istasyonlarda geçirdiği zamanın artmasını beraberinde getiriyor, getirmeye de devam edecek. Yukarıda da belirttiğim gibi, trendleri takip eden, müşterisini dinleyen, ihtiyaçları doğru anlayan şirketler bir adım önde olacak.

OPET İşbirliği ve Kanal Geliştirme Müdürü Onur Yanar: ‘TÜKETİCİLER, İSTASYON MARKETLERİNDE 7/24 DİLEDİĞİ ÜRÜNLERİ BULABİLECEĞİNİ GÖRDÜ’

Akaryakıt dışı satışlar sektörün kritik büyüme hedefleri kapsamında önemli bir yer tutuyor. Pandemi süreci ile birlikte tüketiciler, istasyon marketlerinde 7/24 sürekli dilediği ürünleri bulabileceğini gördü ve pandemi sonrası da özellikle market ciro büyümesi sürdü. İstasyonlarımızda tüketiciler akaryakıt dışında, market alışverişini, anlık gıda ihtiyaçlarını, kişisel bakım ürünlerinden teknoloji çözümlerine ve çekirdek kahveden yapılmış sıcak kahve seçeneklerine ulaşabiliyor. Marketlerimizin yanı sıra istasyonlarda Ultratemiz markası ile araç yıkama çözümü sunarak, araçlarını dilediği zaman, dilediği şekilde temizletme fırsatı vererek hem ciro artışı sağlıyor hem de tüketicilere hızlı ve kaliteli bir çözüm ağı sunuyoruz.

“KATMA DEĞER YARATAN VE TÜKETİCİLERİN İLGİSİNİ ÇEKEN ÜRÜNLER”

Akaryakıt dışı ürünlerin satış performanslarını düşündüğümüzde, çekirdek kahveden yapılan sıcak kahve ürünlerimiz, soğuk sandviç, oyuncak, teknoloji ve oto-bakım kategorileri istasyonlarımızda katma değer yaratan ve tüketicilerin ilgisini çektiği ürünlerdir diyebiliriz.

“AKARYAKIT İSTASYONUNU BİR BÜTÜN OLARAK DÜŞÜNÜYORUZ VE MÜŞTERİLERİMİZİN İSTEKLERİNE CEVAP VERECEK HER ALAN ÇOK DEĞERLİ”

Akaryakıt istasyonunu bir bütün olarak düşünüyoruz ve müşterimizin isteklerine, ihtiyaçlarına cevap verebilecek her alanın çok değerli olduğuna inanıyoruz. Bugün bir istasyon için akaryakıt ne kadar önemliyse, market ve diğer akaryakıt dışı hizmet ve ürünler de vazgeçilmez derecede önemli duruma geldi. Özelikle akaryakıt marjlarındaki daralma, bayilerimiz için marketin önemini daha da arttırdı. Biz de bu temel strateji üzerine gelecek planlarımızı yapıyoruz, marketlerimizi ve hizmetlerimizi geliştirmeye devam ediyoruz.

“DOĞRU KATEGORİ SEÇİMLERİ VE ÜSTÜN HİZMET ANLAYIŞI FARKI YARATAN HUSUSLAR”

OPET, her zaman önceliğine kaliteli ürün ve hizmette mükemmellik hedefini koymuş bir şirket. Akaryakıt dışı ürünlerde de yine aynı şekilde kaliteli ürün yelpazesi, tüketicilerin ihtiyaçlarına cevap verebilecek doğru kategori seçimleri ve üstün hizmet anlayışı farkı yaratan hususlardır. Müşterilerimiz bir istasyonu sadece yakıt alınacak bir durak olarak değil, güvenliği, marketi tuvaleti, araç yıkaması ile bir bütün olarak değerlendiriyor, biz de bu sorumlulukla müşterilerimize istasyonlarımızda “hoş geldiniz” diyoruz. Müşterimizin her isteği bizim için değerli ve bizi artık bir bütün olarak değerlendirdiklerini biliyoruz.

