Rekabet Kurumu STEAG Rüzgar Süloğlu Enerji Üretim ve Ticaret A.Ş’nin Entek Elektrik tarafından devralınmasına izin verdi

Rekabet Kurumu, STEAG Rüzgar Süloğlu Enerji Üretim ve Ticaret A.Ş. ve STEAG Turkey Enerji Yatırımları ve Hizmetleri A.Ş.’nin tek kontrolünün Entek Elektrik Üretimi A.Ş. tarafından devralınması işlemine izin verdi.

Rekabet Kurumu 25 Şubat tarihli toplantısında aldığı Kurul kararı ile yüzde 100’ü Alman Enerji şirketi STEAG GmbH’ya ait olan STEAG Rüzgar Süloğlu Enerji Üretim ve Ticaret A.Ş. ve STEAG Turkey Enerji Yatırımları ve Hizmetleri A.Ş.’nin tek kontrolünün Entek Elektrik Üretimi A.Ş. tarafından devralınması işlemine izin verdi.

STEAG Süloglu RES

Edirne’nin Lalapaşa ilçesinde yer alan ve 2015 yılında işletmeye alınan Süloğlu Rüzgar Santrali 60 MW kurulu gücü ile yılda 222 GWh elektrik enerjisi üretim kapasitesine sahip.

Entek Elektrik Üretimi A.Ş.

Koç Holding’in iştiraklerinden olan Entek Elektrik Üretimi A.Ş.’nin halihazırda Kocaeli Tesisinde 112 MW kurulu güce sahip olan dogal gaz santrali ile Samsun (Kumköy HES), Karaman (Damlapınar ve Kepezkaya HES) , Mersin – Mut‘ta (Azmak 1, Azmak 2, Kirpilik) ve Kahramanmaras‘da (Menzelet, Kilavuzlu) toplam 265 MW kurulu güce sahip 8 adet hidroelektik santrali bulunuyor. Entek’in toplam kurulu gücü 377 MW.

2018 yılı Mart ayında, Kahmaranmaraş’taki Menzelet ve Kılavuzlu Hidroelektrik Santralleri Entek bünyesine katılmıştı. İki santralin özelleştirme ihalesi 2017 yılı Eylül ayında yapılmış ve en yüksek bedeli Entek Elektrik vererek toplam 178 MW kurulu güce sahip iki santrali satın almıştı.

STEAG Türkiye

100’ü Alman Enerji şirketi STEAG GmbH’ya ait olan Steag Türkiye elektrik üretimi ve ticareti alanlarında faaliyet gösteriyor. Şirketin Türkiye’deki en büyük yatırımı ise İSKEN Sugözü termik santrali.

2003 yılında işletmeye alınan ve 1210 MW (605×2) kurulu gücündeki İSKEN Sugözü termik santrali Türkiye’nin özel sektöre ait ilk kömür yakıtlı enerji santrali. Santral yılda yaklaşık 9 Milyar kWh elektrik üretiyor.

İSKEN’in yüzde 51 hissesi Alman STEAG şirketine, yüzde 49 ise OYAK’a ait.