Orta ve Doğu Avrupa’nın en iyi startup’ı açıklandı

InnoEnergy tarafından düzenlenen PowerUp! Yarışması’nın, Orta ve Doğu Avrupa’da 24 ülkeden 300 startup’ın katıldığı beşinci döneminin sonuçları açıklandı. Büyük ödül için rakipleri karşısında gösterdiği mücadelenin ardından Slovakya merkezli startup Danubia NanoTech, PowerUp! Yarışması’nın kazananı oldu. Şirket, 50 bin Euro’luk para ödülüyle birlikte InnoEnergy’nin prestijli Highway® hızlandırıcı programına da katılma şansını elde etti.

Innoenergy tarafından bu yıl 5’incisi düzenlenen Power Up! Yarışması’nın bu dönemki büyük finali, Orta ve Doğu Avrupa’nın en önemli etkinliklerinden biri olan Impact’19 kapsamında Polonya, Krakow’da düzenlendi. Yatırımcılardan sektör temsilcilerine, temiz enerji uzmanlarından uluslararası basın mensuplarına, kalabalık bir davetli grubunun izlediği yarışmada, kendi ülkelerinde finali kazanarak Büyük Final’e katılma hakkı kazanan 14 startup yer aldı. Yarışmada Türkiye’nin yanı sıra Macaristan, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Slovenya, Sırbistan, Litvanya, Letonya, Estonya, Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan ve Yunanistan temsil edildi.

Yarışmanın galibi Danubia NanoTech, metalik olmayan herhangi bir alt tabakaya uygulanan, son derece ince bir film halinde kullanılabilen, grafen sıcaklık sensörü biçiminde, hava sıcaklığını izlemek için batarya teknolojileri geliştiriyor ve bu teknoloji, pillerin kullanım ömrünü uzatarak elektrikli araç pilleri ve şebeke batarya depoları için son derece önemli bir çözüm sunuyor.

Danubia NanoTech CEO’su Patrik Krizansky, “Bu yarışmaya, bize finansal yatırım desteğinin ötesinde ağıyla ve hızlandırıcı programıyla da destekleyecek InnoEnergy gibi uzman bir yatırımcı aradığımız için başvurduk. Bu ödülle birlikte ürünümüzü nihai müşterilerin ihtiyaçlarına göre düzenlemeye başlayacağımız ve ticari hale getireceğimiz için çok heyecanlıyız” dedi.

İkincilik ve 10 bin euro para ödülü ise mikro ve nano cihazlar için prototipleştirmeyi hızlandırıp daha az maliyet ve zaman harcayarak mikro ve nano çip üretimi için çok yönlü bir 3D yazıcı geliştiren Letonyalı Atlant3D’nin oldu. Üçüncülüğü ve 5 bin euro para ödülünü ise yarışmaya Macaristan’dan katılan V-Chiller kazandı. V-Chiller’ın patentli bir vakum soğutma yöntemiyle geliştirdiği devrimsel cihaz, kutu içecekleri minimum enerji kullanımı ve çevresel etkiyle yalnızca 1 dakikada soğutabilen çevre dostu bir soğutucu sunuyor.

InnoEnergy Orta Avrupa CEO’su Jakub Miler, “PowerUp! Yarışması’nın sadece enerji şirketleri için olmadığını vurgulamakta fayda var: Bu yarışma aynı zamanda ulaşım, temiz hava teknolojisi, ısıtma, temiz teknolojiler ve akıllı teknolojiler alanlarındaki çözümlere de açık. Yarışmamızı diğer yarışmalardan farklılaştıran ise para ödüllerinin yanı sıra katılımcılara ürünlerini ve hizmetlerini bir üst seviyeye taşımalarına yardımcı olmak üzere kapsamlı destek, mentorluk ve girişimsel uzmanlık sağlamamız…” diye konuştu.