“MÜŞTERİMİZ BİZDEN NE İSTERSE ONUN EN İYİSİNİ SUNMAYA ÇALIŞACAĞIZ”

OPET olarak istasyon sınırlarımızın içindeki her alanı kendi evimiz olarak değerlendiriyoruz ve müşterilerimize sunduğumuz her detaya özen gösteriyoruz. Müşterilerimizin beklentileri arttıkça da bu konuda çalışmalarımız artarak devam edecek. Akaryakıt satışlarındaki büyümeyi tahmin etmek daha kolay, ama bilinmeyen gelişmelere hazırlanarak sektör ile birlikte büyüyeceğimize inanıyoruz. OPET, Temiz Tuvalet Kampanyası ile sektöre yaptığı liderliği, aynı şekilde akaryakıt dışı ürün ve hizmetlerle de göstermeye devam edecek, müşterimiz bizden ne isterse onun en iyisini sunmaya çalışacağız. Sektörün de bu yöndeki gelişmeleri takip edecek şekilde gelişmeye, büyümeye devam edeceğini, müşteri odaklı çalışmalarına odaklanacağı ve her zaman en iyisi için çalışmaya edeceğiz.

Shell & Turcas Akaryakıt Dışı Gelirler Direktörü Onur Uzdil: “İSTASYONLAR ARTIK SADECE YOLCULUKLARA DEĞİL, YAŞAMIN HER ANINA EŞLİK EDİYOR”

15-20 yıl önce bir akaryakıt istasyonundan beklenti kaliteli akaryakıt sunmasıydı. Bugün ise, sadece akaryakıt değil, akaryakıt dışında da sunduğu ürün ve hizmetlerle fark yaratması bekleniyor. İstasyonlar artık sadece yolculuklara değil, yaşamın her anına eşlik ediyor. Bu doğrultuda da farklı ürün gruplarına olan ilgide hızlı bir yükseliş söz konusu.

“46 BİN SATIŞ NOKTAMIZ İLE DÜNYANIN TEK MARKA ALTINDA KONUMLANAN EN BÜYÜK PERAKENDE ŞİRKETİYİZ”

Shell olarak, faaliyet gösterdiğimiz enerji sektöründeki birçok alanda öncü konumda olmamızın yanı sıra, 46 bin satış noktamız ile dünyanın tek marka altında konumlanan en büyük perakende şirketiyiz. 500 bin ön saha çalışanımızla her gün 30 milyon müşteriye hizmet veriyoruz. Dünya genelinde istasyonlarımızda yılda yaklaşık 250 milyon adet kahve, 350 milyon adet soğuk içecek ve 450 milyon adet atıştırmalık satıyoruz.

Dünya çapında perakende alanında edindiğimiz tecrübemizi, Türkiye’de de çok iyi şekilde uygulamalarımıza yansıtmayı başardık. İstasyonlarımızda, akaryakıt dışı ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili attığımız adımlar bugün baktığımızda sektöre ilham kaynağı olduğunu rahatlıkla söylemek mümkün.

Perakende satışlar olarak nitelendirdiğimiz istasyonlarımızdan gerçekleştirdiğimiz akaryakıt satışının ötesinde hareket halindeki müşterilerimizin taleplerine cevap vermek için birçok farklı teklifler de sunuyoruz. En büyük amacımız müşterilerimizin zamanlarını verimli şekilde kullanmalarına yardımcı olup hayatlarını kolaylaştırmak ve daha verimli hale getirmektir. Tüm seyahatlerde her an yanlarında olabilecek temel bir uğrak noktası olmak için çalışıyoruz.

“PERAKENDE STRATEJİMİZİ DE MÜŞTERİLERİMİZİN İHTİYAÇLARI DOĞRULTUSUNDA ŞEKİLLENDİRİYORUZ”

Shell & Turcas olarak Türkiye’de 1.173 istasyonumuzda her gün 1 milyondan fazla misafirimize, yılda ise 10 milyon farklı araca akaryakıt, madeni yağ ve akaryakıt dışı ürün ve hizmet sunuyoruz. Bu ortalama yaklaşık 20 milyon farklı kişi demek ki nüfusun neredeyse yüzde 25’ine dokunduğumuz anlamına geliyor. Bu nedenle her zaman odağımızda müşteri memnuniyeti yer alıyor.

Bu doğrultuda perakende stratejimizi de müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda şekillendiriyoruz. Misafirlerimizin akaryakıtın yanında diğer birçok ihtiyacı da olduğu bilinciyle ürün ve hizmetlerimizi sürekli olarak yeniliyor ve geliştiriyoruz. Misafirlerimize ihtiyaçlarını hızlıca karşılayabildikleri, kaliteli ürün ve hizmet sunan, hayatlarını kolaylaştıran perakende noktaları sunuyoruz.

