elektrik

Vadeli Elektrik Piyasası (VEP) 1 Aralık’ta devreye alınacak

Gelişmiş enerji piyasalarındaki enstrümanlardan olan Vadeli Elektrik Piyasasıyla (VEP) fiziksel teslimat yükümlülüğü doğuran ileri tarihli işlemler gerçekleştirilebilecek.

Enerji Piyasaları İşletme AŞ (EPİAŞ) bünyesinde ileri tarihli işlemlere olanak verecek Vadeli Elektrik Piyasasında (VEP) uygulanacak usul ve esaslar belirlendi.

RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK), Vadeli Elektrik Piyasası İşletim Usul ve Esaslarına ilişkin Kurul Kararı, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Buna göre, gelişmiş enerji piyasalarındaki piyasa enstrümanlarından olan ve EPİAŞ bünyesinde kurulacak VEP’le, piyasa katılımcılarına fiziksel teslimat yükümlülüğü doğuran ileri tarihli işlemler güvenilir, şeffaf, istikrarlı, adil ve rekabetçi bir ortamda gerçekleştirilebilecek.

Konuyla ilgili edinilen bilgilere göre, sürekli ticaret metoduyla işleyecek VEP’te işlemler teklif bölgesi, teslimat dönemi ve yük tipi bazında gerçekleştirilecek. VEP kontratları, kontratın taraflarına ilgili teslimat dönemi boyunca, ilgili teklif bölgesinde, teslimat döneminin teslimata konu olan günlerinde, ilgili yük tipinin kapsadığı saatlerde her saat eşit miktarda olacak şekilde 1 lot yani 0,1 megavatsaat ve katları elektrik veriş veya çekiş yükümlülüğü getirecek.

1 ARALIK’TA DEVREYE ALINACAK

Yine edinilen bilgiye göre piyasa katılımcılarının gelecekte yapmayı planladığı ticaretin hacmini de kendilerinin belirleyebileceği VEP’te, bir piyasa katılımcısı işlem yaparken EPİAŞ’ın işletmiş olduğu spot piyasalarda olduğu gibi merkezi karşı tarafı hizmeti alabilecek ve ilgili kontratın fiziksel teslimatına ilişkin bir problem ile karşılaşmayacak.

EPİAŞ bu kontrata ilişkin teslimatın garantörü konumunda olacak ve piyasa katılımcıları VEP ile fiyat riskinden korunabileceği gibi geleceğe yönelik fiyat beklentilerini görme imkanına da sahip olabilecek.

VEP’in hayata geçme sürecinde piyasa kurgusu üzerine yapılan çalışmalar tamamlanırken, gelecek dönemde teknik alt yapının tamamlanmasıyla VEP’in 1 Aralık 2020 tarihinde devreye alınması ve 2021 yılı için VEP’te işlemlerin başlamasının planlandığı öğrenildi.