Serbest Tüktetici Limitinde Büyük Düşüş

EPDK’nın Kurul toplantısında tüketicileri doğrudan ilgilendiren önemli bir karar verildi. Elektrikte serbest tüketici limiti 2 bin 400 kWh’a düşürüldü.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun  (EPDK) bugün gerçekleştirilen kurul toplantısından, tüketicileri ve elektrik piyasasını yakından ilgilendiren önemli bir karar çıktı. EPDK Kurul toplantısında alınan karar göre elektrikte serbest tüketici limiti 2 bin 400 kWh’a düşürüldü. Buna göre aylık faturası 82 TL’nin üzerinde olan tüketiciler serbest tüketici olma hakkına sahip olacak. Bu rakamın üzerinde fatura ödeyen abone sayısının ise 8.4 milyon olduğu belirtiliyor. Düzenlemeye ilişkin değerlendirmelerde bulunan EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, tüketicileri doğru seçimler yapması konusunda uyardı. Yılmaz, “Sözleşme imzalayacak serbest tüketicilerimiz sözleşme imzalamadan önce haklarını ve yükümlülüklerini çok iyi öğrenmeli. Vatandaşlarımız; tedarikçisini titizlikle seçmeli ve kendi tüketim alışkanlıklarına uygun sözleşmelerin altına imza koymalı” açıklamalarını yaptı.
DOĞAL GAZDA TEMİNAT MEKTUBU ADIMI
EPDK’nın bugünkü kurul toplantısında önemli bir karar da doğal gaz alanında verildi. Doğal gaz dağıtım şirketlerini doğrudan ilgilendiren karar göre,  EPDK doğal gaz dağıtım şirketlerinin 137 milyon dolarlık teminat mektuplarının iadesi için harekete geçti. EPDK’nın şirketlerin yatırım yapma yükümlülüklerini yerine getirdiklerini tespit etmesi halinde teminat mektuplarını iade alınabilecek. Önümüzdeki süreçte doğal gaz dağıtım şirketlerinin EPDK’ya başvuruda bulunması beklenirken, EPDK’dan yapılan açıklamada, “Sektörün kredi limitlerini olumlu yönde etkileyecek olan bu karar sonucunda doğal gaz dağıtım yatırımlarında artış ve hızlanma bekleniyor” denildi.