Bu anlayışla, Türkiye’de akaryakıt sektöründe perakende alanında yatırımlara hız veren şirketlerden biri olarak 10 sene önce Shell Select marketlerimize yatırım yapmaya başladık ve bu alanda da sektör öncülüğümüzü bir kez daha pekiştirdik. Türkiye’nin ilk ve en yaygın Premium market konsepti olan Shell Select Market sunduğu geniş ürün portföyü ve deli2go ürünleri ile fark yaratıyor.

Şu anda 80 şehirde 995 özel konseptli Shell Select marketimiz var. İstasyonlarımızı ziyaret eden her iki müşteriden biri Shell Select Marketimizi de ziyaret ediyor. Marketlerimizde kendi ürünlerimiz de dahil olmak üzere 11 farklı kategoride 2.000’e yakın ürünümüz bulunuyor. Özellikle kendi markamız “deli2go” ile çıkarttığımız ürünlerimiz misafirlerimiz tarafından çok beğeniliyor. Toplam 100’den fazla deli2go markalı ürünümüz mevcut. Bunların arasında özel olarak Shell’e tasarlanan, yani kendi patentimiz olan deli2go sandviçler öne çıkıyor. Yılda 25 milyon adedin üzerinde deli2go markalı ürün satıyoruz. Diğer taraftan içecek kısmında Starbucks ve Kahve Dünyası ile başarılı iş birliklerimiz devam ediyor. 833 Select marketimizde Kahve Dünyası, 15 noktamızda Starbucks kahve tekliflerimizi müşterilerimize sunarken, 147 noktamızda deli2go markalı kendi kahve teklifimizi müşterilerimize sunuyoruz. Yılda yaklaşık 6 milyon adet deli2go sandviç ve 14 milyonun üzerinde bardak kahve satıyoruz. Bu noktada deli2go kahve ile ilgili bir parantez açmak gerekiyor. Çekirdekten taze çekilerek servis ettiğimiz deli2go kahvemiz gerçek kahve tutkunları için harika bir tat. Yıllık yaklaşık 3 milyon bardağın üzerinde de deli2go kahve satışı gerçekleştiriyoruz.

“EN ÖNEMLİSİ MEVCUT BAĞLARI GÜÇLENDİREN YENİLİKÇİ ADIMLAR ATABİLMEK”

Bu alanda akaryakıt firmaları için önemli bir avantaj mevcut. Akaryakıt istasyonları stratejik ve yaygın konumları gereği zaten yoğun bir misafir trafiğine sahip. Market ürünleri, oto bakım ürünleri, yiyecek ve içecek gibi geniş bir ürün yelpazesi sunarak burada yeni bir değer yaratmak mümkün. Ancak bundan da önemlisi, daha önce de belirttiğim üzere, misafirlerin değişen ihtiyaçlarına yanıt sunarak müşteri memnuniyetini artıran, mevcut bağları güçlendiren yenilikçi adımlar atabilmek. Böyle bir bakış açısı akaryakıt firmalarının misafirleri ile uzun vadeli ve sağlam bağlar kurmasını sağlayarak sürdürülebilirliklerine de hizmet etmektedir.

“SHELL GLOBALDE ELDE ETTİĞİ BİLGİ BİRİKİMİNİ VE DENEYİMİ EN İYİ ŞEKİLDE MİSAFİRLERİNE SUNUYOR”

Dünyanın tek marka altında konumlanan en büyük perakende şirketi olan Shell, bu alanda liderliği sayesinde elde ettiği bilgi birikimini ve deneyimi en iyi şekilde misafirlerine sunuyor ve bu sayede sektörde ilklerin yaşanmasını sağlıyor. Bu global gücün Türkiye’ye yansımaları ise istasyonları lezzet durakları haline getiren Shell Select marketleri ve deli2go ürünleriyle birlikte yeni konsept temiz ve temassız tuvaletleri, çocuk tuvaletleri, güneş enerjili istasyonları ve elektrikli şarj üniteleri ile olarak öne çıkıyor.