Hem Büyük Final hem de Ülke Finalleri, alanında önde gelen iş koçları ve mentorlar tarafından yürütülen iki günlük eğitim programlarının ardından yapıldı. Eğitim programında katılımcılar, iş modellerini denetleme, pazar beklentilerine uygun hale getirme ve sunum becerilerini geliştirme şansına sahip oldu. Bununla birlikte çoğu katılımcı için asıl teşvik, 150 bin Euro’ya varan yatırım ve InnoEnergy uzmanlığına erişim sunan Avrupa’nın en kapsamlı hızlandırıcı programı prestijli Highway® hızlandırıcı programına, gelişmeye devam eden bir startup olarak davet edilme fırsatı yakalamaktı.

Clean Air Challenge Ödülü Yeni Güneş Paneli Tasarımına Verildi

Yarışma tarihinde ilk kez, temiz hava girişimlerinde inovasyon ve öncü düşünceler sunan şirketlere açık olan özel Clean Air Challenge Ödülü de sahibini buldu. Bu özel ödülü, günlük çatı kaplama malzemesini fotovoltaik modüller ile birleştirerek geliştirdiği yeni bir güneş paneli türüyle yarışmaya Estonya’dan katılan Roofit.solar kazandı. Clean Air Challenge Ödülü, şehirlerin ve endüstrilerin sürdürülebilir kalkınmasına katkıda bulunan çözümler oluşturma, geliştirme ve uygulama konusundaki başarılarıyla bilinen şirket Veolia sponsorluğunda verildi.

Polonya merkezli Veloia Group şirketinin İcra Direktörü Yardımcısı Fabien Ferrer, “Hava kalitesi, Polonya’daki yerel yönetimler ve endüstrinin karşı karşıya kaldığı en önemli sorunlardan biri. Bu nedenle hava kalitesini iyileştirmeye katkıda bulunan tüm çözümler fark edilmeyi ve desteklenmeyi hak ediyor. Genç şirketlerin bu alanda yeni teknolojiler geliştirmesi ve ‘Dünya’ya kaynak sağlama’ vizyonu ile çevreyi önemseme değerlerimizi paylaşması bize büyük bir mutluluk veriyor. Clean Air Challenge ödülünün ilk sponsoru olmaktan gurur duyuyoruz.” diye konuştu.

PowerUp! Yarışması, katılan startup’lara, aynı zamanda büyük bir bölümü yarışmanın resmi ortakları olan enerji ve temiz teknoloji sektörlerinin önde gelen temsilcileriyle tanışma şansı da sunuyor. Bu yıl, gelecekteki potansiyel yatırımları için ümit vaat eden teknolojileri arayan ortaklar arasında RAFAKO, D.TEK, ZSE Group ve Enerjisa Enerji A.Ş. de yer aldı.

EnerjiSA Strateji ve İş Geliştirme Direktörü Fezal Okur ise şu açıklamayı yaptı: “Enerjisa’da sürdürülebilir çözümlerin ancak tüm paydaşlarla ortaklıklar kurulmasıyla oluşturulabileceğine inanıyoruz. Nüfusu hızla artan kentleşmeye ve müşteri odaklı konulara yenilikçi ve çevik çözümler Enerjisa’nın hedefleri arasında bulunuyor. Sonuç olarak, bizi Avrupa’daki en çarpıcı fikirlerle buluşturan startup Yarışması Power Up!’ın bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz.”

Türkiye’den Enerjisa da Jüri Üyeleri Arasında Yerini Aldı

Yarışmanın Jüri üyeleri, InnoEnergy Benelüks Ülkeleri CEO’su Jakob Ruiter ve PowerUp! ortakları DTEK, RAFAKO, ZSE Energia ve Enerjisa temsilcilerinden oluştu. Büyük Final’in sunuculuğunu, BBC News Click ve Radio 5 Live programlarıyla tanınan gazeteci ve sunucu LJ Rich yaptı. Ayrıca, HYGEN, Gradis ve Skeleton Technologies gibi önceki InnoEnergy başarı öykülerinin temsilcilerinin, PowerUp!’ta yer almanın kanatlarını açıp yeni başarılara ulaşmalarına nasıl yardımcı olduğunu detaylı olarak anlattıkları bir panel de düzenlendi.

InnoEnergy, Avrupa Birliği kuruluşu EIT (Avrupa İnovasyon ve Teknoloji Enstitüsü) tarafından destekleniyor.

PÜİS’ten özelleştirme öncesi Petrol Ofisi yöneticilerine iftar yemeği