Tam kapanma evlerdeki elektrik tüketimini artırdı

Yeni tip koronavirüs (KOVİD-19) salgınıyla mücadele kapsamında uygulanmaya başlanan tam kapanmanın elektrik faturalarının yükselmesine neden olduğu bildirildi.

Elektrik tarifelerini karşılaştırma ve tedarikçi değiştirme içerikli internet sitesi EnCazip’ten yapılan açıklamaya göre, sürekli evde olmak elektrik faturasının yükselmesine neden oldu.

İnsanların evde kaldıkları süre boyunca günde ortalama 11 saat televizyon izlerken söz konusu bu süreye evdeki çocukların EBA’da ders izlemeleri de eklendiğinde, televizyon başında geçen zaman 2 saat daha arttı.

Haftada 5 gün günde 13 saat televizyon izlenen bir evde ortalama bir F sınıfı HD televizyonun saatte maksimum 1,56 kilovatsaat elektrik tükettiği düşünülüp bir hesaplama yapıldığında, bu tüketim faturaya ayda 8 lira, yıllık bazda ise 96 lira olarak yansıdı.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Televizyonun yanı sıra, pandemi nedeniyle evlerden çalışıldığı için bilgisayarlar da elektrik tüketimini önemli oranda artırıyor. Evden çalışan biri haftanın beş günü ortalama sekiz saat dizüstü bilgisayar kullanıyor ve bu tüketimle faturaya ayda 37 lira daha ekleniyor. Tabii donanımı daha güçlü bir bilgisayarda ise bu tutar 50 liraya kadar yükseliyor. Mutfakların olmazsa olmazı fırın da en çok elektrik harcayan ev aletleri arasında bulunuyor. Evden çalışırken öğlen yemekleri evde yendiğinden, fırın ya da ocak fazladan kullanıldı. Bu durum günde 1 saat daha fazla elektrik tüketilmesine neden oldu. Bir ocaklı fırının günde 2 saat çalışması faturaya ayda 23 lira olarak yansırken, her gün ekstra 1 saat daha çalışması ise 11 lira ek maliyet demektir. Sabah, öğle ve akşam yemeklerinin evde yenmesi dolayısıyla bulaşık makinesi de çok kullanılıyor. Ekonomik programda kullanılan A+ enerji sınıfı bir bulaşık makinesi, aylık ortalama 10 lira tutarında 25 kilovatsaat elektrik harcıyor. Kapanma döneminde, bulaşık makinesi kullanımının 2 katına çıktığı göz önüne alındığında maliyet de 2 kat artmış oluyor.”

“BAZI UFAK TASARRUF ÖNLEMLERİYLE EVDEKİ ELEKTRİK FATURALARINI DÜŞÜREBİLİRSİNİZ”

encazip.com kurucusu Çağada Kırım: “Evde geçen sürenin artmasıyla birlikte evlerdeki elektrik tüketimimiz arttı. Çünkü hepimiz evdeyiz ve sürekli tüketiyoruz.  Ancak bazı ufak tasarruf önlemleriyle evdeki elektrik faturalarınızı düşürebilirsiniz.” ifadelerini kullandı ve püf noktaları şöyle sıraladı:

 • Tasarruflu enerji tüketimi için yaşam biçiminizi değiştirin. Gereksiz yere yanan lambaları söndürün. Odadan çıkarken elektriği mutlaka kapatın. 
 • Bulaşık makinesinde birkaç bulaşık birikti diye hemen çalıştırmak yerine tam olarak dolunca çalıştırın. 
 • Çamaşır makinesini yüksek sıcaklıkta çalıştırmak fazladan elektrik harcanmasına neden olur.  Mümkünse genellikle 30 derecede ve tam kapasite çalıştırın. 
 • Yemeğinizi soğumadan buzdolabına koymayın. Buzdolabının kapısını açık bırakmayın.
 • Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi beyaz eşyaları mutlaka A enerji sınıfına dahil ürünlerden seçin.
 • Kullanmadığınızda fişleri prizlerden çekin. Evden uzun süreliğine çıkarken, elektrikli ev aletlerini enerji bağlantı noktasından kapatın.
 • Bilgisayar ve televizyon benzeri cihazları açık bırakmayın çünkü bekleme modunda dahi enerji tüketmeye devam eder.
 • Klimayı belirli bir ısıya sabitleyerek kullanmak, sürekli ısı değiştirerek kullanmaktan daha tasarrufludur. Bu nedenle sabit bir ısı seçin ve o ısıda kullanın. 
 • Bahar aylarıyla birlikte güneş kendisini hissettiriyor. Bu durumun keyfini yaşayın ve perdelerinizi açarak güneşin hem evinizi ısıtmasına hem de aydınlatmasına izin verin.  
 • Kahve ya da çay yapacağınızda su ısıtıcınızda ihtiyacınız kadar su kaynatın, gereksiz yere fazla su bulundurmayın.
 • Evde en çok elektrik tüketen eşyalar arasında çamaşır kurutma makinesi yer alıyor. Yazın kurutma makinesi kullanmayın. 
 • Her zaman tasarruflu ampuller tercih edin.