enerji

“Türk enerji piyasalarına uluslararası yatırımcıların ilgisi daha da artacak”

Sabancı Holding Enerji Grubu Başkanı Kıvanç Zaimler, 70’e yakın uluslararası yatırımcının katıldığı “Sabancı Energy Day” toplantısından sonra Gas & Power’a özel açıklamalarda bulundu.

Sabancı Holding Enerji Grubu Başkanı Kıvanç Zaimler, Gas & Power’a yaptığı özel açıklamada hem ülke hem de şirket açısından pandemi sürecinin nasıl geçtiğini değerlendirdi.

Kıvanç Zaimler, enerjinin Sabancı Holding portföyü içindeki temel odak alanlardan birisi olarak başarılı performansını sürdürdüğünü ifade ederken sözlerine şöyle devam etti:

“Global ölçekte enerji sektörünün ve sürdürülebilirliğin daha kritik hale geldiği pandemi süresince Türkiye‘de  sağlık sistemi kendini ispatladı, sağlık ile ekonomi denge içinde yürütüldü. Bu süreçte enerji özelinde alınan önlemler piyasaların işleyişini bozmadan başarıyla uygulandı.

Bu zorlu süreçte arz güvenliğini hiç riske atmadan kesintisiz hizmet sağlayarak verdikleri olağanüstü çabadan ötürü tüm sektöre ve sektör çalışanlara teşekkür borçluyuz. Bu başarı tüm değer zincirinin yönetimi ve sahada gösterilen büyük bir özverinin sonucudur.”

“HEM ÜLKEMİZ HEM DE TOPLULUK ŞİRKETLERİMİZ KRİZDEN BAŞARIYLA ÇIKTI”

“Türkiye bu krizlere dayanaklı olduğunu çok defa göstermiştir. Krizler kriz zamanı yönetilemez, önemli olan dünden hazırlıklı olmak. Dünden hazır olanlar her zaman daha rahattır. Krizle başa çıkmak için finansal güç, risk yönetimi, esneklik ve operasyonel mükemmellik önemli faktörler. Bu süreç hepimiz için önemli bir öğreti, önemli bir sınav. Hala da devam ediyor. Sektörde güçlü oyunculara sahip olmanın, kurumsallığın ve sürdürülebilirliği odağına almanın avantajını da yaşadık.

Sabancı Holding’in iştiraki olan ‘Enerjisa Üretim’ ve ‘Enerjisa Enerji’ de bu açıdan çok başarılı bir performans ortaya koydular. Enerjisa Üretim ile arz güvenliğimize ve sürekliliğimize katkı sağlarken, Enerjisa Enerji ile her zaman olduğu gibi 20 milyon insanımızın kesintisiz enerji erişimini sağladık.

Tabii ki krizin negatif etkileri de oldu, ama biz bugünü yönetirken yarını da planlıyoruz. Önemli olan dalgalanmalara karşı yapılan hazırlıklar ve tepkilerimiz.”

“ULUSLARARASI FİNANSAL YATIRIMCILARIMIZ İÇİN UYGUN YATIRIM ORTAMI MEVCUT”

“Uluslararası finansal yatırımcılarımız bu güvenin farkındalar. Türkiye’yi yatırımcılar için cazip kılan, genç ve artan nüfusu ile gelen büyümenin yanı sıra sanayi ve kentselleşme ile katlanan güçlü bir potansiyel mevcut. Bu da enerji şirketleri için yatırım ve büyüme demek. Tabii ki yatırımcılar için diğer önemli husus bunun finansal bir getirisinin de olması.

Bugüne kadar Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı strateji ve politikaları ile EPDK’nın düzenlemeleri bu yapıyı desteklediler.

Düzenleyici Kurumumuzun çok profesyonel, kararlı ve şeffaf uygulamalarının uluslararası yatırımcılara güven verdiğini görüyoruz. Belirlenen rotadan vazgeçmemek, kararlılık, geçmişe yönelik düzenlemelerin olmaması yatırımcılarda bu güveni tazeliyor.”

 “KATILIMCILAR ETKİNLİĞİMİZDEN MEMNUN AYRILDILAR”

“Yatırımcılarımızın en çok odaklandığı konular özellikle enerji sektöründe düzenlemelerin nasıl devam edeceği ve bizim büyüme projelerimiz üzerinde oldu.

“Enerjisa Üretim” şirketimiz özelinde, şirketin borçluluk durumu ile temettü beklentisi ve bununla birlikte yenilenebilir enerjideki büyüme potansiyeli ve piyasalar elverdiği zamanki halka açılma planları ile,

Dağıtım ve perakende şirketlerimizin olduğu “Enerjisa Enerji”nin zaten halka açık bir şirket olması sebebiyle, yeni tarife dönemi ve büyüme ile ilgili konular soruların odağı oldu.

Piyasaların bugüne kadar ki gelişimi ve yine şirketlerimizin bugüne kadar göstermiş olduğu performansın; geleceğe yönelik olarak olumlu beklentilerimizi pekiştirdiği yönündeki olumlu cevaplarımızın ve açıklamalarımızın yatırımcılarımızı memnun ettiğini düşünüyorum.

Türkiye enerji piyasaları öngörülebilirlik ve sürdürülebilirlik konularında daha da geliştikçe uluslararası yatırımcıların Türk enerji piyasalarına ilgisi de artacaktır.

Yeni enerji trendlerinin artık gündemimizde daha çok olduğu dönemde, nitelikli insan kaynağımız ve genç beyinlerimiz gelecek için en büyük garantimizdir. Sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda, iklim değişikliğine uyum ve istihdam yaratmak üzere “enerji verimliliği” başta olmak üzere, “yenilenebilir enerji” yatırımları ve “şebekelerimizin modernizasyonu” çok daha öne çıkan konularımız olacak.

Türkiye potansiyelimizi hayata geçirmek için tüm gücümüzle çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.”