“KİŞİSELLEŞTİRİLMİŞ HİZMETLER SUNMAK, MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİ ARTIRMADA ÖNEMİNİ HER GEÇEN GÜN ARTIRIYOR”

Öncelikle, entegre hizmetlerin önemi her geçen gün artıyor. Tüketicilerin hızlı ve pratik çözümlere tek bir çatı altında erişme ihtiyacı istasyonları da bu doğrultuda dönüşüme sevk ediyor. Akaryakıt istasyonları; market alışverişi, kafe, oto bakım hizmetleri gibi birçok ihtiyacı karşılayacak şekilde dönüşüyor. Dijitalleşme ise bir diğer önemli trend. Teknolojinin gelişimi ile birlikte dijital hizmetler ve mobil uygulamalar, müşteri deneyimini iyileştirmede büyük rol oynuyor. Bu kapsamda müşteri verilerinin analizi ile kişiselleştirilmiş hizmetler sunmak, müşteri memnuniyetini artırmada önemini her geçen gün artırıyor.

Tüm bu gelişmelerle istasyonların evrimini sürdüreceğine inanıyoruz. Shell olarak ülkemizde 100 yıldır olduğu üzere gelecek yüzyılda da ilkleri ve yenilikleri hayata geçirmek hedefiyle ilerliyoruz; tüm bu alanlarda öncü çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Akaryakıt istasyonları elektrikli araç kullanıcıları için neden bu kadar cazip?

Son yıllarda elektrikli araçların hayatımıza hızla dahil oluşu ve akaryakıt istasyonlarının içerisine şarj istasyonlarının kurulması ziyaretçi sayısına da oldukça arttırdı. İstasyon alanlarının park konusunda elverişli olması, 7/24 hizmet sağlanması, vakit geçirilecek alanlar ve marketlerden gerekli tüm hizmetin alınabiliyor olması akaryakıt istasyonlarını elektrikli araç kullanıcıları için de cazip kılıyor.

Dijital dönüşüm ve otomasyon perakendecilik alanını etkiliyor mu?

Dijital dönüşüm ve otomasyon, akaryakıt istasyonlarının operasyonel verimliliğini artırırken müşteri memnuniyetini ve bağlılığını da önemli ölçüde artırır. Bu dönüşüm, sektörde rekabet avantajı sağlayarak uzun vadede sürdürülebilir büyümeye katkıda bulunur.

Ödeme işlemlerini hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilmek açısından yeni nesil Ödeme Kaydedici Cihazlar, yakıt alımı ve diğer perakende hizmetleri için daha fazla kolaylık sağlayan mobil uygulamalar, sadakat programları, özel teklifler ve promosyonlar sunarak müşteri bağlılığını artırırır.

Dijital sistemler ise; müşteri davranışları ve satış trendleri hakkında detaylı veri toplar. Bu veriler, pazarlama stratejilerini ve ürün tekliflerini optimize etmek için kullanılabilir. Ayrıca müşteri tercihleri ve alışveriş alışkanlıkları analiz edilerek kişiselleştirilmiş teklifler ve kampanyalar oluşturulabilir. Dahası dijital sadakat programları, müşterilere puan toplama ve ödül kazanma fırsatı sunar. Bu da müşteri memnuniyetini ve sadakatini artırır.

Perakende tarafındaki yükseliş akaryakıt sektörünün değerli markalarına olan müşteri sadakatini arttırıyor mu?

Akaryakıt sektöründeki markalar için rekabet gücü ve müşteri sadakati en önemli konular arasında. Hatta markalar stratejik adımlarını çoğunlukla müşteri sadakati üzerine kurguluyor.

Marketlerde; sıcak kahve, soğuk sandviç, taze sıkılmış meyve suları, sıcak fırın ürünleri gibi ürünlerin yanı sıra oto bakım ürünleri ve kişisel bakım ürünleri de bulunuyor. Markaların rekabeti arttırmak adına, kendi markalarıyla tüketiciye sunduğu ürünler de oldukça popüler. Ayrıca bu ürünler ile sektörün büyük markaları ülkeye katma değer sağlıyor. İstasyonlar tanınmış markalarla iş birliği yaparak müşterilerine özel ürünler sunuyor, bu da müşterinin ilgisini çekerek sadakati artıyor.

Ayrıca ziyaretçiler için hijyenik tuvaletler birer tercih sebebi oluyor.